Newtonhoz is köze van a világ első gyógyszerkísérletének, ami forradalmasította az orvostudományt
A világ első klinikai gyógyszertesztjével kapcsolatban a kutatók eddig úgy gondolták, hogy azt 1747-ben végezte el a brit haditengerészet egyik sebésze. Valójában azonban ő is csak ihletet merített egy másik tanulmányból.
hvg.hu
27 órája
Beindul a vérbiznisz, az ukrán óriás Erdélyre kacsintott
Évente 1,2 millió liter vérplazmát dolgoz majd fel a Biopharma Plasma Nagyváradon felépített, 35 ezer négyzetméteres gyára. A több mint egy évszázados múlttal rendelkező ukrán Biopharma
economx.hu
74 napja
A Sanofi Budapestre hozta a Science Lab bemutatóját, amely a gyógyítás jövőjébe engedett bepillantást
A Sanofi bemutatta globális immunológiai stratégiáját, kiemelve az innovatív gyógyszerek és vakcinák szerepét a jövő orvoslásában. A Sanofi Science Lab a 2024-es párizsi olimpiai és paralimpiai játékokon mutatkozott be, most pedig Marseilles, Barcelona, Milánó és Frankfurt után a Sanofi számára kiemelten fontos helyszínnek számító Budapesten tekintheti meg a szakmai közönség. A kiállítás fókuszába a modern technológia és az orvoslás egymásra találását helyezték.
blikk.hu
80 napja
Az emberi orvoslás az állatok utánzásával kezdődött?
Főemlősök keserű fakérget esznek, hogy távoltartsák a parazitákat, fecskék cigarettacsikkekkel tartják távol a kullancsokat fiókáiktól. Segíthetnek-e a gyógyszerkutatásnak az állati módszerek, erre keresi a választ Jaap De Roode holland tudós.
nepszava.hu
100 napja
A fény segítségével lehetnek hatékonyabbak a jövő gyógyszerei, és ez magyar kutatóknak köszönhető
Magyar kutatók egy új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely segít azonosítani a gyógyszermolekulák célzott kapcsolódását a betegséget okozó fehérjékhez. A HUN-REN szakembereinek új technológiája nemcsak egyszerűbb és hatékonyabb, mint a korábbi megoldások, hanem olcsóbb és biztonságosabb is.
hvg.hu
116 napja
Mindenki őrülten költ AI-fejlesztésekre, de hol lesz ennek eredménye?
Bár elméleti szinten az európai munkaerőpiacon az állások 27 százalékát tudná kiváltani az AI, a McKinsey szerint alapvetően nem fogja elvenni a munkát, hanem átalakulást eredményez a munkaerőpiacon, és többletkibocsátást fog okozni. Az ebben rejlő potenciál globálisan 4 ezer milliárd dollárra tehető. Minderről Kadocsa András és Dósa Márton, a McKinsey előadói tartottak prezentációt a Portfolio AI in Business konferenciáján. A felsővezetők 92 százaléka többet fog költeni az AI-ra a következő 5 évben, de még mindig kihívást okoz a kézzelfogható üzleti eredmények elérése.
portfolio.hu
123 napja
2024 legjobb találmányai: randizást segítő kód, gyógyulást segítő algoritmus
Az év legfontosabb találmányai között – idén már írhatjuk: természetesen – ott vannak a mesterséges intelligencia kategóriájába tartozó újdonságok is. Íme a TIME magazin 200-as találmánylistájának MI-szekciója.
hvg.hu
206 napja
Új gyógyszer, új esély! Búcsú a 100 ezer forintos laborpatkányoktól, jön a mesterséges intelligencia
Az AI hatása a gyógyszerfejlesztésre kézzelfogható. Létezik olyan, AI által megtalált hatóanyagú és kifejlesztett gyógyszer, amelyet Japánban már szednek az emberek egy adott betegségre. Az egészségügyi adatrobbanás és az AI találkozása új fejezetet nyitott a gyógyszeripar és az orvoslás számára is. A TechXpón az egyik legizgalmasabb előadás arról szólt, hogy a mesterséges intelligencia hogyan változtathatja meg alapjaiban a gyógyszerkutatást.
blikk.hu
216 napja
Legyenek drágábbak a gyógyszerek!
A nagy gyógyszercégeket gyakran kiáltják ki bűnbaknak, az emberéletekből pénzt csináló, etikátlannak tartott tevékenységükkel. A politikusok gyakran lovagolják meg ezt a hullámot, és ársapkákkal zabolázzák...
holdblog.hu
290 napja
Te jószagú…! Fahéjalapú nanogyilkosok érkeznek a rettegett kórházi kórokozók ellen
A baktériumölő illóolajok régóta ismertek, de most megoldották, hogy ne párologjanak el a küzdelem helyszínéről, ami forradalmi változásokat eredményezhet sok helyen, a kórházaktól az élelmiszeriparig. Az antibiotikumoknak ellenálló mikrobatörzsek elleni harc új fejezetéhez érkezett.
blikk.hu
342 napja
Kevesebb mellékhatás, hatékonyabb gyógyszerek jöhetnek – itt van magyar kutatók új felfedezése
Hatékonyabb, kevesebb mellékhatással járó, célzottabb gyógyszerek fejlesztését segíti a magyar HUN-REN és japán kutatók közös fejlesztése, melyet egy rangos szaklap is címlapjára tűzött.
hvg.hu
370 napja
Tudományos szenzáció: új magyar gyógyszer a világ legveszélyesebb kórokozói ellen
Célzottan a baktérium felszínén kialakuló szupramolekuláris peptid antibiotikumot terveztek a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, akik egy különleges elektronmikroszkóp segítségével azt is megfigyelték, hogy miként működnek a baktériumölő peptidek. Felvételeik szerint az új antibiotikum a sejtfalat szétroncsolva pusztítja el a baktériumokat.
infostart.hu
382 napja
Lolamicin: végre egy komoly dobás a veszélyes baktériumok ellen
Bár az antibiotikumok nélkül védtelenek lennénk számos fertőzés ellen, a használatuk egyik legnagyobb hátránya, hogy válogatás nélkül pusztítják a „jó” és a „rossz” baktériumokat. Az életmentő gyógyszer egyetlen kúrája nemcsak a betegséget okozó betolakodókat képes elpusztítani, hanem komoly hatással lehet a bélrendszerre és az ott élő mikrobák sokaságára is.
blikk.hu
391 napja
Peking keményen elbánik a koronavírus eredetét kutató tudósokkal
A Covid-19 valamikor 2019 végén bukkant fel elismerten Vuhan városában. A járvány kirobbanását követően számos kutató próbálta kutatni a vírust, ám ők gyakran nem várt falakba ütköztek – írja a The Economist.
portfolio.hu
429 napja
A Novartisnak egymilliárd dollárt is megért ez az üzlet
A svájci gyógyszergyártó megvásárolja a Mariana Oncology amerikai radiológiai gyógyszergyártó céget, amellyel a cég a precíziós rákgyógyászati kezelések portfólióját növeli. A Novartis
economx.hu
429 napja
Szuperbaktériumokat teremthetnek az újfajta antibiotikumok
Kétségtelen, hogy napjaink egyik legnagyobb egészségügyi kihívása az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok egyre szélesebb körű elterjedése, amely már most is évente több millió ember halálát okozza. Pál Csaba és csapata a még fejlesztés alatt álló antibiotikumok hatékonyságát vizsgálva igyekeznek megtalálni a megoldást arra, hogyan lehetne ellenállóbb hatóanyagokat előállítani.
raketa.hu
435 napja
Rossz hírek az új antibiotikumokról: Pál Csaba akadémikus szerint kritikussá vált a helyzet
Pál Csaba akadémikus, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója munkatársaival azt igyekszik kideríteni, hogy a gyógyszergyártók új típusú antibiotikumai mennyire hatékonyak a baktériumok ellenálló képességével szemben. Az eddig kirajzolódó kép több mint aggasztó.
blikk.hu
446 napja
Lemondott elnöki pozíciójáról Bogsch Erik
Bogsch Erik 2024. március 1-i hatállyal lemondott a Richter Gedeon igazgatóságában betöltött elnöki tisztségéről, igazgatósági tagsága megtartása mellett. A Richter igazgatósága Vizi E. Szilveszter igazgatósági tagot választotta meg az igazgatóság elnökévé.
portfolio.hu
496 napja
Menü