Brutális csillagrobbanás az űrben: ennél csak az ősrobbanás lehetett nagyobb
A Hawaii Egyetem csillagászai által megfigyelt legerősebb extrém nukleáris tranziens robbanás 25-ször több energiát szabadított fel, mint a legenergikusabb szupernóvák. Minden ilyen robbanás annyi energiát szabadít fel, amennyit száz Nap bocsátana ki teljes, tízmilliárd éves élettartama alatt.
infostart.hu
30 napja
„Kozmikus csoda!” – Az amerikai űrtávcső felfedezte a valaha látott legkorábbi galaxist
A kutatócsoport a JWST segítségével néhány fizikai jellemzőjét is meg tudta határozni.
demokrata.hu
36 napja
Jön az új aranyláz? A nemesfém másként is kialakulhatott, mint ahogy eddig gondolták
Egy amerikai tudós új magyarázatot talált a vasnál nehezebb elemek, mint például az arany keletkezésére.
infostart.hu
42 napja
Ezt mindig is rosszul tudtuk az ősrobbanásról? Új teória látott napvilágot!
Ez mindent megmagyaráz.
metropol.hu
67 napja
Megnézték az eddig ismert legrégebbi galaxist, megdöbbentő felfedezést tettek: van ott oxigén, ráadásul elég sok
Holland kutatók szerint a JADES-GS-z14-0 kódjelű galaxis, ami már az ősrobbanás után 294 millió évvel létezett, annyi oxigént tartalmaz, amennyit eddig nem tartottak lehetségesnek.
hvg.hu
107 napja
Ha az ősrobbanást nem is, az utána következő pillanatokat szeretné feltérképezni a NASA, azt is elárulták, hogyan
Fél év alatt.
magyarnemzet.hu
116 napja
Nemzetközi hírű tudóst csábított haza egy új állami program, hoz magával kétmillió eurót is
Endrődi Gergely az első kutató, aki egy nemrég indult állami pályázati program segítségével költözik vissza Magyarországra. A nemzetközi hírű részecskefizikus, a rácstérelmélet szakértője 14 év németországi karrier után tér haza. A kutató szerint valahol elképesztő, hogy elemi részecskékből vezetjük le, mekkora lesz egy neutroncsillag. Interjú.
telex.hu
181 napja
Ez az ősi “nagy terv” galaxis olyan szabályos, mintha mérnökök tervezték volna
A Zhúlóng szabályos spirálgalaxis nem csak nagyon ritka és elképesztően fest, de hatalmas kérdőjelet függeszt minden elmélet mögé, amivel eddig az ősrobbanást követő időszakot magyaráztuk.
raketa.hu
182 napja
Megtalálták a Tejútrendszer ikertestvérét, alig fiatalabb a világegyetemnél
A James Webb-űrteleszkóp segítségével fedezték fel a tudósok a Csu-lung nevű galaxist, ami 1,13 milliárd évvel az ősrobbanás után már kifejlett állapotban létezett. Mindez azt mutatja: még sok mindent nem ismer a tudomány a galaxisok fejlődéséről.
hvg.hu
185 napja
Mi van?! A sötét anyag már az ősrobbanás előtt is létezhetett – állítja egy friss tanulmány
Ha a sötét anyag nem tűnt volna elég rejtélyesnek, most még inkább azzá vált, hiszen egy új tanulmány szerint az már az ősrobbanás előtt is létezhetett. Ez azért megdöbbentő, mert a hagyományos gondolkodás szerint az ősrobbanás volt mindennek a kezdete, az anyagnak, a sötét anyagnak, a térnek, az energiának és minden másnak is. Az eseményt a kozmikus infláció követte, amelynek során a világegyetem mérete a másodperc felfoghatatlanul kicsiny töredéke alatt 10 szeptimilliárdszorosára duzzadt.
blikk.hu
203 napja
Megtalálták a bennünk lévő csillaganyag forrását: itt vannak a részletek
A testünket is felépítő, a csillagokból származó anyag eredetét vizsgálja az MTA Lendület Programjának kutatója. Maria Lugaro csillagász és munkatársai egy olyan anyagot kutatnak, amely a Naprendszer környezetében egykor létező csillagokból származik. A csillagpor összetételének meghatározásával a kutatók újraalkotják a Naprendszer egykori „csillagszomszédságát”, vagyis szimulálják, milyen csillagok léteztek az éppen kialakulófélben lévő Nap és Naprendszer környezetében.
blikk.hu
301 napja
Menü