Csömendi csákányos gyilkosság: tudták, hogy a férfi többször bántalmazta a feleségét, mégsem tett senki semmit
A rendőrség is tudott annak a férfinak az erőszakosságáról, aki a közelmúltban megölte feleségét, egy év alatt kétszer is jártak a család csömendi otthonában. Mégsem lépett senki, az asszony pedig nem tett feljelentést, nem kért segítséget, amikor még lett volna rá lehetősége. A szakértők szerint a somogyi tragédia is rámutat a hazai áldozatvédelem hibájára, a félreérthető, gyakran rosszul alkalmazott jogszabályra. Tényleg csak annyin múlt volna egy élet, hogy nem mindenkinek egyértelmű, két bántalmazás már rendszeresnek számít-e?
hvg.hu
45 napja
„Kellett-e négy lábon csaholnia?”
Egy japán nő brutális meggyilkolása és felgyújtása kellett ahhoz, hogy a rendőrség beismerje, nem jár el elég körültekintően a nők elleni erőszak ügyeiben. A felületes rendőri munkára nyilvánosan rámutató Patent jogásza, Spronz Júlia szerint a büntetést és a tragédiák megelőzését a magyar jogi keretek is hátráltatják.
magyarnarancs.hu
136 napja
Spronz Júlia: Megelőzhető lett volna a japán nő halála, a rendszer úgy rossz, ahogy van
A rendőrség ugyan aktivizálta magát az egész társadalmat megrázó bűncselekmény után, de jó volna, ha öt év múlva is így állnának hozzá a családon belüli erőszak kérdéséhez. Videóinterjú.
nepszava.hu
143 napja
Hat fegyelmi eljárást indított a rendőrség a meggyilkolt japán nő ügyében
Az ORFK és BRFK közös sajtótájékoztatón ismerte be, hogy hibáztak. A Patent Egyesült örül a bevezetett intézkedéseknek, de azt is szeretnék, ha a nőjogi szervezetekkel is együttműködnének a nyomozók.
hang.hu
145 napja
Fél év alatt ötször ment rendőrségre volt férje miatt a lakástűzben meggyilkolt japán nő
Nem egyedi, hogy a hatóságok nem veszik kellőképp komolyan a családon belüli erőszak áldozatait.
nepszava.hu
150 napja
A lakástűzben meghalt japán nő már jó ideje rettegésben élt
A negyvenes éveiben járó M. 2023-ban egy gyámügyi kérdéssel kereste meg a Patent nőjogi egyesületet, de arról is beszámolt, hogy a volt férje korábban fojtogatta és életveszélyesen megfenyegette. Spronz Júlia szerint az ügy rámutat a magyar igazságügyi rendszer hiányosságaira.
telex.hu
152 napja
„A gyilkos pár hónapja még gyerek volt, és biztos voltak jelei is annak, hogy nincs jól”
Bár extrém esetről van szó, a Révész Zsuzsa-gyilkosság általános hiányosságokra mutathat rá: a rendszer nem nyújt gyors és hatékony védelmet a párkapcsolati erőszak áldozatoknak és rokonaiknak, a gyerekpszichiátriai ellátórendszer pedig komoly gondokkal küzd. De ettől még minden esetben érdemes és muszáj segítséget kérni.
444.hu
241 napja
Tyúkól #28: A Pelicot-ügyről
Októberben állt bíróság elé Giséle Pelicot, az a hetvenes éveiben járó francia nő, akit a férje egy évtizeden keresztül rendszeresen elkábított, majd az interneten megismert környékbeli férfiakat hívott fel magukhoz, hogy együtt erőszakolják meg a magatehetetlen asszonyt. Milyen nagy tanulságokat vonhatunk le a Pelicot-ügyből? Miben más a két ország a nőjogok terén? Mi az a beleegyezésre vonatkozó záradék? A Tyúkól vendégei a Patent Egyesület munkatársai.
444.hu
248 napja
„Inkább a gyomrára hallgasson, mint az agyára” – ezekről a jelekről ismerhető fel egy bántalmazó kapcsolat
Egy bántalmazó kapcsolat sohasem a pofonnal kezdődik, és lehet, hogy el sem jut odáig. Erről beszélt Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza a Reggeliben. A jogvédő szerint ha lehet pozitív kimenetele egy aktuálpolitikai ügynek, az éppen a családon belüli erőszakkal kapcsolatos előítéletek lebontása lehet.
rtl.hu
465 napja
Menü