Magyarország új szövetségesekkel parancsol megálljt Ursula von der Leyennek
Szokatlan szövetkezésben vesz részt Magyarország kormánya, amelyben csatlakozik ahhoz a kritikus hullámhoz, amely ellenzi a régiós felzárkóztatást elősegítő kohéziós politika kivezetését a következő hosszú távú pénzügyi keret tervezetéből. A Bizottságot vezető Ursula von der Leyent eddig elsősorban az Európai Parlamentből érték kritikát a kormányok számára is nagyobb mozgásteret jelentő reformelképzelés miatt, de elképzelhető, hogy mindez olyan feltételrendszerhez lenne kötve, amely miatt a magyar kormány is biztosabbnak látja nem bolygatni a költségvetés tipikus szerkezetét.
portfolio.hu
3 napja
Gigászi beruházásokról maradhat le az EU keleti szárnya, így Magyarország is
Két héttel járunk azelőtt, hogy az Európai Bizottság bemutassa első javaslatát a következő hétéves ciklus költségvetéséről, amely már a mérsékelt szivárgások alapján is komoly reformokon mehet majd keresztül. Az utóbbi hónapokban a Parlament képviselői szinte minden alkalmat megragadtak arra, hogy egyértelművé tegyék kívánalmaikat, amelyek különösen nagy hatással lehetnek az unió keleti határvidékét érintő tagállamokra, így Magyarországra is. A kijelölt célokhoz mindenképpen nagyobb költségvetésre lesz szükség, de arról, hogy erre honnan lesznek források, Carla Tavares és Siegfried Muresan jelentéstevők nyilatkoztak a V4-es országok képviselőinek tartott sajtóbeszélgetésen.
portfolio.hu
4 napja
Kártyavárként omolhat össze Ursula von der Leyen mesterterve
Péntek óta forr a hangulat az Európai Parlament és a Bizottság között, mivel az utóbbi váratlanul bejelentette, hogy visszavon egy javaslatot, amellyel felelősségre vonhatóvá válnának a környezetbarát működésre hamisan hivatkozó vállalatok. Az elhibázott lépés hatására az eddig Ursula von der Leyen bizottsági elnök mellett álló balközép és liberális pártok kisebb lázadásba kezdtek, ami olyan vitákat is felszínre hoz, amelyeket eddig kevésbé hangosítottak fel.
portfolio.hu
11 napja
Ingyen nyelvtanfolyam, egészségügyi megelőzés – először ötletelt közösségi gyűlés az EU költségvetésén
Áthelyezné a hangsúlyokat az EU pénzének elköltésénél az első erről szóló közösségi gyűlés. Online még hozzá lehet szólni, de kérdéses, mi lesz a javaslatokból a végére.
telex.hu
48 napja
Keményebb jogállami feltételekről szavazott az EP, az összes EU-forrást zárolhatják
Az Európai Parlament elfogadta a következő költségvetési ciklusra vonatkozó iránymutatásait, amelyek bár bizonyos szempontokból kifejezetten mérsékeltek, mégis jelentősen felbolygathatják az uniós forrásokat elosztó mechanizmusok működését. A jelentést készítő képviselők szerint elsősorban nem több pénzre, hanem egy jobb rendszerre van szükség, ahol tisztább és érthetőbb elvárásokhoz kötnék az összes uniós forrás hozzáférhetőségét. A jövőben a Magyarország EU-forrásainak befagyasztását eredményező jogállamisági rendszert is újraírhatják.
portfolio.hu
60 napja
Óriási változások jönnek az uniós pénzek elosztásában – Brüsszel radikális lépéseket javasol
Brüsszel megkezdte a 2028–2034-es uniós költségvetési ciklus előkészítését egy súlyosbodó geopolitikai, gazdasági és társadalmi kockázatokkal terhelt környezetben. A most futó költségvetési ciklus felülvizsgálata alapvető változtatásokat javasol: több rugalmasságot, gyorsabb végrehajtást, valamint új prioritásokat, például a védelmi ipar támogatását, a megfizethető lakhatás fejlesztését és a vízbiztonság javítását. A cél az, hogy az EU a Trump-kormányzat kiszámíthatatlan politikai manőverezései mellett is képes legyen geopolitikai és gazdasági önállóságot építeni. Az innováció, az energiafüggetlenség és a kohézió megerősítése kulcsszerepet kap a következő évtized stratégiai célkitűzéseiben.
portfolio.hu
69 napja
Pénzügyi vihar előtt: gyökeres változások jönnek az EU-forrásoknál
Az EU 2028-tól kezdődő pénzügyi keretének egyik fő kihívása a helyreállítási alaphoz felvett közös adósság törlesztése, amely évente 13,9 milliárd eurót igényel – értékelte az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága a most induló vitát az unió új közös költségvetéséről. A védelmi és biztonsági kiadások emelkednek, részben az immobilizált orosz vagyon felhasználásával. Az EU bővítési tervei, különösen Ukrajna csatlakozása, további jelentős kiadásokat hozhatnak. Az Európai Bizottság 36,5 milliárd eurós új saját bevételi forrásokat javasolt, de ezek kidolgozása egyelőre nagyon lassan halad. Az Európai Parlament szakbizottsága a költségvetés reformját és nagyobb parlamenti ellenőrzést sürget ezek miatt.
portfolio.hu
134 napja
Újjáalakul az Európai Unió, Magyarország a nagy vesztesek közé kerülhet
Az Európai Unió hamarosan új tagállamokkal bővülhet, új kihívásokat és lehetőségeket hozva a tagállamoknak, köztük Magyarországnak is. A csatlakozni kívánó országok, mint Ukrajna és a Nyugat-Balkáni államok, gazdaságilag kevésbé fejlettek, ami jelentős hatással lehet az EU közös költségvetésére, különösen a közös agrárpolitikára és a kohéziós politikára. A tanulmányok szerint az új tagok felvétele akár 24%-kal csökkentheti a 2004-ben csatlakozott tagállamok, így Magyarország kohéziós kiutalásait is, ami az EU-n belüli gazdasági egyensúlyra is kihatással lehet. Az EU-nak új pénzügyi mechanizmusokat kell alkalmaznia, hogy támogassa a tagjelölt országokat. Ezen kihívások kezelése mellett a bővítés geopolitikai és stratégiai szempontokat is érint, amelyek az EU globális szerepvállalását is formálhatják.
portfolio.hu
142 napja
Szakítópróba előtt az EU, de megduplázódhat a közös költségvetés
Spanyolország azt szorgalmazza, hogy az EU vezessen be egy állandó közös hitelfelvételi rendszert, amely megduplázná az uniós költségvetés mozgásterét, és lehetővé tenné a stratégiai befektetések folytatását. A javaslat támogatói és ellenzői heves vitába kerültek, mivel a közös adósságvállalás és az uniós adók bevezetése komoly politikai és gazdasági következményekkel járhat.
portfolio.hu
145 napja
Megdöbbentő változás jön az EU-s pénzeknél: így érintheti a magyar projekteket
Az Európai Unió közös költségvetése a teljesítményalapú kifizetések felé fordulhat, valamint kiegészülhet a fősodorba tartozó finanszírozás elvével. Míg előbbi arra összpontosít, hogy megállapítsa, mi működik a legjobban, a mainstreaming célja annak biztosítása, hogy a közkiadások átalakító, normatív célokat érjenek el. Lényegében a helyreállítási és ellenállóképességi eszközének (RRF) tapasztalataira épülne, ami azért rossz hír a magyar kormánynak, mert ezen forrásokhoz egyáltalán nem fér hozzá, mivel a szükséges reformokat még nem teljesítette.
portfolio.hu
157 napja
Hiába Orbán Viktor vétófenyegetése, Magyarország pénzügyi csapdába került
Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában kijelentette, hogy Magyarország készen áll megvétózni a 2027 utáni többéves pénzügyi keretet (MFF), ha a korábbi években visszatartott forrásokat nem kapja meg. Bár a 12,2 milliárd eurós magyar kohéziós keret látszólag elegendő lenne 2026-ig, a miniszterelnök szerint ez nem jelenthet engedményt az uniós források felhasználásában. A fenyegetés azonban egyelőre politikai kommunikációs adunak tűnik inkább, mert évekig nem kerül napirendre az új hétéves költségvetés tárgyalása, másrészt jogi mozgástér nincs az idén év végével végleg elvesző források visszaszerzésére. Ráadásul a most elérhető forrásokat bírságlevonások és jogvesztő határidők fenyegetik.
portfolio.hu
212 napja
Vér tapad a demokrata elnökjelölt kezéhez
Erőszakos bűnözőket segített Kamala Harris és Tim Walz.
magyarnemzet.hu
318 napja
Az Európai Bizottság megveregette saját vállát, nemcsak Magyarország fut a pénze után
Az Európai Bizottság rendkívül pozitívan értékeli a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz, röviden az RRF-források felhasználását, miközben eddig a 723 milliárd euróból mindössze
economx.hu
490 napja
Lassan csorognak az uniós pénzek az Európai Bizottság hibájából
A tagállamoknak járó kifizetések akadoznak, a Fidesz EP-képviselője óva intette az Európai Bizottságot.
magyarnemzet.hu
495 napja
Az EU-ban elindult a magyar kormány szőnyegbombázása, egyelőre füstgránátokkal
Az Európai Tanács rendkívüli csúcstalálkozója előtt újabb és újabb ötletek, tervkezdemények jelentek meg, hogy törnék meg Magyarországot. Az Orbán Viktor vezette kormány ugyanis egyelőre azt ígéri, hogy megvétózza az uniós költségvetés közel 100 milliárd eurós felülvizsgálatát, amely erős frusztrációt váltott ki Brüsszelben és a tagállamok egy egyre szélesebb körében. A Portfolio-nak nyilatkozó diplomaták, uniós tisztviselők szerint most már nem az EU-s intézmények a legtöbb híresztelés forrásai, hanem a többi uniós ország játszmázása vált látványossá. Forrásaink szerint a többféle, egymástól független tervekben egyetlen közös üzenet van: „elfogyott a türelem”. A bevethető opciók fájdalmasak: az Európai Tanács soros elnökségének elvétele, a források újbóli felfüggesztésére tett kísérletek, de még a közös elítélő nyilatkozat is nagyot üthet a kormányon.
portfolio.hu
522 napja
Menü