Így napoztunk a szocializmusban – A barnulás volt a lényeg, a bőr védelme kevésbé
Sápadt ez a gyerek, csak nem beteg tán? - ráncolták a homlokukat a nagymamák, ha az unoka szeme nem világított a feketére barnult arcából és nem sült kakaóbarnára tetőtől talpig a nyári szünetben. Amíg ma 50-es faktorszámú krémekkel óvják a legkisebbeket a nap ártalmas sugaraitól a szülők, négy évtizeddel korábban és még régebben a legfeljebb fényvédelemre teljesen alkalmatlan napolajat kenték magukra kicsik és nagyok, de sokan még azt sem. Így a nyaralás és a szünidő velejárója, magától értetődő kellemetlensége volt - amitől ma már minden bőrgyógyász a fejét fogja -, hogy az első napokban a legtöbben rákvörösre égtek, majd cafatokban hámlottak.
blikk.hu
30 órája
Betonból jövő: így épültek a lakótelepek
A háború utáni lakáshiányra válaszul elképesztő tempóban nőttek ki a földből a panelek.
demokrata.hu
4 napja
Orbán véresszájú ellenfele leleplezte Magyar Péter ördögi tervét
Ágh Attila a tudományos szocializmus nagy ismerője.
mandiner.hu
5 napja
Amikor még vízzel összepancsolt fagyit nyaltunk 50 fillérért, azóta ezerszeresére drágult a gombóc
Több mint ezerszeresére ment fel a fagylalt ára a 60-as évek vége óta. Egy gombócért akkor 50 fillért kértek, idén nyáron 600 forint alatt szinte sehol nem lehet már a jéghideg édességet nyalni. Hogy milyen döbbenetesen drága lett a fagyizás mostanra, az talán a téliszalámi árával érzékeltethető a legjobban.
blikk.hu
8 napja
A harmadik pólus
Egyetemista koromban a politikai gazdaságtan tanár azzal próbálta bizonyítani a szocialista társadalom magasabb rendűségét a kapitalizmussal szemben, hogy „ott ugyan szabad a híd alatt aludni, de senkit nem érdekel, hogyan jutottál oda. Bezzeg a szocializmusban ez nem fordulhat elő, mert itt az ember a legfőbb érték, mindenkiről gondoskodik az állam.”
nepszava.hu
12 napja
A selejt bosszúja
A címet a kora ötvenes évek egyik, (a zseniális Latabár Kálmán főszereplésével készült) vérbeli (mégis kitűnő) propaganda filmjétől vettem kölcsön. Az egykori fenomenális komikus egy ruhagyári gombfelvarró munkást alakított, aki nem vette elég komolyan a szocializmus építését, és lazán varrta fel a férfiöltönyökre a gombokat. Akkori kifejezéssel selejtet gyártott. A selejt bosszúja az volt, hogy amikor a saját maga által varrt öltönyből vásárolt egyet a Ruházati Bolt Vállalat üzletében, akkor a sorra lepotyogó gombok miatt lehetetlennél lehetetlenebb – természetesen nevetséges – helyzetekbe került.
nepszava.hu
17 napja
Tényleg a Balaton volt a Riviéra – Az állam, a szakszervezet fizette a nyaralás nagy részét
Épp csak a centit nem vágták, mint a leszerelés előtt álló katonák, vagy az iskolás gyerekekhez hasonlóan táblára nem rajzolták színes krétával, hogy „áció, káció..., vakáció”. A nyaralni készülő családok golyóstollal írták be jókora nagy betűkkel a naptárba, hogy Balaton.
blikk.hu
28 napja
„Mi van az ott élőkkel, a lánynevelőben élőkkel, azokkal, akik 1976-tól az óvodába jártak, ott dolgoztak?”
A kérdést a XV. kerület polgármestere tette fel egy testületi ülésen, miután légszennyezettség miatt bezárták a Szövőgyári utcai óvodát. A szennyezés a rég bezárt szemközti gyárból származik, felszámolása az állam feladata lenne, de kevés az információ.
444.hu
37 napja
Változó korszellem és közhangulat
A felszín alatt – A jövő évi parlamenti választás ígérkezik a legkiélezettebbnek 2010 óta.
mandiner.hu
41 napja
Lehullt a lepel: így szervezték be a köztévé legendás műsorvezetőjét
Mező Gábor kutató ugyanakkor rámutatott, hogy a Juhász Előd által elmondottak, és egy nyilvános ügynöklistát közlő oldalon olvasható információk nem teljesen fedik egymást.
mandiner.hu
62 napja
A legnagyobb szocialista melléfogások – Eszement ízek, illatok, amelyeket soha nem feledünk
Nem igaz, hogy a szocializmus évtizedeiben a pártállam örökké csak korlátozta az újítók ötleteinek megvalósítását. Előfordult, hogy mai ésszel egészen felfoghatatlan elképzelések mögé állt be a szocialista iparpolitika. Csokoládés kockasajt, sós fogkrém, émelyítően édes férfidezodor, rovarirtóra hajazó légfrissítő, folyton kiszakadó tejeszacskó - ezek mind a 70-es-80-as évek állandósult termékei voltak, ma pedig már az is rejtély, miért kerültek egyáltalán a boltba, és miért maradtak ott olyan sokáig.
blikk.hu
64 napja
Valahogy így múlik el a munka dicsősége
Százezres tiltakozások, szakszervezetek által szervezett demonstrációk, munkavállalók tüntetése. Az elmúlt 134 évben komoly szerepe volt a munka ünnepének főként a nyugati iparosodott országokban. A keleti blokkban viszont kiüresedett a lényeg.
kontroll.com
66 napja
„Itt van május elseje, énekszó és tánc köszöntse” – Kötelező volt felvonulni a szovjeteket éltetve, de legalább adtak virslit
A kommunista hatalom giccses pöffeszkedése volt, mégis elfogadott ünnep lett az évről évre mindig ugyanúgy megtartott május 1-jei felvonulás. Hogyan válhatott az emberek többségének kedves eseménnyé az elnyomó szovjet hatalom külsőségeivel folytatott ízléstelen parádézás?
blikk.hu
70 napja
Venezuela keresztényeit a szocializmus sem tudta megtörni
A venezuelai lakosság továbbra is hisz Istenben.
magyarnemzet.hu
79 napja
Dolgozik a TSZP
A Tisztelet és Szabadság Párt betűszóval szabatosan TSZP lenne, de az kellemetlenül emlékeztet a kommunista mezőgazdálkodás átkára, a TSZCS-re.
demokrata.hu
87 napja
Menü