Már szinte bizonyos: eltűnhet az ózonlyuk
A mérések eredményei nyomán a szervezet ózonkutató csoportja kijelentette, az elmúlt két évtizedben tapasztalt fokozatos javulás arra utal, hogy az ózonbontó vegyszerek visszaszorítására irányuló nemzetközi erőfeszítések sikeresek voltak.
origo.hu
24 napja
A rakétakilövések számának növelése károsítja az ózonréteget
Ismert, hogy a rakéták által kibocsátott gázok és részecskék károsítják az ózonréteget, amikor keresztülhatolnak a légkörön. Eddig nem okoztak jelentős ózonvékonyodást, mert viszonylag kevés kilövés történik évente.
origo.hu
25 napja
Vannak meteorok, amik egy órán át is tartó nyomot hagynak maguk után. Most lehet, hogy kiderül, miért?
Vannak meteorok, amik egy órán át is tartó nyomot hagynak maguk után. Ahhoz, hogy a meteorok tartós nyomot hagyjanak, alacsonyan kell lenniük, 90 kilométeres magasságban. Korábban úgy vélték, hogy csak a gyors, ragyogó meteorok hagynak tartós nyomot, de a kutatók azt találták, hogy nem kell hogy gyorsak legyenek. A legtöbb állandó nyomot lassabb meteorok hagyták. Az igazi meghatározó faktor az ózon elérhetősége volt. A tartós nyomok akkor jönnek létre, amikor a bejövő űrszikláról leégett fémek reakcióba lépnek a légkörben lévőoxigénnel, különösen az ózonnal. A kémiai reakció hőt és fényt bocsát ki, és fenntartja a nyomot több tíz percig, vagy akár egy órán át is.
origo.hu
330 napja
Elon Musk műholdjai nem kegyelmeznek az ózonrétegnek
Jelenleg közel 10 ezer műhold van odafent, és ezeknek hatvan százalék Elon Musk nevéhez köthető, de nagyon nem jó nekünk, hogy ezek visszahullanak a légkörbe. Pillanatnyilag majdnem 10 ezer műhold teszi a dolgát az űrben, miközben a Föld körül kering. Elon Musk terve pedig az, hogy a SpaceX flottáját 42 ezer darabosra duzzassza. Ezek mellé […]
techworld.hu
374 napja
Menü