Új geometriai testet találtak a BME kutatói
A BME június 25-én sajtótájékoztatón mutatta be a világ első monostabil tetraéderét, amely a gyakorlatban többek között űrmissziók leszállóegységeinek tervezésekor hozhat áttörést. A testnek a kutatók a Bille nevet adták.
portfolio.hu
10 napja
Megvan Gömböc testvére, új geometriai testet alkottak magyar kutatók, Bille forradalmasíthatja az űrkutatást is
Elképesztő tudományos felfedezést tett két magyar kutató, létrehozva Billét, a monostabil tertraédert. Az új geometriai testet, amely keljfeljancsiként mindig ugyanarra a lapjára billen vissza, szerdán mutatták be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A felfedezés nem csak látványos és elméleti síkon érdekes, komoly gyakorlati hatása lehet például az űrkutatásra is. A monostabil egyik felfedezője az a Domokos Gábor, aki a híressé vált Gömböc egyik megalkotója is volt.
blikk.hu
11 napja
„Kevésbé ismerik el a tudást, információt, ha egy lány mondja” – így boldogul Hanna, a TikTok matektanárnője
Soha nem gondoltuk volna, hogy a közoktatásban (sajnos) általunk is gyűlölt matek lehet olyan szórakoztató, mint amikor Hanna előveszi és matekpéldává alakítja a politikusok hülyeségeit, a párkapcsolati dilemmákat és az űrtartalmilag igazságos tortaszelet-elosztást egy randin. Interjú.
nlc.hu
20 napja
14 évesen élő számológép egy indiai csodagyerek
Egyetlen nap alatt hat Guinness-rekordot is megdöntött egy 14 éves indiai fiú, akit csak élő számológépként emlegetnek. A srác nemcsak elképesztő sebességgel, hanem hasonló pontossággal végi el fejben a matematikai műveleteket.
hvg.hu
21 napja
Miért maradnak le a lányok matematikából? Megvizsgáltak 2,7 millió gyereket, és megdöbbentő válasz született
Francia kutatók vették górcső alá, mikor jelentkezik a nemi szakadék a fiúk és a lányok matematikai teljesítménye között – és mi állhat ennek hátterében. A megállapítások segíthetnek, hogy ezek a különbségeket a jövőben le lehesse küzdeni az oktatásban.
hvg.hu
24 napja
Egy jó matekos kiszámította, mekkora húsgombóc lenne abból, ha világon minden embert beledarálnának
A Földön jelenleg körülbelül 8,2 milliárd ember él, ami elég sok hús, ha jól belegondolunk. Hogy ez alkalmas volna a húsgombóc gyártására, arra legfeljebb a fogyatkozó számú kannibálok némelyike gondolhatott csak. Illetve egy fur matea érdeklődésű matematikus, aki ki is számította, hogy ha csak egy húsgolyó készülne belőlünk, annak mekkora lenne az átmérője.
blikk.hu
25 napja
A levegővétel fontosságáról – Selyem Zsuzsával a Kicsi kozmoszról
„A kelet-európai életérzés megér egy misét, főleg, ha megnézzük, hogyan is fest ez a hóbelevanc a putyini Oroszország, a New York-i hajdani művészszcéna és jelenlegi mesterségesintelligencia-hallucinációk, a perui ayahuascaszertartások vagy a gázai őrület felől” – mondja a Kicsi kozmosz című regény szerzője, Selyem Zsuzsa, akivel tényekről és lehetőségekről, a külső és a belső világ végtelenségéről és a transzgenerációs empátia fontosságáról is beszélgettünk.
nepszava.hu
36 napja
Szeretjük utálni a matematikát, pedig nem kéne
A Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet Szakmódszertan Osztálya a felfedeztető matematikatanítás kutatására fókuszál. Az osztály vezetőjét, Juhász Pétert kérdeztük a matematikai ismeretek átadásának nehézségeiről.
magyarnarancs.hu
41 napja
Az ország matematikatanára, akinek könyvét még az űrben is emlegették– Obádovics J. Gyula a Mandinernek
Mi több: tavaly 97 évesen szenior országos bajnok lett 100 méteres síkfutásban. A tudóssal kalandos életpályájáról balatonszárszói házának teraszán beszélgettünk saját készítésű diólikőrje és bora mellett.
mandiner.hu
41 napja
Egy topológusnak egy kerékgumi és egy bögre nagyjából ugyanaz – interjú az idei Bolyai-díjas Stipsicz Andrással
Ragaszkodik Magyarországhoz, ezt mondta az InfoRádiónak adott interjújában az idei Bolyai-díjas matematikus, Stipsicz András, aki bár többször is kapott lehetőséget külföldön, végül mindig hazatért. A topológia területét kutatja, nemzetközileg is jelentős eredményeket ért el, 2019 óta pedig a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatója.
infostart.hu
43 napja
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
Ez itt a Portfolio Checklist Bolyai-díjasokat bemutató sorozatának első epizódja. A Bolyai-díj a magyar tudományos élet legrangosabb elismerése, melyet két évente ítél oda a díj kuratóriuma. A világhírű matematikusunkról elnevezett díjat idén Stipsicz András a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora és igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja kapta meg. A friss díja kapcsán beszélgetünk most vele a matematika szépségéről és jelentőségéről, a világban zajló matematikai kutatások műhelytitkairól, a magyar matematikusok szerepéről a világban, az élsportról és XIV. Leó Pápáról.
portfolio.hu
49 napja
Stipsicz András az idei Bolyai-díjazott
Stipsicz András, az MTA rendes tagja, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora és igazgatója nyerte el a Bolyai-díjat, amelyet már 13. alkalommal ítéltek oda. A magyar tudományos élet legrangosabb elismerését a Magyar Tudományos Akadémia épületében adta át kedd este Sulyok Tamás köztársasági elnök.
portfolio.hu
53 napja
Imádja a teniszt és a matematikát - Tíz érdekesség az új pápáról
Bár amatőrnek tartja magát, imád teniszezni az új pápa, aki egyébként nemcsak amerikai, hanem perui állampolgár. Mutatjuk, mit érdemes még tudni róla. Robert Francis Prevost bíboros – ma
economx.hu
58 napja
Matekérettségi: erre a kérdésre senki nem számított!
Egyesek kiakadtak, mások erőt merítettek belőle.
borsonline.hu
59 napja
Közzétették a matekérettségi hivatalos megoldásait + videó
Kedden vizsgáztak a diákok.
magyarnemzet.hu
60 napja
Menü