A kudarc élén
Ha már így alakult, a hétvégén újranéztem a Harcosok klubját. Nagyon szerettem annak idején a nyelve, a vizualitása és a féktelen, vitriolos kritikája miatt. Hiszen az volt, eredetileg a nyugati fogyasztói társadalmat bírálta, és a benne zombiként kóválygó vásárlókat. Persze a film bemutatása idején (1999) én még inkább befelé szerettem volna tartani a fogyasztói társdalomba, és nem kifelé, hiszen csak pár éve kezdtem belekóstolni az előnyeibe a „spórolósabb” kommunizmus után. Én még igenis vágytam a katalógusvilágba, fürdőzni akartam a konzumesztétikában, és nem minden áron elutasítani. Azt hiszem, Magyarország jelentős része is így van még ezzel, inkább utolérni szeretné a filmben kigúnyolt átlag életszínvonalat, amit oly sokszor megígértek neki, mégis egyre távolabb kerül. Ehelyett viszont nézheti a luxizást, amiért elvileg „harcolnia” kellene. Ki érti ezt?
nepszava.hu
42 napja
Úton a demográfiai katasztrófa felé (2.)
ÉN CSAK LEÍRTAM... – A fogyasztói társadalomban a gyermektelenség maga a megtestesült szabadság.
magyarnemzet.hu
45 napja
Miről szól az eredeti Harcosok klubja, amelynek a címéből a Fidesz elit harcosai inspirálódtak?
Chuck Palahniuk regénye és az abból készült film pusztán csak a címével köthető az online térben küzdő fideszes hadsereghez, noha egyre jobban rezonál a mai társadalmi folyamatokra.
24.hu
46 napja
Az ember jobban él, mint valaha, mégis folyton elégedetlennek érezzük magunkat - miért?
A modern világ paradoxona, hogy soha nem voltunk ilyen jólétben, mégis egyre többen érzik magukat elégedetlennek és boldogtalannak. Miért van az, hogy a bőség és a lehetőségek korában az emberek gyakran úgy érzik, hogy valami hiányzik az életükből? Hogyan befolyásolja a fogyasztói társadalom és a média ezt az állandó elégedetlenséget?
blikk.hu
101 napja
Hódolat Mammonnak
Egy idős néninél dolgoztam évekkel ezelőtt, a nappaliba invitált be a tetőmosás közben. Fútt a szél, cibálta a kabátom, bizony jól esett a meleg tea és a sütemény. Az idős mamika végtelenül kedvesen bekuckózott egy fotelba a pici nappaliban, amely meglehetősen zsúfolt volt, nem lehetett nem észrevenni azt a hatalmas, futópaddal kombinált edzőgépet, ami középen uralta a teret. A néni mutatja, üljek le, arrébb kell cibálnoma masinát, mert egyszerűen nem férek oda az ülőhelyemhez. A néni elgondolkozva bámulja a fém-műanyag-gumihalmot, keservesen felsóhajt és belekezd.
nepszava.hu
132 napja
Tényleg az a sikeres ember, aki életének 80 százalékát olyanok társaságában tölti, akiket utál?
Az MTA Lendület programjának egyik kutatócsoportja öt évig vizsgálta a munkaidő-csökkentés lehetséges módjait és formáit. Antal Miklós, a csoport vezetője szerint olyan új víziót kerestek, ami távolabb visz a környezetileg fenntarthatatlan fogyasztói kultúrától. Interjú.
444.hu
190 napja
Mit ajándékoz Pünkösd hívőnek, s nemhívőnek egyaránt?
Pünkösd annak a valóságos, s mindent átható Szentléleknek az ünnepe, amely hét ajándékot ad annak, aki elfogadja. Bölcsességet, értelmet, jó tanácsot, lelki erősséget, tudományt, jámborságot és az istenfélelmet. Azaz a hit lehetőségével, amely nélkül vakok és félemberek maradunk, illetve a gyógyítás szentségével kínál meg minket. Kinek ne lenne ezek közül legalább egyre szüksége? S ki […] A Mit ajándékoz Pünkösd hívőnek, s nemhívőnek egyaránt? bejegyzés először a PestiSrácok jelent meg.
414 napja
770 millió forintot takarítottak meg a vevőknek, közben pedig a környezet is óvták
A Cseriti bő tízéves működése során több mint 4200 tonnányi hulladéktól óvta meg a környezetet. A nonprofit társadalmi vállalkozás célja, hogy a tárgyak életciklusának növelésével elősegítse a fenntarthatóságot és segítsen a nehéz anyagi helyzetben lévőkön.
hang.hu
463 napja
Hihetetlen: mindennap egymilliárd étkezésnyi élelmet pazaroltak el világszerte 2022-ben
Az ENSZ frissen publikált jelentése alapján tragikus a globális élelmiszer-pazarlás mértéke, évi mintegy 365 ezermilliárd forintra rúg.
467 napja
Amikor éppen elpusztítjuk a világot és tönkretesszük magunkat a munkánkkal, időszerű lenne váltani a négynapos munkahétre
Belgiumban tavaly törvénybe iktatták, Izlandon évek óta sikeresen működik, Szlovákiában az idén kezdenek kísérletezni a négynapos munkahét bevezetésével. A legtöbb helyen, így nálunk is, inkább csak beszélnek róla. Jól hangzik, hogy dolgozhatnánk kevesebbet, ráadásul a produktivitás – és jó esetben a fizetésünk – csökkenése nélkül, ám egy ilyen intézkedésnél rengeteg tényezőt figyelembe kell venni, hiszen összetett rendszerbe nyúlunk bele. Az MTA-ELTE Lendület Új Vízió kutatócsoportja 2019 óta vizsgálja a kérdéskört. A csapat vezetőjét, Antal Miklós ökológiai közgazdászt kérdeztük az eredményekről, a munkaidő-csökkentés hazai lehetőségeiről, elképzelhető folyamatáról.
nepszava.hu
519 napja
Menü