Az EU engedélyezte, jöhet a génmódosított szójabab
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát, élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználását. Az uniós végrehajtó testület közleménye
economx.hu
48 órája
Hamarosan génszerkesztéssel válhat kezelhetővé egy életveszélyes betegség
A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője a Semmelweis Egyetem oldalán megjelent cikk szerint.
portfolio.hu
31 napja
„Száz emberből több mint egy”
Duda Ernő genetikus: Nem tudom, hogy erre is miért telepszik rá a politika. Ez kimondottan tudományos, orvosi téma.
magyarnarancs.hu
81 napja
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés a szakemberek szerint kulcsfontosságú segítséget jelenthet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, sokan azonban attól tartanak, hogy a génmódosított élelmiszerek fogyasztása egészségügyi kockázatokat rejthet magában. De mit is jelent pontosan a génmódosítás és miben más a génszerkesztés? Valóban ezek a biotechnológiai eljárások jelenthetik a jövő élelmezésének kulcsát? És miért tiltja az Európai Unió a genetikailag módosított növények termesztését, miközben világszerte már több mint 200 millió hektáron vetik őket? Erről a témáról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Györgyey János növénybiológus, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.
portfolio.hu
87 napja
Génmódosítás – az EP-ben a nagykoalíció támogatja, Magyarország ellenzi
Dömötör Csaba Facebook-bejegyzésben fedte fel, hogy Magyar Péter ezen a héten sem jelent meg a munkahelyén.
magyarnemzet.hu
100 napja
A nap, amikor megalkották a szabályait, hogy laborban ne hozhassanak létre gyilkos kórokozókat
Fél évszázaddal ezelőtt százötven kutató gyűlt össze, hogy a hatalmas lehetőségekkel kecsegtető, viszont rémületes veszélyeket is rejtő kísérleti technikáról, a DNS-rekombináció szabályozásáról értekezzenek.
hang.hu
119 napja
Ukrajna esetleges uniós csatlakozása a génmódosítás-pártiak táborát erősíthetné
Az EU-t és Magyarországot is a génmódosított világba taszajthatja át Ukrajna.
borsonline.hu
120 napja
Ukrajna csatlakozása kinyithatja az ajtót a génmódosítás előtt
Több kockázatot is hordozna a hazánkkal szomszédos ország esetleges uniós tagsága.
magyarnemzet.hu
120 napja
Forradalmian új sejtterápiával kezeltek két daganatos gyermeket a Dél-pesti Centrumkórházban
A génmódosításon alapuló CAR-T sejtterápiával a beteg saját sejtjei veszik fel a küzdelmet a daganatos sejtekkel. Így olyan betegek is meggyógyulhatnak, akiken más eljárás nem segített.
infostart.hu
127 napja
Ilyen lovakat sem látott még a világ
Argentínában megszülettek a világ első genetikailag módosított pónilovai, amelyeket a legendás bajnok kanca, Polo Pureza génjeinek felhasználásával hoztak létre.
infostart.hu
149 napja
Óriási orvosi siker: két hónapja él génmódosított sertésvesével egy amerikai nő, és jól érzi magát
Áttörést jelenthet a xenotranszplantációban annak az amerikai nőnek az esete, akit még 2024 novemberében műtöttek meg New Yorkban, hogy génmódosított sertésvesét kapjon. Hamarosan Alabamába is hazatérhet.
hvg.hu
159 napja
Már megint nem a Trónok harcát fejezi be! George R. R. Martin tudományos kutatást publikált, de nem akármilyet és nem akárkivel
George R.R. Martint nem kell bemutatni, hiszen a Trónok harca (A tűz és jég dala) regényfolyam és a belőle készült HBO-s sikersorozat forgatókönyvének szerzőjeként az egyik legismertebb író a Földön. Persze arról is elhíresült, hogy e történet végét valahogy képtelen megírni, így csak a filmbeli végkifejletet ismerjük, amely Martinnak nem tetszik. De talán már tényleg nem foglalkozik ezzel, mert legutóbb egy igazi tudományos dolgozatot publikált egy igazi tudományos folyóiratban, igaz, egy képzelt világba mélyen beágyazva.
blikk.hu
160 napja
Miért nem lehet grépfrútot enni bizonyos gyógyszerek mellé? - Mutatjuk azt is, mi lesz a megoldás
Régóta ismert, hogy a grépfrút kedvezőtlen hatást gyakorolhat bizonyos gyógyszerek hatására, de kevesen tudják, hogy miért. A grépfrútban található furanokumarinok nevű vegyi anyagok képesek inaktiválni a CYP3A4 nevű enzimet, amely oxidál bizonyos anyagokat - magyarul elősegíti azok kiürülését. Ha ez a folyamat sérül, lassul akkor az a gyógyszerek túlzott felszívódásához vezethet, ami felerősíti azok hatását és súlyos mellékhatásokhoz vezethet. A probléma megoldására a tudósok most egy új megközelítést vizsgálnak: a génmódosítást.
blikk.hu
163 napja
Az amerikaiak közel egyharmada módosítaná a gyermekei génjeit, ha az okosabbá teszi őket
Az emberi génszerkesztés hatalmas lehetőségeket kínál a betegségek megelőzésére, ám az emberek véleménye megoszlik, különösen, ha a fizikai jellemzők, mint például a szemszín vagy az intelligencia módosításáról van szó.
mandiner.hu
289 napja
Menü