Így juttatna pénzt az egészségügynek Kóka János: cukoradó, hevített cigi adójának emelése, áfaemelés
Az egészségügy megújítására tett részletes javaslatot Kóka János volt gazdasági és közlekedési miniszter, jelenleg magánegészségügyi befektető és üzletember. 10 pontban foglalta össze a teendőket, a program 10 ezer milliárd forintban mérhető. Az egészségügyi vállalkozó szerint azért most kell lépni, mert a magyar egészségügy helyzete már nem fenntartható, a döntések nem halaszthatók.
portfolio.hu
149 napja
Egy nagyobb moziteremben jó eséllyel van olyan néző, aki érintett ebben a ritka daganatos betegségben
Évente több száz új beteget diagnosztizálnak Magyarországon mielóma multiplexszel, egy olyan ritka, de súlyos vérképzőszervi daganattal, amely az immunrendszer plazmasejtjeinek rosszindulatú burjánzásából alakul ki. Bár az innovatív terápiák komoly előrelépéseket hoztak, a betegség diagnosztizálása és kezelése komoly kihívások elé állítja az orvosokat és betegeket egyaránt - nyilatkozta a Portfolio-nak Dr. Mikala Gábor, a Dél-pesti Centrumkórház hematológus főorvosa.
portfolio.hu
198 napja
Lappangó válság robbant be, súlyosabb kárt okoz, mint a háború
Európa egy cukorbetegség-válsággal küzd, amelynek következtében a betegséggel kapcsolatos kiadások meghaladták az Ukrajnának az orosz invázió óta nyújtott összes uniós támogatás összegét. A cukorbetegség, különösen a 2-es típusú diabétesz előfordulása riasztó mértékben növekszik az EU-ban, amit olyan tényezők, mint az elhízás és az öregedő népesség okoznak, és azzal fenyeget, hogy az egészségügyi rendszereket túlterheli és a gazdasági fejlődést is visszafogja.
portfolio.hu
314 napja
Így fizettek a magyarok a magánegészségügyben több százmilliárd forintot
Már második alkalommal készítjük el becslésünket a magánegészségügyi piac méretéről. Idén is felhasználtuk a legnagyobb szereplőkről gyűjtött adatainkat és előző évi struktúránkat továbbfejlesztve egy még részletesebb képpel igyekszünk szolgálni.
portfolio.hu
353 napja
Nem is gondolnánk, mi okozza a legtöbb halálesetet a világon
A világ néhány nagy kihívását jelentős figyelem övezi. A klímaváltozásról, a háborúkról és a bevándorlás kérdéseiről folyamatosan kapunk híreket, és ezekre a területekre hatalmas összegeket áldoznak az államok és a filantrópok. Más jelentős problémák, például a tuberkulózis és a táplálkozás kérdése kevesebb műsoridőt, figyelmet kap a médiában, de a nagy globális prioritások közé számítanak, és forrásokat is elkülönítenek ezekre a célokra. Még az úgynevezett elhanyagolt trópusi betegségekkel (neglected tropical diseases, NTD) – mint a veszettség, a folyami vakság és a lepra, amelyek évente 200 ezer ember halálát okozzák a szegényebb országokban – is külön programok keretében foglalkozik a WHO. Van azonban egy olyan probléma, amelyről keveset vagy semmit sem hallunk, miközben több mint egymilliárd embert érint, és amit nagyon hatékonyan lehetne kezelni. Joggal nevezhetnénk ezt az elhanyagolt óriási betegségnek.
portfolio.hu
368 napja
Egyre többen fordulnak magánorvoshoz – pedig nem szeretnének
Gyógyszerre is jóval többet költenek a magyarok.
369 napja
Egy új tanulmány kiderítette, kik vesznek ki a legtöbbször betegszabadságot a munkahelyen
Egy európai tanulmány kimutatta, hogy a túlsúlyos és elhízott személyek nagyobb valószínűséggel vesznek ki betegszabadságot, mint egészséges testsúlyú társaik, ami jelentős gazdasági következményekkel járhat - írta meg a The Guardian .
portfolio.hu
419 napja
Teljes adóreform kell az EU szerint, túl sok az igazságtalanság
Úgy ajánlásokat fogalmazott meg az Európai Bizottság az adórendszerek teljes átalakítására. A javaslatok többek között magukban foglalják a rendszeres ingatlanadók bevezetését vagy a már meglévők növelését és a munkaadói terhek csökkentését, különösen az alacsony jövedelemű adófizetők esetében. Az ajánlások célja a zöld átmenet elősegítése, a Covid19-világjárvány gazdasági hatásainak enyhítése, a gazdasági felépülés fenntartása, valamint a magas energiaárak hatásainak kezelése volt.
portfolio.hu
431 napja
A TB kártya legyen a bérlet az egészségügyben
Ha a betegnek fáj a hasa, időpontot foglal egy orvoshoz. Beüti a TB kártya számát és a rendszer kilistázza azokat a helyeket, ahol a lakóhelye környékén elég hamar ellátást kaphat. Most egy állami intézményt választ, jóhírű ott az orvos. A múltkor a fülfájásával egy magánszolgáltatónál volt. Akkor is a TB kártyáját használta, azon van rajta a kiegészítő biztositás száma is. A TB kártyája pont olyan, mint a megye bérlete. Ahol érvényes, ott azzal jár. Ez a modell ma Magyarországon utópia, de ennek egyáltalán nem kellene igy lennie. Ehhez csak két lépésre van szükség: a kiegészítő magán egészségügyi biztositások bevezetésére és a magánszolgáltatók TB finanszírozására. A jogszabályok ezekre lehetőséget is kínálnak. A költségvetési források krónikus hiánya miatt már nincs is más esély a normális egészségügyi ellátásra.
portfolio.hu
433 napja
Magánforrások az egészségügyben: gazdálkodást romboló vagy építő erő?
Magyarországon évek óta folyik a vita a közfinanszírozott és magánfinanszírozott egészségügyi szolgáltatások átjárhatóságáról, szétválaszthatóságáról. Vitázunk erről egy olyan országban, melynek egészségügyi rendszere az egészségügyi kiadások közel harmadát közvetlenül az érintett, anyagilag szorult helyzetbe került betegektől gyűjti be, családok sorát taszítva katasztrofális kiadásokba. Félünk a magánforrások torzító hatásától, ugyanakkor évtizedek óta szó nélkül toleráljuk a közfinanszírozott rendszer torzulásait. Egy dicsőséges pályaszakaszt megélt magyar egészségfinanszírozási rendszer lassan negyed évszázada vár egy gazdálkodó működést ösztönző szisztéma létrehozására, hisz ebben a rendszerben nem maga az orvos-beteg találkozás a kritikus költségtényező, hanem ezen találkozásra ráépülő vizsgálatok, műtétek, élethosszig alkalmazott gyógyszerelések sora. Ha eredményes kontrollt tudunk gyakorolni ezen találkozók felett, irreleváns a találkozó helyszíne, annak magán- vagy közfinanszírozott volta. Ha nem tudunk olyan rendszert létrehozni, mely egy-egy orvos-beteg találkozásra ráépülő költségek értékelésére képes, akkor menetelünk rendíthetetlenül tovább az egyre nehezebben átlátható szabályozás rengetegébe.
portfolio.hu
461 napja
Átírja a kormány az egészségügy játékszabályait? Vagy mégis mire készül?
Fontos kulcsszóval lettek gazdagabbak az egészségügyben érdekelt szereplők: szektorsemleges finanszírozás. A magánszektor játékosai, az orvosok, illetve a betegek azonban a részleteket, a szándékot nem ismerik. Mind azt találgatják, mit fog jelenteni számukra a gyakorlatban a szektorsemleges finanszírozás alkalmazása. Erre készül ugyanis a kormány az egészségügyi államtitkár javaslata alapján. Egészségügyi szakértőkkel azt jártuk körül, hogy ha valóban ebbe az irányba is tesz lépéseket a kormány, akkor az mivel járhat a rendszerben résztvevők számára.
portfolio.hu
478 napja
Bill Gates elárulta, mi a klímaválság elleni küzdelem kulcsa
Bill Gates úgy véli, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik legfontosabb módja az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítása a fejlődő országokban, de a kormányok elhanyagolják ezt a területet – írja a Bloomberg .
portfolio.hu
537 napja
Menü