Nem áll meg a magyar bérrobbanás: 637 ezer forint a bruttó átlagkereset
Júliusban újra gyorsult a keresetek növekedési üteme az előző havi lassulás után. A bérkiáramlás a vállalati szektorban fokozódott, míg a költségvetési szférában lassult. A reálbérek továbbra is jelentős mértékben, csaknem 10%-kal nőnek. Összességében az év eddig eltelt időszakában gyors béremelkedést láttunk, ami az év végéig kitarthat.
portfolio.hu
286 napja
Felrobbantak az állami bérek – Mi áll a háttérben?
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében a friss, júniusi béradatokat elemeztük Hornyák Józseffel , a Portfolio munkaerőpiaccal is foglalkozó makrogazdasági elemzőjével. Egyebek mellett arról is beszéltünk, hogy miért haladta meg a közszféra béremelkedése a versenyszféráét. Az adás második részében azt jártuk körbe, hogy a kriptovaluták lehetnek-e olyan menekülőeszközök, mint az arany vagy a svájci frank. Erről Nagy Viktort , a Portfolio vezető részvénypiaci elemzőjét kérdeztük.
portfolio.hu
314 napja
Úgy érzed, hogy nem keresel annyit, mint az átlag? Mutatjuk, mi állhat a háttérben
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatok körében az egyik legtöbbet hivatkozott statisztika a keresetekre vonatkozó publikáció. A társadalom jelentős része egyfelől örömmel veszi tudomásul a jóformán folyamatosan emelkedő bérekről szóló híreket, másfelől sokan meglepődve húzzák fel a szemöldöküket, amikor szembesülnek vele, hogy saját fizetésük alacsonyabb az átlagosnál. Utóbbi jelenségre is van magyarázat, éppen ezért a KSH folyamatosan bővíti a közölt adatok körét: ma már a mediánkeresetet, a keresetek változását és a kereseti ötödök (kvintilisek) szerinti kimutatást is rendszeresen közzéteszi. Hogyan lehetséges, hogy idén május végéig a hazai bruttó havi átlagkereset 633,3 ezer forint volt, míg a mediánkereset csak 510 ezer forint? Miért nem szerepelnek az egyéni vállalkozók ebben a statisztikában? Az alábbi cikkünkben tiszta vizet öntünk a pohárba.
portfolio.hu
335 napja
Menü