Tényleg a hidrogéné a jövő, de még nem most
Kedden rendezték a 4. Budapest Hidrogén Konferenciát magyar és nemzetközi szakértőkkel. "A zöld hidrogén technológiája ma még nem elterjedt, előállítása körülményes és nagyon drága" - mondta az InfoRádióban Kriston Ákos, a Magyar Földgáztároló vezérigazgatója, hangsúlyozva, hogy hosszú távon a hidrogénnek energiakiegyensúlyozó szerepe is lehet.
infostart.hu
79 napja
A Bosch letette a garast a zöld átállás mellett: 99 százalékban zöldenergiát vásárol
A klímaváltozás üteme és a fajok pusztulása felgyorsult, amit az emberiség életmódja okoz. A háttérben meghúzódó okokat, a vállalatokat és egyéneket egyaránt érintő sürgető tennivalókat vette sorra a Bosch podcastjának friss epizódja. Az adásban Antal Miklós mérnök-fizikus, az MTA–ELTE Lendület Új Vízió Kutatócsoportjának vezetője, humánökológia oktató, valamint Szalóczy Miklós mérnök-menedzser, a Bosch globális energiahatékonysági munkacsoportjának vezetője és Tóth Edit, a magyarországi Bosch-csoport digitálismédia-menedzsere beszélgettek.
blikk.hu
144 napja
Hidrogénre váltaná az olajat a jövőben Szaúd-Arábia
Az olajmonarchia a zöld és a kék hidrogén piacát is meghódítaná.
273 napja
Miért hiányoznak a hidrogénüzemű autók az európai utakról? Beváltják valaha a hozzájuk fűzött ígéreteket?
Első ránézésre a hidrogénüzemű autók rendkívül ígéretesnek tűnnek, és a legoptimistább támogatói tíz éve biztosak voltak benne, hogy 2020 után tömegével száguldanak Európa útjain. Mostanra a villanyatózáshoz hasonló “kiábránduláson” van túl a hidrogénmeghajtású járművek piaci is. A PULSE határokon átnyúló európai anyagban járt utána, hogy áll térnyerésük kontinens-szerte.
hvg.hu
302 napja
Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemében indította el a termelést a Mol
A Mol százhalombattai finomítójában megkezdte a termelést Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme, a létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít itt elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel – közölte a vállalat. A közleményben felidézték: a Mol-csoport áprilisban adta át új százhalombattai üzemét, és az elmúlt időszakban végrehajtották az üzem termelésbe […] A Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemében indította el a termelést a Mol bejegyzés először a PestiSrácok jelent meg.
306 napja
Zöld hidrogént előállító berendezést fejleszt az Szegedi Tudományegyetem és a Ganzair
Sorozatgyártásra alkalmas, 1 MW teljesítményű zöld hidrogént előállító vízelektrolizáló berendezést fejleszt a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Ganzair Kompresszortechnika Kft. egy uniós támogatással megvalósuló, 1,246 milliárd forint költségvetésű projekt keretében – tudatta a vállalkozás. Közleményük szerint az ioncserélő membránnal (PEM) működő vízelektrolizáló berendezések működési elve évtizedek óta ismert. Kis méretű berendezések régóta kereskedelmi forgalomban vannak, […] A Zöld hidrogént előállító berendezést fejleszt az Szegedi Tudományegyetem és a Ganzair bejegyzés először a PestiSrácok jelent meg.
351 napja
Az EU zöldhidrogénes céljai teljesen irreálisak
Ellenőrizni kell az EU iparpolitikájának alapját.
354 napja
Átadták a zöldhidrogénüzemet a Bükkábrányi Energiaparkban
Átadták hétfőn a Bükkábrányi Energiaparkban a zöldhidrogénüzemet, azaz elindult a hivatalos próbaüzem, így a közeli nagy naperőmű által termelt villamosenergiával előállított hidrogén a klímaváltozás elleni küzdelmet és az ország energiafüggetlenségének megteremtését is segíti – derült ki az Energiapark által küldött közleményből.
portfolio.hu
399 napja
Óriási lehetőségek és béklyók a magyar távfűtésben
Esett a távhővel való takarékoskodási hajlam.
405 napja
Elképzelhetetlen a jövőnk zöld hidrogén nélkül - Már ha komolyan vesszük a klímasemlegességi célokat
A megfelelő szabályozási környezet, az infrastruktúra, valamint maga a termelés is csak most kezd kialakulni a zöld hidrogént illetően Magyarországon, de az már most is egyértelmű, hogy akár az EU-s, akár a magyar dekarbonizációs célok elérése lehetetlen lenne hidorgéntechnológia nélkül. Az időjárásfüggő, megújuló villamos energia önmagában nem tud minden szektort kiszolgálni, a nehézgépjárművek, buszok esetében, a tárolásban, valamint a szürke hidgorén kiváltásában is a legjobb megoldásunk jelenleg a zöld hidrogén - ezekről szólt a Sustainable Tech konferencián a zöld hidorgénes kerekasztal-beszélgetés.
portfolio.hu
437 napja
Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme
Hatvan busz és teherautó feltöltéséhez elegendő üzemanyagot termel naponta Bécs első zöldhidrogén-üzeme, amely a napokban kezdte meg működését Bécs Simmering városrészében. A hidrogén előállításához kizárólag megújuló energiát használnak - szerepel az osztrák főváros által kiadott sajtóközleményben. A zöld hidrogén magyarországi lehetőségei a kiemelt témák között lesz április 24-én a Sustainable Tech konferencián.
portfolio.hu
445 napja
Mintha hirtelen eltűnne az utakról 5500 kocsi: Átadták a Mol első zöld hidrogén üzemét
Az olajtársaság új egysége Közép-Európa legnagyobb kapacitású gyára ebben a műfajban, napenergiával veszi ki a vízből a hidrogént, így a termelés nem bocsát ki káros anyagot. Ami zöld hidrogén itt elkészül, azt a Mol a finomítói tevékenységéhez használja majd fel - mert hogy az most teljes egészében szürke, vagyis károsanyag-kibocsátással készült hidrogénnel megy. Az átadón ott volt Lantos Csaba energiaminiszter is, aki szerint az üzem jót tehet majd az ország energiaszuverenitásának.
hvg.hu
452 napja
Óriási előrelépés a Mol százhalombattai finomítójában
A Dunai Finomítóban 22 millió eurós beruházással 10 megawatt kapacitású zöld hidrogén üzemet létesítettek, az új üzemben 2024 második felében indul el a termelés.
infostart.hu
452 napja
A Mol új dobása: átadták a régió legnagyobb kapacitású zöld hidrogén üzemét
A Mol-csoport átadta Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöld hidrogén üzemét Százhalombattán. A 22 millió eurós beruházás keretében megvalósuló üzem 25 000 tonnával csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását és évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogén előállítására lesz képes. A technológia bevezetésével új fejezetet nyit a vállalat a hidrogéngazdaságban. A megnyitóról, ahol Lantos Csaba energiaügyi minszter is beszédet mondott, élőben tudósít a Portfolio.
portfolio.hu
452 napja
Itt vannak a Mol hosszú távú tervei
A Mol célja, hogy okos átmenettel érje el 2050-re a karbonsemleges működést - derült ki a Mol frissített, hosszú távú stratégiájából. A vállalat 150 millió dolláros hatékonyságnöveléssel erősíti tovább finomítóit, és folytatja a kőolajfeldolgozás rugalmasságához szükséges beruházásait. A kutatás-termelés az ellátásbiztonság mellett zöld projektekre összpontosít. A fogyasztói szolgáltatások 2030-ra évi 1 milliárd dolláros EBITDA-t fog elérni, folytatja a töltőállomások átalakítását és tovább bővíti e-töltőállomás hálózatát. A hulladékgazdálkodási üzletág 2030-tól évente 1,5 millió tonnányi alapanyagot biztosíthat a regionális olaj-, energia- és vegyipari szektorok számára. A vállalatcsoport 2030-ig 4 milliárd dollárt fordít zöld beruházásokra, és megújuló energiával teszi versenyképesebbé a régiót.
portfolio.hu
481 napja
Aligha kivitelezhető a zéró emissziós közösségi közlekedés hidrogénüzemű buszok nélkül
Egyéves tesztidőszakban Budapest agglomerációjában és hat vidéki nagyvárosban futnak majd hidrogén-üzemanyagcellás buszok idén januártól. A kísérleti projektet szervező HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. vezérigazgatóját, Dr. Mészáros Virágot és a hidrogéntankolási lehetőséget biztosító egyik cég, a Messer Hungarogáz ügyvezetőjét, Bohner Zsoltot kérdezte a Portfolio, hogy mikortól várható hidrogénüzemű buszok megjelenése a városi forgalomban nagy számban, hogyan oldható meg a töltőhálózat kiépítése gyorsan és biztonságosan, és hogy a kezdeti magasabb beruházási költség ellenére hogyan lehet versenyképes ez a megoldás a már elterjedtebb elektromos hajtás mellett.
portfolio.hu
522 napja
Mérföldkő felé halad Magyarország, egész évben felhasználhatjuk a nyári napsütést
„A Magyar Földgáztároló Zrt. mérföldkőnek számító projekteket indít annak érdekében, hogy legkésőbb 2030-ig kipróbálja, hogy földalatti gáztárolói mennyiben alkalmasak a hidrogén tárolásra” – jelezte a Portfolio-nak Kriston Ákos. A vállalat vezérigazgatója összefoglalta a háromfajta hidrogén projekt részleteit, illetve az európai földalatti hidrogéntárolás jövőjéhez vezető út kialakításának főbb lépéseit. Utóbbiak egyike az óriásira növekvő magyarországi naperőművi kapacitások miatt kiemelt jelentőségű: a zöld áramból előállított hidrogén föld alatti tárolásával a nyári napsütés egész évben hasznosíthatóvá válhat, így gyakorlatilag a fő megújuló energiaforrásunk zsinóráram felhasználást tesz lehetővé, miközben CO2-kibocsátás sem történik. Az MVM Csoporthoz tartozó cég a projektek nyomán azt tervezi, hogy a 2030-es évek közepére több 100 MW méretben fog a villamos energia piacon kiegyensúlyozó szolgáltatást nyújtani, ez pedig lényeges kiegészítője lesz az idéntől drasztikusan felfutó magyarországi energiatároló kapacitásoknak.
portfolio.hu
523 napja
Nagy szükség van a hidrogénre a klímakatasztrófa elkerüléséhez, de nem állunk jól
A hidrogén fontos szerepet játszik a szén-dioxid-mentesítésre irányuló globális törekvésekben. A Roland Berger "The Roaring '30s" című tanulmánya szerint 2030-ra a hidrogéntermelés világ szinten a jelenlegi 95 millióról évi 110 millió, 2040-re pedig várhatóan 240 millió tonnára emelkedik. Ehhez azonban ma kell megtenni a szükséges lépéseket.
portfolio.hu
530 napja
Menü