Gyomorgörcs meg valutakeret – útlevél-ellenőrzésre és vámvizsgálatra várva a határon
Bezártság, szabadság, gyomorgörcs és megkönnyebbült cigi íze keveredik a szájban egy kilyukasztott régi útlevél pecsétmaradékai felett, tintaszagú kelet-európai madeleine a hatósági vegzatura nosztalgiájával. Heti Fortepan a határon.
24.hu
22 napja
Csillogás, szabadság, szelfik: rejtett kincsek egy elfeledett dzsesszgitáros hagyatékából
Koslik Rudolf dzsesszgitáros fényképei télen kerültek fel a Fortepanra, és villámgyorsan népszerűek lettek. Nem véletlenül: az 1960–70-es években a vendéglátóiparban dolgozott zenészek hétköznapjai tárulnak fel a vidám képeken.
24.hu
29 napja
Budapest játszóterei akkor és most: a rozsdás gömbmászókától az óriáscsúszdaparkig
Milyen volt pesti gyereknek lenni az 50-es években? Hogy néztek ki a játszóterek akkor és most? Valaha beton és rozsda, ma kötélpályák, vízi játékok és modern terek várják a kis látogatókat.
nlc.hu
34 napja
Gangok között egy talpalatnyi zöld – így varázsoltak kerteket a pesti bérházak udvaraira
Százéves élményük a budapestieknek, hogy egy kősivatagban élnek. Aszfalt, keramit és sóder mindenütt – egészen a hetvenes évekig kellett várni, hogy az udvarzöldítés népmozgalommá váljon. Heti Fortepan.
24.hu
43 napja
Sztárok és rögvalóság a Kádár-korban – memóriaserkentés a 90 éve született Szalay Zoltán fotóival
A hatvanas évek óta rendszeresen publikált emblematikus képkockái úgy épülnek be mind a mai napig a kollektív történelmi emlékezetünkbe, hogy készítőjük nevét sokan nem is ismerik. A Heti Fortepan a 90 évvel ezelőtt született Szalay Zoltán fotóriporterre emlékezik.
24.hu
50 napja
Gyárváros a semmiből – 75 éve kezdték Sztálinvárost felhúzni a Dunánál
A szocialista mintavárost szinte a semmiből húzták fel rohamtempóban. Éppen 75 éve, a munka ünnepének másnapján – 1950. május 2-án – kezdték meg az építését, és egy évre rá már várossá is avatták. Ennek apropójából válogattunk fotókat a Fortepan gyűjteményéből.
24.hu
64 napja
Fotó Inkey: a fotográfus, akinek az életműve a magyar 20. század lenyomata lehetne
A mesterséget a K.u.K. világból itt maradt vidéki fényképészeti műintézetekben tanulta, hogy a két világháború közötti években már filmsztárok és felső középosztálybeli egzisztenciák székesfővárosi portréfotográfusa legyen. Haditudósítóként szerencsésen tért vissza a Don-kanyarból, de az államosítás idején sem esett kétségbe, miután önálló műterem nélkül maradt. Standfotósként sok más mellett olyan filmekkel kapcsolódott össze a neve, mint az Emberek a havason, a Hannibál tanár úr, a Szegénylegénye, vagy Várkonyi Zoltán Jókai-adaptációi. Inkey Tibor fotográfus élete és életműve a 20. század Magyarországának sajátos és reprezentatív lenyomata.
24.hu
85 napja
Kényszerhálaünnep – ilyen volt április 4. kultusza a szocializmusban
Ha elmaradt volna a rendszerváltás, éppen a 80. évfordulóját ünnepelnénk a felszabadulásnak. De szerencsére nem maradt el. Így aztán elég a Heti Fortepan képeivel felidézni az egykori április negyedikéket.
24.hu
92 napja
Hamu és gyémánt – így mentették ki a tűzből az Uvaterv fotóarchívumát
Válogatás nélkül minden képet megőrizni a digitális korban nem tűnik racionális vállalkozásnak. Dédapánk fényképe ott lóg a falon. Dédunokánk vajon melyik fotónkat fogja ismerni a ma készülő sok szelfi közül? Heti Fortepan.
24.hu
113 napja
Bencseky Mátyás két élete – egy kutatóintézeti fotográfus és a Kádár-korszak tűrt és tiltott kulturális szcénája
A hivatásos fotográfus teljes ismeretlenségből nemrég előkerült fotóhagyatéka nem pusztán arra világít rá, hogy miként boldogult a megvalósult szocializmus terhe alatt a hatvanas, hetvenes évek magyar társadalma.
24.hu
134 napja
Menü