Vitályos Eszter: Kapu Tibor űrutazása inspiráció lehet mindannyiunk számára
A magyar kutató űrhajós 14 napot tölt a Nemzetközi Űrállomáson, ahol 31 ország csaknem hatvan tudományos kísérletét végzik majd el, köztük 25 magyar vonatkozású tudományos aktivitást is.
magyarnemzet.hu
3 napja
Ilyen fogadtatás várta Kapu Tiborékat a Nemzetközi Űrállomáson
Öleléssel és egy kis frissítővel fogadta Kapu Tibort és társait a Nemzetközi Űrállomás legénysége. A tizenegy űrhajósnak a következő két hetet egy 150 négyzetméteres csőrendszerben kell eltöltenie, és miközben a küldetésüket teljesítik, 250-szer kerülik meg a Földet. Kapu Tiborral utazott a Nemzetközi Űrállomás első női parancsnoka, Peggy Whitson is, aki egy húszfős faluból jutott el a világűrig. Rá tényleg igaz a kifejezés: a határ a csillagos ég.
rtl.hu
9 napja
Magyar űrhajós a SpaceX fedélzetén – ezért fontos Kapu Tibor küldetése
Kapu Tibor úton van a Nemzetközi Űrállomásra. Hat halasztás után szerda reggel fél 9-kor a floridai Kennedy Űrközpontban startolhatott a második magyar űrhajós és három társa a SpaceX Dragon nevű űrhajóval. A gépészmérnök asztronauta számos tudományos kísérletben vesz részt a következő két hétben. Hogy ezeknek milyen eredménye lehet a jövőben, még nem tudjuk, de például a vezeték nélküli fejhallgató koncepciója is a NASA-nál született, amikor Neil Armstrong 1969-ben a Holdról jelentkezett be. Annak is utánajártunk, hogy a 40 milliárd forintot felhasználó magyar űripari programnak miben és mikor láthatjuk majd a hasznát.
rtl.hu
11 napja
Már a kilégzésből is ki tudják mutatni a tüdőrákot
Egy nap talán az ultraérzékeny monitorok már rutinszerűen képesek lesznek arra, hogy kimutassák a tüdőrákot valakinek a leheletéből. Bizakodásra adhat okot, hogy egy kisléptékű teszt egy prototípus eszközzel bebizonyította, hogy képes pontosan kimutatni a különbséget nyolc egészséges és öt tüdőrákos ember között.
blikk.hu
235 napja
A gondolatolvasó mesterséges intelligencia szinte hajszálpontosan képes rekonstruálni, amit látunk
A holland Radboud Egyetem kutatóinak nem mindennapi áttörést sikerült elérniük a vizuális ingerek dekódolásában, ami akár a vakság kezelésében is egészen új lehetőségeket nyithat.
raketa.hu
365 napja
Menü