Tr 5 trambusz
Rendhagyó átadóünnepséget rendeztek 1948. január 30-án, a Kossuth téren.
magyarnarancs.hu
5 napja
Csengery utca 68. – Fáklya Klub
„Olyan klubok szerveződhetnek hamarosan, mint a bélyeggyűjtők, a sakkozók, a bridzsezők, az óvodai szemléltetőeszköz-készítők (!), az irodalomkedvelők, a fiatal pedagógusok klubja.
magyarnarancs.hu
19 napja
Csengery utca 68. – Magyar Vasúti és Hajózási Klub
Az új épület tervezését a közös irodát működtető, rutinos Bauer–Guttmann-párosra bízták, akik elsősorban lakóházakat terveztek a szecesszió jegyében, de szerényebb díszítő ambíciókkal.
magyarnarancs.hu
26 napja
Kinizsi utca 16.
Az 1871-ben alapított egyesület teljes vagyonát hadikölcsönökbe fektették, s a háború végére az egész elúszott.
magyarnarancs.hu
33 napja
Óbuda autóbuszgarázs
A budapesti buszok tárolása már az ötvenes évek végén is gondot okozott, pedig akkor még nem voltak csuklós járművek.
magyarnarancs.hu
40 napja
Kelenföld – régi aluljáró
A Kelenföldi pályaudvar utasforgalma a 4-es metró bűvöletében zajlik.
magyarnarancs.hu
47 napja
Kálvária tér 6.
Micsey F. György (1861–1919) a századforduló magyar színházi életének tipikus alakja volt. „Eredetileg a kőműves mesterség volt a hivatása, amikor azonban beleszeretett a pécsiek egykori ünnepelt primadonnájába, Bácskai Julcsába, felesége biztatásaira fölcsapott színigazgatónak” – írták róla.
magyarnarancs.hu
54 napja
Csokonai utca 3.
Kauserék a Nagykörút túloldalán lévő Csokonai utcában, külön ingatlanon helyezték el a biztonsági berendezéseket, így a 47 méter magas víztornyot is.
magyarnarancs.hu
61 napja
Dózsa-szoborcsoport
„Én Dózsát a magyar történet egyik legdicsőbb emberének tartom, és szentül hiszem, hogy lesz idő, (ha fönnmarad a magyar nemzet) midőn Dózsának nagyszerű emlékszobrot fognak emelni, és talán mellette lesz … az enyém is.” Petőfi Sándor 1847. március 31-én írta e sorokat Arany Jánosnak, nem sokkal azután, hogy A nép nevében című versében olyan Dózsa-emlékművet alkotott, amely a továbbiakban iránytűként szolgált.
magyarnarancs.hu
69 napja
Stigma – Bernovits Vilma emlékére
Már az 1990-es években megfogalmazódott egy általános érvényű, minden áldozatra vonatkoztatható magyar holokauszt-emlékmű igénye, s ez 2000-ben a bécsi, majd 2005-ben a berlini emlékművek átadása után erősödött fel.
magyarnarancs.hu
75 napja
Baross kocsiszín
Ha megrendeznék a „Budapest legrondább tere” versenyt, papírforma szerint az Orczy tér lenne az egyik legesélyesebb.
magyarnarancs.hu
83 napja
Moszkva téri mozaik
Budapesten az utcák átnevezése (majd visszanevezése) olyan jelképesnek vélt, ám végeredményben kisszerű politikai gyakorlatnak tekinthető, amely végigkísérte a főváros történetét.
magyarnarancs.hu
89 napja
Irinyi János
A nemzeti büszkeség kifejezése gyakran költői túlzásokra csábít, ahogy ezt Irinyi János példája is mutatja.
magyarnarancs.hu
96 napja
Batthyány utca 4.
A Batthyány utca 4. szám alatti lakóház Budapest azon épületei közé sorolható, amelyet nem lehet műfaji, stílusbeli korlátok közé szorítani.
magyarnarancs.hu
103 napja
A 32-esek emlékműve
A magyar történelem kiemelkedően hatásvadász jelenete játszódott le 1741. szeptember 11-én Pozsonyban, a rendi országgyűlésen.
magyarnarancs.hu
110 napja
Malomtó
Molnár János nevét nem a szakterületén elért sikerei nyomán őrzi az utókor.
magyarnarancs.hu
117 napja
Újpesti vágóhíd
Amikor 1884-ben átadták Újpesten a vágóhidat, húszezren éltek a településen.
magyarnarancs.hu
124 napja
Rottenbiller utca 16–18.
Százezrek érkeztek Budapestre, százezrek építették a várost, csakhogy e százezreknek a századfordulóig nem építettek semmit, és később se nagyon.
magyarnarancs.hu
131 napja
Wünsch híd
Wünsch Róbert neve kevéssé ismert, pedig azon vállalkozók közé tartozik, akik jócskán hozzájárultak Budapest fejlődéséhez.
magyarnarancs.hu
138 napja
Az albertfalvai Szent Mihály-plébániatemplom
Georch Illés táblabíró, a ráckevei uradalom prefektusa 1819. március 1-jén jegyezte fel, hogy a promontori zsellértelep Buda felé eső oldalán ötven házhelyet jelöltek ki.
magyarnarancs.hu
145 napja
A Batthyány téri aluljáró
A Batthyány tér kiváló adottságait állítólag már a rómaiak is felismerték, de évszázados sikerét annak köszönheti, hogy a budai várhoz kapcsolódva olyan „városközpontot” lehetett itt létrehozni, amely piacként és kikötőként is működött, de a 18. század közepén még két nagy barokk templomot is építettek ide.
magyarnarancs.hu
152 napja
József Attila szobra
A főváros 1947-ben döntött egy budapesti József Attila-szobor felállításáról, az alkotót pályázat útján keresték, de a jelentkezők helyzete korántsem volt egyszerű.
magyarnarancs.hu
159 napja
Angyalföldi József Attila Művelődési Központ
A főváros 1938-ban olyan ajándékkal kedveskedett Horthyné Purgly Magdolnának, amilyet élő ember még nem kapott: kerületet neveztek el róla.
magyarnarancs.hu
166 napja
Dob utca 75–81.
Az építtetők 1938-ban jelentették be, hogy monumentális irodaházat húznak fel a Dob utca, Hársfa utca és Csengery utca határolta telken: az Erzsébet telefonközpontot.
magyarnarancs.hu
173 napja
Dombormű a Kálvin téri aluljáróban
A 2-es metró építésekor – a hatvanas évek közepén –, a Blaha Lujza tér és az Astoria környéke vált bombatölcsérhez hasonlatossá.
magyarnarancs.hu
180 napja
Rädda Barnen utca 20.
Az első években a tanítás különféle helyszíneken, általában bérlakásokban zajlott, a növekvő érdeklődést látva azonban a közgyűlés hamarosan saját iskola megépítésére szánta el magát.
magyarnarancs.hu
202 napja
Napfény utcai ABC-áruház
A kommunista propagandában a külső-ferencvárosi Mária Valéria-telep testesítette meg a Horthy-rendszer szociális érzéketlenségét, embertelenségét.
magyarnarancs.hu
208 napja
Menü