Irdatlan a pusztítás Parajdon: a halakat már kiirtották, most a növényeken a sor
Évtizedekbe telhet, amíg a Kis-Küküllő sótartalma olyan szintre csökken, hogy a halak természetes úton visszatelepülnek. Ezt állapították meg a parajdi katasztrófa környezeti hatásait vizsgáló
economx.hu
17 napja
Parajdi katasztrófa: itthon nincs miért aggódni, a határérték alatt van a víz sókoncentrációja a Marosban
A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézet kutatói hallgatók bevonásával követték múlt hétvégén a Korond-patak felől érkező sós víz levonulását a Maros magyarországi és a Tisza szegedi szakaszán. Sipos György egyetemi docens az InfoRádióban elmondta: a feljegyzett adatok messze elmaradtak a rendeletben szabályozott, természetes vizekre vonatkozó határértéktől.
infostart.hu
18 napja
A ciánkatasztrófához hasonló pusztulást okozhat Parajd
Nagyon rossz jövőképre kénytelen felkészülni a Kis-Küküllő térsége a szakértők szerint, mivel nem lehet eltüntetni a vizekbe, altalajba bejutott brutális sómennyiséget. Semmilyen, még
economx.hu
21 napja
„Ökológiai Csernobil” Erdélyben: tömeges halpusztulás a Kis-Küküllőn
„Ne fogyasszon elhullott halakat a folyóvizekből!” – ajánlják az erdélyi magyarok figyelmébe a román hatóságok. Katasztrófahelyzet Erdélyben.
demokrata.hu
24 napja
Egy jó matekos kiszámította, mekkora húsgombóc lenne abból, ha világon minden embert beledarálnának
A Földön jelenleg körülbelül 8,2 milliárd ember él, ami elég sok hús, ha jól belegondolunk. Hogy ez alkalmas volna a húsgombóc gyártására, arra legfeljebb a fogyatkozó számú kannibálok némelyike gondolhatott csak. Illetve egy fur matea érdeklődésű matematikus, aki ki is számította, hogy ha csak egy húsgolyó készülne belőlünk, annak mekkora lenne az átmérője.
blikk.hu
25 napja
Jó hírnek tűnik, mégsem az: egyre gyorsabban melegszik a Balaton vize
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatása szerint már átlagosan 1,7 fokkal melegebb ma a Balaton vize, mint 25 évvel ezelőtt. Ez felboríthatja a tó ökoszisztémáját.
infostart.hu
32 napja
Időzített bomba: a klímaváltozás miatt olyan helyeket fenyeget a tűz, amire nem is gondolnánk
A tűzesetek számának emelkedése komoly feladatok elé állítja a természetvédelmet, a mezőgazdaságot és a közegészségügyet is, ezért elengedhetetlen, hogy az egyes szakterületeken megoldási javaslatokkal álljanak elő a szakemberek – figyelmeztetett a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója. Valkó Orsolya az InfoRádióban arról is beszélt, milyen megelőzési lehetőségek vannak.
infostart.hu
36 napja
Pirger Zsolt: a Balaton jelene és jövője a mi kezünkben van
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos igazgatóhelyettese arról beszélt az InfoRádióban, mekkora terhelést jelent a Balaton ökoszisztémájára nézve a turizmus, és miért fontos a rendszeres mérés, kutatás a tó és az idegenforgalom szempontjából.
infostart.hu
36 napja
Közös felelősségünk a madarak és a fák megóvása
A hazai természetvédelem egyik legsikeresebb területe a madárfajok megőrzése.
demokrata.hu
57 napja
Mi lesz a Balatonnal az évszázad végére?
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársa szerint a klímaváltozás és az emberi tevékenység komoly hatással lesz a tó élővilágára, de vannak biztató változások.
infostart.hu
57 napja
Valami egészen váratlan történt, miután az ember elhagyta Csernobilt
Csernobil neve máig a világ egyik legsúlyosabb nukleáris katasztrófáját idézi, mégis, az elmúlt években meglepő fordulatot vett a történet: a sugárzás sújtotta terület ma virágzó élővilágnak ad otthont. A kihalt városok és falvak helyén farkasok, bölények, medvék élnek, ami arra utal, hogy a természet újra birtokba vette az ember által hátrahagyott térséget.
hirtv.hu
70 napja
Ennek így kell lennie!
Következnek a farkos kétéltűek...
magyarnemzet.hu
84 napja
Előjöttek a büdöspannák, védeni kellene őket
Ez a rovar a poloskák alrendjébe tartoznak, annyi különbséggel, hogy nincsenek bűzmirigyeik és repülni sem tudnak. A kifejlett példányok a földben telelnek át és az első kellemesnek mondható hőmérsékletkor előjönnek, onnantól viszont nagy számban jelennek meg, elindul a rajzás. A bodobács nem veszélyes az emberre.
infostart.hu
104 napja
Zátonyra futott és megállt a világ legnagyobb jéghegye – videó
A világ legnagyobb jéghegye nagyjából 70 kilométerre egy távoli antarktiszi szigettől zátonyra futott, és ezzel megkímélte a létfontosságú vadon élő állatok menedékhelyét a csapástól – közölte egy kutatószervezet kedden.
blikk.hu
123 napja
Bárki ingyen használhatja a Google újdonságát, ami több ezer állatfajt képes felismerni
Több mint 65 millió nyilvánosan elérhető fotóból képezte ki a Google a SpeciesNet nevű, állatok felismerésére kihegyezett mesterséges intelligenciát, amit mostantól bárki használhat.
hvg.hu
124 napja
Elbontottak egy népszerű balatoni építményt
A Balatonújlakon épített Nyugati-övcsatorna fölötti átjáró mára teljesen leamortizálódott. Elbontották a helyi túra utak kedvelt átkelő állomásaként, illetve kirándulási célpontként
economx.hu
130 napja
Már kevesebb a földrengés, de még nem múlt el az igazi veszély Santorinin
Az elmúlt hétvégén tovább csökkent a földrengések száma Santorini szigetének környékén, de még vasárnap is tucatnyi, legalább 4-es erősségű rengésről számoltak be helyi tudósítók. Az elmúlt másfél héten több mint húszezer földrengés történt, ami újabb veszélyeket hordozhat magában.
infostart.hu
146 napja
Menü