Ki védi meg az országot?
A korlátozott háborúk kora véget ért, megkezdődött az átfogó konfiktusok időszaka - írja a Foreign Affairs hasábjain megjelent cikkében Mara Karlin, a Johns Hopkins egyetem professzora, a Brookings Institute vendégkutatója, aki 2021 és 2023 között az Egyesült Államok védelmi miniszterének stratégiai tervezésért felelős miniszterhelyettese volt. (A cikket részletesen tárgyalja Kovács Ferenc, Index, 2024. 11.17.). Aztán 2022-ben Oroszország teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. Ez lett a második világháború óta a legnagyobb szárazföldi háború Európában. Bár az orosz és ukrán parancsnokság alatt álló erők az egyedüli csapatok, amelyek konkrétan harcolnak egymással, a konfliktus az egész geopolitikai gondolkodást átformálta. Az Egyesült Államok és szövetségesei példátlan pénzügyi és anyagi támogatást nyújtanak Ukrajnának, miközben Kína, Irán és Észak-Korea is döntő módon segíti Oroszországot... Mind Ukrajnában, mind a Közel-Keleten világossá vált, hogy az a viszonylag szűk hatókör, amely a 9/11 utáni korszakban meghatározta a háborúk definícióját, drámaian kiszélesedett. Mara Karlin és így zárja: valójában aminek a világ ma tanúja, az ahhoz hasonlít, amit a teoretikusok a múltban „totális háborúnak” neveztek.
nepszava.hu
227 napja
A harmadik
Az elsőt senki sem akarta. Majdhogynem „véletlenül” történt meg. A másodikat egy eszelős szabadította a világra, és most nyakunkon a harmadik, az utolsó, a túlélhetetlen, amely véget szab a civilizációnak. Pedig alig lehet észrevenni. Szinte suttogva közlekedik, ragaszkodva az etiketthez rendel be diplomáciát, s lévén az utolsó, nyomot sem hagyva maga után füstként foszlik a semmibe.
nepszava.hu
248 napja
Meglódul a kisvasút
Business as usual, azaz minden a megszokottak szerint halad a nehézségek ellenére. Pedig nehézség az bőven van, élen az Európai Unióval, ahol másfél évtized után felébredtek, és végre belátják, az Orbán-rendszernek, mint kapitalizmus- és demokráciaellenes rezsimnek semmi kesesnivalója az európai közösségben, amelyet – nem utolsósorban orosz invencióra – szétbomlasztással fenyeget. Ha valaki nem vette volna észre, a kérdés a magyar népnek lett feltéve: döntenie kell ugyanis Orbán, az autokrácia és a nyugati demokrácia között. A „business as usual” már nem működik sokáig. A felcsúti kisvasutat meg lehet Bicskéig hosszabbítani, meghatározatlan ideig kormányfői szolgálatban lehet tartani Orbán Balázst is, sőt, pofátlanul ki lehet cipelni őt Strasbourgba is, az EP ülésére, de már nincs olyan, hogy valaki ne lehessen tisztában vele, kivel is áll szemben.
nepszava.hu
262 napja
A politikai nosztalgia
Teljes mértékben egyetértek a magyar kormány programjának alapelvével: gazdasági semlegességre kell törekednünk. Ez konkrétan azt jelenti, hogy Nyugat és Kelet, Észak és Dél irányában is kereskedünk. Mondhatjuk úgy is, hogy konnektivitást folytatunk, azaz minden irányban gazdasági kapcsolatokat tartunk fenn, amelyek az érdekeinket szolgálják. Ez persze azt jelenti, hogy demokráciákkal és diktatúrákkal is egyaránt kereskedünk, együttműködünk gazdaságilag, ha ez nekünk megéri – írja a Magyar Nemzetben megjelent cikkében Fricz Tamás. „Persze nyilván vannak kivételek. Nem ajánlanám, hogy Észak-Koreával széles körű gazdasági kapcsolatokat alakítsunk ki, mert azért mindenben léteznie kell egy vörös vonalnak, még a gazdaságban és a kereskedelemben is… de a konnektivitást kell választanunk. A blokkosodást pedig el kell vetnünk. De mi is az a blokkosodás? Az, hogy nem szorítjuk be magunkat egyetlen régió, nagyhatalom vagy szövetség béklyói alá sem. Nyitottak maradunk tehát, s ez a nyitottság nem megy másként, mint úgy, hogy szabadon cselekedhetünk. Ismétlem: szabadon, szuverén nemzetként.”
nepszava.hu
269 napja
- Mocskos játékok
Nézelődő (Kárpátalja,Ukrajna,Orbán Viktor,Orbán Balázs,Nézelődő)
nepszava.hu
332 napja
Menü