Száz gyárat is építhetnek a kínaiak Magyarországon, de mire jó ez, ha a magyarok csak a földet adják alájuk?
A kínai beszállítókkal kellene versenyezniük a magyar cégeknek ahhoz, hogy az országba érkező kínai cégeknek dolgozhassanak, amire nincs sok esélyük – derül ki Vakhal Péter tanulmányából. Szerinte ha se dolgozókat, se energiát, se alkatrészeket nem tudunk adni a kínai gyáraknak, akkor felmerül, hogy mi értelme őket egyáltalán ide telepíteni.
telex.hu
109 napja
Kétszámjegyű zuhanás: rengeteg befektetőt eltántorított a vámterhelt Kína
Több mint húsz százalékkal visszaestek a külföldi működőtőke-befektetések Magyarország távol-keleti partnerországában. Itt is felborította a befektetői status quo-t a Trump-hatás? Kínában
economx.hu
114 napja
Egy olyan játszmába kezdett Magyarország, amely mindent megváltoztathat
A gazdasági semlegesség Magyarország külgazdasági stratégiájának egyre hangsúlyosabb eleme, amelynek célja a geopolitikai kockázatok minimalizálása és a gazdasági mozgástér megőrzése.
economx.hu
148 napja
Történelmi csúcson az USA: Európából és Kínából is menekül a tőke
Még Joe Biden elnöksége alatt az Egyesült Államok történelmi rekordot döntött a globális külföldi közvetlen tőkebefektetések (FDI) terén: soha ennyi amerikai befektetést nem hajtott még végre a világ.
portfolio.hu
166 napja
Visszaestek a működőtőke-beruházások, csak néhány szektorban lesz nagyobb beáramlás
Várhatóan 2025-ben sem növekednek számottevően a külföldi közvetlen-tőke befektetések Közép-Kelet-Európában, de az egész világra kiterjedő geopolitikai feszültségek miatt globálisan sem számítanak az elemzők arra, hogy magas lesz az FDI befektetések száma és értéke – áll az Oeconomus Alapítvány kutatásában.
infostart.hu
185 napja
Kibukott a magyar kormány hazárdjátéka: egyszerre a legnagyobb gazdasági kockázat és vonzerő
Erős átalakulás látszik a kelet-közép- és dél-európai térség (CESEE) közvetlen külföldi tőkebefektetéseiben (FDI) az elmúlt 14 évben. Bár a térség egyes országai, például Észtország, Albánia és Lengyelország, erős növekedést mutattak az FDI állományában, addig Magyarország és más országok, mint Bulgária és Oroszország, csökkenést tapasztaltak. A jelentés kiemeli, hogy Magyarország, ennek ellenére erős helyzetben van, pedig a politikai kockázatok növekedtek. Ennek magyarázata az ország stabil makrogazdasági alapjai, kedvező gazdaságpolitikai intézkedései, valamint Magyarország EU-tagsága is segített – derül ki a bécsi Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche (WiiW) jelentéséből , amely azt is hangsúlyozza, hogy a politikai kockázatok ellenére a külföldi befektetők nem feltétlenül vonulnak ki, hanem inkább költségként kezelik a növekvő bizonytalanságokat. A tanulmány arra figyelmeztet, hogy a geopolitikai kockázatok továbbra is kihívásokat jelentenek, és a térség gazdaságának jövője erősen bizonytalan.
portfolio.hu
201 napja
Csökkentek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
A tavalyi volt 2012 óta az első év, amikor a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések értéke csökkent éves összevetésben.
infostart.hu
204 napja
A külföldi cégek egyre több pénzt vonnak ki a lassuló kínai gazdaságból
A nettó értelemben vett FDI kiáramlás azt jelzi, hogy a befektetők annak ellenére pesszimisták, hogy Kína a növekedés gyorsítását célzó további intézkedéseket ígért.
204 napja
Nagyon izgalmas sztori a szerb dinár – megnéztük, mi van mögötte
A dinár erősödését támogatja a közvetlen külföldi befektetések folyamatos beáramlása. A szerb adósságról a hitelminősítő ügynökségek véleménye is folyamatosan javul.
220 napja
Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása
Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.
g7.hu
275 napja
Ömlenek a kínai milliárdok a világra, csak van ezzel egy kis probléma
A legfrissebb adatok szerint Kína külföldi közvetlen tőkeberuházásai (FDI) rekordszámú növekedést mutattak, 2024 második negyedévében körülbelül 71 milliárd dollárral bővültek. A Kínai Állami Valutaigazgatóság (SAFE) által közzétett, módosított adatok szerint ez több mint 80%-os éves növekedést jelent, és a legmagasabb szintet jelenti az 1998-as adatok óta – írja a Bloomberg, amely szerint befektetéseket jórészt olyan szektorok vezetik, ahol Kína már most is versenytársai előtt jár, mint az elektromos járművek és a napenergia. De a Rhodium Group felmérése szerint a valóság teljesen más.
portfolio.hu
279 napja
FDI-trendek a világban – és néhány hazai vonatkozás
A 2000-es évek közepétől megfigyelhető, hogy a zöldmezős külföldi tőkeberuházásokon belül a szolgáltatások súlya növekszik.
304 napja
A magyar gazdaság jövőjét ássa alá, hogy a cégek alig ruháznak be
Ha a gazdaság szereplői nem optimisták, ezért elmaradnak a versenyképességet segítő beruházások, az később nagyon visszaüthet. Ezt látjuk most a gyakorlatban megvalósulni Magyarországon, és rövid távon nem várható, hogy javul a helyzet.
telex.hu
315 napja
Kezdenek kiszeretni Kínából, rég nem láttunk ilyen csökkenést
Tavaly volt 2012 óta az első olyan év, amikor éves összevetésben mérséklődött a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések értéke. Jelentősen csökkentek a Kínába irányuló
economx.hu
321 napja
Nem csak a nemzetközi, a kínai tőke is menekül Kínából
A távol-keleti országban évek óta gyűlnek a gondok.
327 napja
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás
Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.
portfolio.hu
365 napja
Menü