Ki volt valójában Mehmed, a Hunyadi-sorozat világhódító szultánja? – washingtoni professzor a Mandinernek
Brankovics Mara mostohafia a török történelem egyik legnagyobb alakja: meghódította Bizáncot, évszázadokra átformálta a térség hatalmi viszonyait, de Hunyadi végül legyőzte Nándorfehérvárnál.
mandiner.hu
7 napja
Ki volt valójában Murád szultán, Hunyadi legyőzője? – világhírű oszmanista a Mandinernek!
Murád nem volt hódító szultán, a diplomáciát előnyben részesítette a háborúval szemben és valóban önszántából mondott le a trónról fia javára – tudjuk meg Ágoston Gábor történészprofesszortól.
mandiner.hu
19 napja
Aki a szultán háremében tündökölt – Ki volt valójában Brankovics Mara a Hunyadi-sorozatból?
Szerepet játszhatott Mara a szultán meggyilkolásában? Miért tért vissza az oszmánokhoz, ha már egyszer elengedték? Történésszel keressük a válaszokat Mara hosszú és izgalmas életének nagy kérdéseire.
mandiner.hu
22 napja
Az a helyzet, hogy Hunyadi Mátyás a maga idejében cseppet sem volt népszerű – Horváth Richárd a Mandinernek
Eredményei ugyanakkor magukért beszélnek: Mátyás területi és tekintélybeli gyarapodást hozott a Magyar Királyságnak. A Hun-Ren BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársával beszélgettünk.
mandiner.hu
64 napja
Kossuth követéből kannabiszpróféta – az első magyar hasishuszár hátborzongató legendája
Az 1848-ban és 1849-ben magyar követként tevékenykedő Splényi Lajost a szabadságharcban betöltött szerepe miatt halálra ítélték, mégsem ismerjük a nevét. Pedig a török emigrációban nincstelen dervissé és a kannabisz önjelölt prófétájává váló, a hasis és Isten kapcsolatáról még egy könyvet is író huszárkapitány története annyira tragikus, hogy kiválóan fel lehetne rá építeni egy nemzeti érzelmű drogprevenciós programot.
24.hu
76 napja
Bethlen Gábort az alkalmazkodásra való képessége kiemelte kortársai közül – Oborni Teréz a Mandinernek
A történész szerint a fejedelem hozott egymásnak ellentmondó döntéseket, de mindig a realitásokhoz alkalmazkodva: képes volt nagyívű terveiről lemondani, ám az adott körülményeket országa számára maximálisan kihasználni.
mandiner.hu
179 napja
I. Szulejmán sírját jelentős, gazdag város vette körül – fantasztikus eredmények érkeztek Szigetvárról
A nagyszabású régészeti feltárás olyan valóságot villantott föl, amiről a kutatók nem is álmodtak. Luxuscikkek, gazdagság és hatalmas város képe bontakozott ki a szakemberek szemei előtt.
mandiner.hu
196 napja
„Az oszmán uralom mérlegét egyértelműen negatívnak ítéli a magyar történetírás”
A középkorban Magyarország és az Oszmán Birodalom története hosszú időre összekapcsolódott. Vajon minek köszönhették az oszmánok, hogy képesek voltak egy-egy területet sokáig megszállás alatt tartani, s rendszeresen értek el katonai sikereket? Ágoston Gábor történész, a Georgetown Egyetem professzora legújabb könyvében feltárja az oszmán hódítások pénzügyi és kulturális hátterét, és a magyar történelem legfájóbb pontjának, a mohácsi csatának a megítélését is más megvilágításba helyezi.
nepszava.hu
202 napja
Jön az Oszmán Birodalom 2.0: Turkesztánnak hívják majd
Az úgynevezett multipoláris világrendben Ankara teljesen új rendszert épít ki, Törökország központtal, ami épp elég hatalomnak szúrja a szemét; a Migrációkutat Intézet vezetőjével beszélgettünk.
mandiner.hu
221 napja
Betiltotta a kávét a birodalmában, operát mutatnak be Budapesten a török szultánról
IV. Murat török szultánról készült operát mutatnak be az Operaházban.
infostart.hu
259 napja
A száműzött török szultán fia volt Budapest egyik leghírhedtebb botrányhőse
A két világháború között érkezett a magyar fővárosba feleségei és szolgái társaságában a Törökországból száműzött uralkodói ház egyik legproblémásabb tagja, II. Abdul-Hamid szultán másodszülött fia, Abdul Kadir herceg, aki hamarosan a bulvárlapok egyik legtöbbet tárgyalt témája lett.
nlc.hu
271 napja
Menü