Régészet kontra genetika: mikor lépett ember először Ausztrália földjére?
Parázs vitát váltott ki egy új tanulmány.
magyarnemzet.hu
48 órája
Egyre több áldozatot szed a halálos betegség: friss kutatás bizonyítja, mindenki érintett lehet
Egy új kutatás szerint a légszennyezés tüdőrákot okozó DNS-mutációkkal hozható összefüggésbe olyan páciensek esetén is, akik soha nem dohányoztak korábban - írta meg a The Guardian .
portfolio.hu
3 napja
Vigyázzon ezzel a vírussal! A DNS-ét támadja rendkívül agresszívan
Átformálja az emberi genomot a herpeszvírus, ráadásul meglehetősen gyorsan. Egy friss kutatás rántja le a leplet arról, hogy az ajakherpesz vírusa átalakítja a fertőzött emberi sejtek DNS-ét.
economx.hu
8 napja
„Jogod van egyébnek lenni, és a társadalom meg a hatóságok előtt is vállalni ezt”
Mitől lesz valaki meleg? Hány nem van? Miért veszélyes, ha túl könnyű megváltoztatni? Miért kell kiállni az interszex emberek mellett? Miért tudományellenes a magyar Alaptörvény? Interjú Falus András genetikussal.
444.hu
9 napja
Génjeink határozhatják meg a zenei ízlésünket
Kutatók szerint nemcsak a környezet és – kortól függően – szüleink lemez- és CD-gyűjteménye vagy playlistje befolyásolhatja a zenei ízlésünket, hanem a génjeink is. Egy új tanulmány szerint ez a magyarázata annak, hogy van, akinél ugyanaz a dal mély érzelmeket vált ki, míg mások számára puszta zaj marad.
infostart.hu
15 napja
Spermakorlátozást vezetne be az Európai Unió, egyre nagyobb a válság
Az Európai Unióban Svédország és Belgium közösen kezdeményezte egy olyan szabályozás bevezetését, amely korlátozná, hogy hány gyermek születhessen egyetlen spermadonortól. A cél a genetikai betegségek kockázatának csökkentése, valamint annak elkerülése, hogy féltestvérek – tudtukon kívül – kapcsolatba kerüljenek egymással. Jelenleg a legtöbb tagállamban léteznek nemzeti korlátok, ám ezek nem vonatkoznak a határokon átnyúló spermium-exportokra – számolt be a Politico.
portfolio.hu
17 napja
Dr. Mosolygó Éva: Az Egészségtérkép évekkel meghosszabbíthatja az életet
Tudjuk, miben haltak meg a felmenőink? És miben betegedtek meg életük során? Az Egészségtérkép egy olyan innovatív eszköz, amely segít feltérképezni a családi kockázatokat, a genetikai hajlamokat, és tudatosabb egészségmegőrzést tesz lehetővé. Dr. Mosolygó Éva háziorvos szerint az eszköz évekkel hosszabbíthatja meg az életet – ráadásul nemcsak saját egészségünket, hanem gyermekeinkét is védhetjük vele. A Reggeliben beszélt először nyilvánosan erről a lehetséges egészségügyi örökségről.
rtl.hu
37 napja
Mit árul el Leonardo da Vinci DNS-e a zsenialitás titkáról?
A genetika segítségével igyekeznek megfejteni a géniusz titkait.
magyarnemzet.hu
40 napja
Komoly fordulat: az Aba-nemzetség genetikája újraírja a magyar őstörténetet – kutatók a Mandinernek!
Az Abák és Árpád-házi királyaink közös őshazából, az ázsiai hun birodalom területéről származnak, Aba Sámuel felesége pedig Szent István testvére lehetett – tudjuk meg a tanulmány szerzőitől.
mandiner.hu
41 napja
Genetikai időzített bomba: tüdőbetegség-gén állhat a Covid utáni szövődmények mögött
Egy nemzetközi kutatócsoport azonosított egy genetikai variánst, amely jelentősen növeli a long covid, azaz a Covid okozta hosszan megmaradó szövődmények kialakulásának kockázatát – derül ki a Nature Genetics-ben megjelent új tanulmányból .
portfolio.hu
45 napja
Menü