Élőben figyeli a vérrögképződést a mesterséges intelligencia, azonnal jelez, ha baj van
Japán kutatók olyan rendszert fejlesztettek, ami pontosan úgy látja a véráramot, mint a közlekedési kamerák az utakat. A jövőben életeket menthetnek a megoldással, és az egyéni terápiák is hatékonyabbak lehetnek.
hvg.hu
47 napja
Lenyűgöző mikroszkópikus fotók: kitalálod, melyik étel van a képen?
A mikroszkóp alatti világ tele van meglepetésekkel, különösen, ha az ételeinkről van szó. Most bepillantást nyerhetünk abba, amit szabad szemmel soha nem láthatnánk: mindennapi élelmiszereink apró részleteit mutatjuk meg. Felismered, mi lehet a mikroszkóp alatt?
nlc.hu
252 napja
Ez az új szemszkenner csillagászati módszerrel szűri ki azonnal a cukor-, a szívbetegség és az Alzheimer-kór jeleit
Amerikai kutatók olyan készüléket fejlesztettek ki, amely a szemet többféle életveszélyes betegség kimutatása érdekében vizsgálja. A készülék apró részleteket keres a szem hátsó részén, amelyek Alzheimer-kórra, a cukor- és szívbetegségre, illetve a sarlósejtes vérszegénységre utalhatnak. Miközben az eljárás nem invazív, egyszerre több betegség is ellenőrizhető vele.
blikk.hu
258 napja
Szenzációs felfedezés: képes "megállítani" az időt a tudósok új mikroszkópja
Az Arizonai Egyetem kutatói egy újszerű, ultragyors elektronmikroszkópot használó "attomikroszkópiás" technikát fejlesztettek ki, amely a mozgó elektronokat soha nem látott részletességgel rögzíti - számolt be a Scitechdaily.com tudományos témákat feldolgozó szaklap. Az új technika a remények szerint tudományos áttörésekhez nyithatja meg az utat a fizikában és akár más területeken.
portfolio.hu
312 napja
A Nobel-díjas Krausz Ferenc munkássága most újabb áttöréshez vezetett
Az Arizonai Egyetem fizikusai kifejlesztették a világ leggyorsabb transzmissziós elektronmikroszkópját, amely képes elképesztő időbeli részletességgel rögzíteni a vizsgált mintákat. Az "attomikroszkópnak" elnevezett eszköz képes mindössze egy trilliomod másodpercig, vagyis egy attoszekundumig tartó események rögzítésére is - írta meg a New Atlas .
portfolio.hu
318 napja
Brutális technológiát használnak a világ legnagyobb űrtávcsőjében
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) jelenleg a világ legnagyobb optikai teleszkópját építi a chile-i Atacama-sivatagban. A nem túl bonyolult nevű, Rendkívül Nagy Európai Űrtávcső (Extremely Large Telescope, ELT) várhatóan 2028-ban kezdi majd meg működését. A távcsőben található tükrök mérnöki bravúrnak számítanak, többek között például helyet kap a szerkezetben a valaha készült legnagyobb deformálható tükör, amely másodpercenként ezerszer képes változtatni az alakját, hogy a távcső korrigálni tudja a légkör turbulenciájából és egyéb rezgéseiből fakadó torzításokat - írja a BBC .
portfolio.hu
319 napja
Szenzációs magyar kutatás: először sikerült megmérni a szinapszisok molekuláit!
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) agykutatói egy rendkívül nagy felbontású mikroszkóp segítségével feltárták, hogy mi történik pontosan az idegsejtek közötti kapcsolódási pontokon, az úgynevezett szinapszisokon.
portfolio.hu
390 napja
Mágusok varázsgömbje? Egy új módszernek hála a kutatók végre belenézhetnek a kristályok belsejébe
Egy új technika, amely 3D-s modelleket készít az egyes kristályokról, ablakot nyitott a tudósok számára, hogy lássák a finom eltéréseket, amelyek az egyébként tökéletes mintázatokban jelennek meg.
blikk.hu
391 napja
Menü