Az alkotmányos ország narratívája
Szabad György akadémikus helyet érdemel a magyar történettudomány történetében, rendszerváltó politikusként pedig a hazai politikusok panteonjában.
magyarnemzet.hu
13 napja
Válogatott borzalmak a 16. századi Erdélyben – Aszályt, sáskákat és pestist hozott a kis jégkorszak
A Nagyváradi Egyetem kutatói 16. századi feljegyzéseket tanulmányozva derítették fel, hogy az éghajlati változások - gyakorlatilag egy kis jégkorszak - hogyan hatottak a természeti környzetre és az Erdélyben élő emberekre. Sáskajárás, fekete halál, éhezés és más szomorú események keserítették az életüket. Izgalmas, hogy a kutatók mindezt kiderítették, csak az nem világos, hogy az 500 évvel ezelőtti Erdélyt miért tartják román fejedelemségnek.
blikk.hu
145 napja
Gyáni Gábor: Krausz Tamás és az olvasás nehézségei
Krausz Tamás írása a Népszava 2024. szeptemberi 28-i számában (80 éve annak… / Szubjektív megjegyzések az „átállások” ontológiájáról), újfent tanúsítja, hogy szerzője nem feltétlenül érti azt, amit olvas. A cikk engem érintő fejtegetésében ugyanis kijelenti: Gyáni számára „a marxizmus a magyar történetírásban valamiképpen a marxista egyetemek vulgáris tankönyveinek vagy idézetgyűjteményeinek alakjában rögzült”.
nepszava.hu
280 napja
Romsics Ignác: Krausz Tamás csúsztatásai
A Népszava 2024. szeptember 28-i számának Szép Szó című mellékletében Krausz Tamás cikket közölt 80 éve annak… címmel. Ebben két írásomat is megemlítette, sőt idézett is belőlük, ám mindkét esetben pontatlanul. A cikk felidézi, hogy 2011-es akadémiai székfoglalómban azzal is foglalkoztam, hogy „az 1945-ben Moszkvából hazatérő »fiatal kommunista zsidó történészek« bizonyos csoportjának milyen nagy szerepe volt a hazai polgári történetírás kiszorításában.”
nepszava.hu
280 napja
Krausz Tamás: 80 éve annak… (Szubjektív megjegyzések az „átállások” ontológiájáról)
Néhány hónappal ezelőtt a dokumentumaim között kutatva egy régi kéziratra bukkantam. Egy kérdés szerepelt rajta egy tervezett interjúhoz, amelyet apámmal, Krausz György közgazdásszal szerettem volna elkészíteni 2002-ben, nem sokkal a halála előtt. Arra voltam kíváncsi, hogy miért, hogyan, milyen hatásokra lett kommunista 1945-ben.
nepszava.hu
282 napja
200 év után DNS-teszttel sikerült pontot tenni a világ egyik leghíresebb összeesküvés-elméletére
A régmúltból ránk maradt egy sor összeesküvés-elmélet, amelyek megfejtése még mindig várat magára. Például ki volt a titokzatos Vasálarcos, vagy Báthory Erzsébet tényleg egy vérszomjas nőszemély volt-e, esetleg ártatlan, akit ármány feketített be. Ezek a történetek mindig az arisztokrácia körül forognak, ami nem csoda, hiszen a hatalom és a vagyon egykoron e családok kezében összpontosult.
blikk.hu
329 napja
Menü