Titok a kastélyban
Nyomban azután, hogy a visszavonuló németek elhagyták az épületet, tűz ütött ki az alsó-ausztriai Immendorf kastélyában a háború utolsó napján, 1945. május 8-án. Odabent műkincsek voltak összezsúfolva, amelyeket a bombázott Bécsből menekítettek ki. A hivatalos csendőrségi jegyzőkönyv szerint a páratlan értékű gyűjtemény megsemmisült; a lángok martalékává váltak a szecessziós festészet világhírű alkotásai is, Gustav Klimt (1862–1918) úgynevezett fakultásképei.
nepszava.hu
40 napja
Egy nevezetes ebceleb
Drámai mentőakció sikeréért szorított Amerika száz évvel ezelőtt, 1925 elején. Alaszkában gyilkos kór fertőzött: a torokgyík. Az aranyláz idején alapított Nome városát elzárta a zord sarkvidéki tél, a gyógyszert nem lehetett odavinni sem hajón, sem repülőgépen. A kezdődő járvány a többezres lakosság túlélését fenyegette. A hatóságok úgy döntöttek, más megoldás híján kutyaszánon próbálják eljuttatni a készítményt a kétségbeesett embereknek.
nepszava.hu
159 napja
Hódolat Eileennak
Hirtelen ért véget az élete egy newcastle-i kórház műtőasztalán 1945 márciusában. Már nem ünnepelhette meg Hitler bukását, a béke beköszöntét, sem a saját negyvenedik születésnapját. Ismerői szerint okos, szellemes és bátor nő volt, vidám természetű, hullámos barna hajjal és vakítóan kék szemmel. Sejtelme sem lehetett arról, hogy egy nap irodalomtudósok vitatják majd, mekkora s miféle hatást gyakorolt a huszadik század két kulcsfontosságú regényére.
nepszava.hu
180 napja
Nobelek a királyvízben
Kínos lassúsággal reagált az arany, de kezdett oldódni. Idegesen toporgott a két tekintélyes tudós, mialatt a német katonák már a dán főváros utcáin masíroztak. Féltek, hogy a megszállók átkutatják a Niels Bohr (1885–1962) irányítása alatt álló Elméleti Fizikai Intézetet, azt a világhírű szellemi-tudományos műhelyt, ahol kidolgozták a kvantumelmélet koppenhágai interpretációját.
nepszava.hu
271 napja
Menü