Mit hozott a modellváltás a Szegedi Tudományegyetemen? (Interjú)
Mára csaknem 25 ezer hallgatója van a Szegedi Tudományegyetemnek, melynek az elsődleges érdeke az államilag finanszírozott helyek feltöltése, de mellette nagyon fontos a fizetős hallgatók toborzása, legyen az hazai vagy külföldi - tudtuk meg Fendler Judit kancellártól, akivel a modellváltás eddigi tapasztalatait értékeltük. Az interjúból kiderült az is, hogy a tudományegyetem bevételei 2021 óta 120 milliárd forintról 275 milliárd forintra nőttek, vagyis gigantikus intézményről beszélünk, amelynek szerteágazó feladatai vannak. Az oktatás, képzés, kutatás, egészségügyi ellátás mellett építi kapcsolatait a vállalati szektorral, így például a régióba betelepülő nagyobb vállalatokkal, mint a BYD, vagy a Rheinmetall. A kancellár arról is beszélt, hogy az egyetemeknek az új rendszerben már a piacon kell eladniuk magukat, ez pedig szemléletváltást feltételez mindenki részéről. Leszögezte: az egészségügyi ellátás területén folyamatosan dolgozni kell, a megfelelő szakembergárda megtartása a legfontosabb feladat ezen a téren. Részletesen beszélt az egyetem magánegészségügyi lábáról is.
portfolio.hu
2 napja
„Mindennap beleteszem a szívemet ebbe a munkába” – Egy ráktúlélő ápolónő Semmelweis-napi vallomása
Július 1-én ünnepeljük a magyar egészségügy napját.
borsonline.hu
5 napja
Miért áll le az egészségügy július 1-jén, és hová fordulj sürgős esetben?
Holnap, július 1-jén tartjuk a Semmelweis-napot, ami a magyar egészségügy hivatalos ünnepe. Ezen a napon országszerte munkaszüneti nap jár az egészségügyi dolgozóknak, így az alapellátás szünetel, csak ügyeleti és sürgősségi ellátás működik. De mit ünneplünk pontosan ezen a napon, és mihez kezdj, ha mégis orvosra, gyógyszerre vagy sürgős ellátásra van szükséged?
rtl.hu
6 napja
Ezért sem jutsz be az állami kórházakba
A kórház falain kívül tartják a beteget, ez a hálapénz megszüntetésének egyik hátrányos következménye - jelezte Ónodi-Szűcs Zoltán, a Debreceni Egyetem egészségügyi kancellár-helyettese a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság által szervezett keddi IME Egészségpolitika és egészségügyi rendszerek című konferencián. Létrejött és felerősödött a kettős praxis rendszere, az állami- és a magánegészségügyben egyaránt dolgoznak a szakemberek és ennek a gyógyításban lecsapódó gyakorlati következményeit mutatta be a szakember. A rendezvényen hangsúlyosan szó volt a betegútmenedzsment aktuális kihívásairól.
portfolio.hu
12 napja
Így védekezhetünk mi is a rettegett betegség, a rák ellen
Napjainkra gyökeresen megváltozott a daganatos betegek ellátásának rendszere és lehetőségei, ezáltal az esélyek is. Ennek köszönhető, hogy a rákos betegségek nagy része ma már krónikus betegség, ami azt jelenti, hogy gyógyítjató és együtt lehet vele élni, akár áttétes betegség esetén is - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Dank Magdolna, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, aki elismerte azt is, hogy miközben elvileg minden magyar beteg számára kidolgozottak a járható betegutak, a napi valóságban ez nem mindig látható. Azt is kiemelte, hogy a gyógyulás és a kezelés komplex folyamat. Ehhez pedig közösségben kell gondolkodni, mind a betegnek, mind pedig az orvosi csapatnak. A fő üzenet: közösségben könnyebb. És Dank Magdolna azt vallja, hogy ugyanez igaz a megelőzésre is. Arról is beszélgettünk a főigazgatóval, hogy mely betegségek a leggyakoribbak, hol alakulnak ki a leginkább rákos elváltozások és egyáltalán milyen okokra vezethetőek vissza. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes daganatok egyre gyakrabban fiatalabb korban jelennek meg betegeknél és a daganatkutatások fókuszába került éppen ezért ez a terület. Az interjúban részletesen foglalkozunk a prevenció fontosságáról, sorra vesszük, hogy mit tehet az egyén saját egészsége legjobb védelme érdekében, és ennek kapcsán nem csak a nagyon fontos szűrővizsgálatokat érintjük. Rákérdeztünk azokra a hírekre is, miszerint van olyan forgatókönyv, amelynek keretében az intézet önállósága megszűnne a jövőben.
portfolio.hu
13 napja
Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp
Az állami egészségügyből kiszoruló tömegek egyre inkább a magánegészségügyben találnak valós alternatívát. A privát szektor bővülése ugyanis 2024-ben sem állt meg, a legnagyobb intézmények árbevétele átlagosan 18%-kal növekedett tavaly - derül ki a Portfolio átfogó körképéből, melynek keretében a legnagyobb 30 magánegészségügyi szolgáltató tavalyi beszámolóját vizsgálta meg. A hálapénz magánosodása, vagy inkább "magánosítása" tehát aktívan zajlik Magyarországon, ez a kereslet pedig húzza magával a teljes szektort és a nagyívű fejlesztéseket. A nyereségesség tekintetében viszont teljesen szétszakadt a mezőny, de ezeket a szempontokat cikksorozatunk második részében elemezzük.
portfolio.hu
21 napja
Olcsóbb lehet a fejfájáscsillapító - Jöhet az újabb árkorlátozás
Nem a kötelező árréscsökkentés a cél a nem támogatott gyógyszerek esetében - jelentette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Hitelezés 2025 konferencia szünetében a sajtó képviselőinek nyilatkozva.
portfolio.hu
45 napja
Megijedtek a patikák a legújabb árcsökkentő bejelentéstől
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter sejtelmes bejelentése a vény nélküli gyógyszerek árának szabályozásáról komoly aggodalmakat keltett a gyógyszerpiaci szakértők körében, akik szerint egy esetleges ár- vagy árréssapka akár gyógyszertárak tömeges bezárásához is vezethet - számolt be a Népszava .
portfolio.hu
46 napja
Rákot okozhat a CT sugárterhelése – A modern készülékek drágák, de van okos megoldás a magyar egészségügy számára
A lízingkonstrukciók révén az egészségügyi intézmények, szolgáltatók komolyabb egyszeri befektetés nélkül juthatnak hozzá a legújabb és legmodernebb eszközökhöz. Ez a finanszírozási forma nem csak a betegek és a klinikák életét teszi könnyebbé, de társadalmi szinten is nyerhetünk vele. A modern CT-készülékeknél jóval kisebb sugárterhelés éri a betegeket, ezáltal a kockázatok is csökkenthetők – írja a Bank360.hu.
blikk.hu
81 napja
Napi aktuális - Gulyás Gergely: Semmi nem utal arra, hogy Kollár Kingának Magyarország lenne a hazája + videó
Az, hogy valaki a magyar egészségügy tudatos rombolását – amely emberek életét, egészségét és mindennapi megélhetését érinti – „pozitív fejleményként” értékelje, mert az az ellenzék malmára hajtja a vizet, minden erkölcsi határt átlép.
hirtv.hu
86 napja
Komment - Kollár Kinga arcátlan cinizmusa: A magyar kórházak leromlása a Tisza Párt diadala + videó
Az, hogy valaki a magyar egészségügy tudatos rombolását – amely emberek életét, egészségét és mindennapi megélhetését érinti – „pozitív fejleményként” értékelje, mert az az ellenzék malmára hajtja a vizet, minden erkölcsi határt átlép.
hirtv.hu
86 napja
Újabb magyar magánklinikára érkezett meg a robotsebészet
Elindult a robotasszisztált sebészet a Budai Egészségközpontban - jelentette be a magánklinika. Első lépésként térdprotézis beültetésnél alkalmazzák a robottechnológiát.
portfolio.hu
101 napja
Lássuk be! Az egészségügy egy alapvető nemzetstratégiai kérdés
Velkey György János, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint fontos szakmai diskurzus indult el a magyar egészségügy átalakítását illetően, de leszögezte: minden átalakításnak és változtatásnak nagyon fontos előfeltétele lenne, hogy a magyar állam nagyobb arányban fordítson egészségügyi célokra. A szakember lapunknak beszélt arról is, hogy jelenleg túlcentralizált a magyar egészségügyi rendszer, és amellett érvelt, hogy nagyobb autonómiára lenne szükség a kórházi menedzsmentben, de fontos lenne teljesítményelemeket is bevinni a szabályozásba.
portfolio.hu
108 napja
Lebukott Daniel Freund: beleállt Orbánba és a magyar egészségügybe, de egy külföldi felvilágosította
A külföldi X-felhasználó a saját szemével tapasztalta, hogy nem igaz, amit a német zöldpárti EP-képviselő írt.
mandiner.hu
145 napja
Megújult a miskolci Gyermekegészségügyi Központ + fotók
Az idén a magyar egészségügy büdzséje meghaladja a 3700 milliárd forintot.
magyarnemzet.hu
147 napja
Az emberek a zsebükön érezzék, ha nem tesznek a saját egészségükért
A VOSZ Egészségügyi Tagozata – mint a legnagyobb hazai szakmai vállalkozói érdekképviselet - üdvözli az építő, szakmai és nem politikai alapú vitát és örömmel kapcsolódik be az egészségügy megújításának mai napon közzétett, 10 pontos, 10 ezer milliárdos programjának kidolgozásába is - olvasható a szervezet pénteki közleményében, amellyel Kóka János üzletember megjelent programjavaslatára reagál. A szervezet megfogalmazta saját javaslatait is.
portfolio.hu
149 napja
Fontos döntést hozott meg az egyik legnagyobb magyar magánklinika
A TritonLife Labs és a Synlab stratégiai partnerségi megállapodást kötött, melynek keretében a két társaság 2025 február elejétől szorosan együttműködik a TritonLife csoport teljes hálózatának, egyéni és vállalati ügyfeleinek kiszolgálása során. Ez azt is jelenti a gyakorlatban, hogy az egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltató nem folytatja tovább önálló, házon belüli labortevékenységét, amit 2023 szeptemberében adtak át .
portfolio.hu
158 napja
Menü