Ezermilliárd dolláros fogadás: Európa vezető szerepet tölthet be az emberiség legnagyobb kihívásának megoldásában
A német Proxima Fusion 130 millió eurós rekordfinanszírozást szerzett a jövő energiatechnológiájának fejlesztésére - tehát egy "földi nap" megépítéséhez.
portfolio.hu
26 napja
Olyan energetikai áttörés küszöbén vannak Európában, ami minden ellátási gondot megoldhat
A következő német kormánykoalíció kiemelt kutatási területként kezeli a nukleáris fúziót, és célja, hogy Németország építse meg az első működőképes fúziós reaktort a világon – számolt be a Les Echos . A kormánykoalíció több mint 1 milliárd eurót szán a technológia fejlesztésére, amely hosszú távon tiszta és fenntartható energiaforrást biztosíthat. A fúziós energia területén egyre nagyobb a verseny, és Németország nem akar lemaradni Kínával és az Egyesült Államokkal szemben. Eközben Franciaországban az ITER fúziós erőmű is áttörések küszöbén áll.
portfolio.hu
119 napja
Döbbenetesen közel az első kereskedelmi célú fúziós erőmű
400 megawatt elektromos energia, 150 ezer otthon ellátása fúziós energiával – és hogy mikor? A tervek szerint nagyon hamar, az első lépésre már 2026-ban sor kerül, maga az erőmű pedig a 2030-as évek elején kezdheti meg a működést.
raketa.hu
199 napja
Jó dolog a fúziós energia, csak még ezer dolgot kell megoldani, hogy működő erőművünk legyen
A Magyar Tudomány Ünnepén magyar kutatók hosszan sorolták, mik az okai annak, hogy évtizedek kutatás-fejlesztése után sincs még működő fúziós erőművünk. Kihívásból van elég, ez viszont nem azt jelenti, hogy nem érdemes dolgozni a technológián, sőt.
telex.hu
240 napja
Négy hét alatt a semmiből épített fúziós reaktort egy brit diák, a mesterséges intelligencia segített neki
Hudhayfa Nazoordeen, a Waterlooi Egyetem diákja a hálószobájában építette meg a saját fúziós reaktorát, és állítja, korábban soha semmilyen hardveres dolgot nem csinált.
hvg.hu
305 napja
Mérföldkőhöz ért az első fúziós kísérleti reaktor, mégis borulnak az eddigi tervek
Óriási előrelépés történt a napokban, az összes mágnes megérkezett az ITER-be, de az összeszerelést még nem tudják elkezdeni, mert több kulcsalkatrész hibásan készült el. Ezért újra kell tervezni az eredeti kísérleti ütemtervet.
telex.hu
363 napja
Bekapcsolták a mesterséges Napot, 6 percig 50 000 000 Celsius-fok volt benne
Francia és amerikai kutatók kísérlete alapján úgy tűnik, életképes megoldás lehet egy fúziós reaktorban volfrámot használni. Mindez újabb lépéssel vitte közelebb az emberiséget a korlátlan energiához.
hvg.hu
420 napja
Bevetheti az EU az atomnál is komolyabb eszközét: megindult a lobbi
Egyre inkább a fúziós energia támogatása felé fordul az Európai Unió, mivel olcsó, gyakorlatilag végtelen és tiszta energiaforrást jelenthet a kontinensnek, ami segítené az államszövetség önellátását. Most az Európai Bizottságon belül egyre többen lobbiznak, hogy egyszerűsítsék a szabályozói környezetet valamint javítsanak a kutatások és beruházások finanszírozásán.
portfolio.hu
459 napja
Egyre több helyen villan fel a mesterséges nap
Látványosak a részeredmények, de hatalmasak a tornyosuló akadályok is.
460 napja
Magyarok is ringbe szálltak az olcsó energiáért
A magyarok új ötletet tesztelnek a magfúziós reaktor létrehozására.
486 napja
Verseny az olcsó energiáért
Új magfúziós technológiát tesztelnek a szegedi kutatóközpontban.
magyarnemzet.hu
486 napja
40 év után leállították a világ legnagyobb fúziós erőművét, ami olyan bonyolult, hogy csak 2040-re tudják majd teljesen lebontani
Négy évtizedek dolgoznak az oxfordshire-i Joint European Torus nevű erőmű szakemberei azon, hogy közelebb kerüljön a világ a fúziós energia gyakorlati előnyeihez. Ez a létesítmény azonban ebben többé már nem segíthet.
hvg.hu
490 napja
Menü