Éles fegyvert fog egymásra az USA és Kína – feszült még a vámháború
Kína megkezdte az exportengedélyek felülvizsgálatát a korlátozott termékek esetében, válaszul az Egyesült Államok exportkorlátozásainak enyhítésére, jelentette be a kínai Kereskedelmi Minisztérium. Peking igyekszik az USA-val kötött kereskedelmi megállapodásnál nem csak engedni, hanem saját követeléseinek is érvényt szerezni – számolt be a Bloomberg .
portfolio.hu
2 napja
Milyen közös üzlet? Nincs több amerikai fegyver, még Ukrajna ásványkincseiért sem
A Pentagon leállította a fegyverszállítmányok átadását Kijevnek. A napokban foglalták el az oroszok Ukrajna egyik legnagyobb lítium lelőhelyét, a pokrovszki szénbányáknál pedig heves harcok
economx.hu
4 napja
Kinőtt Európában egy új gazdasági nagyhatalom, az EU is megnyitja a pénzcsapot
Kína újabb szintre emelte a ritkaföldfémek exportkorlátozását, a vámhatóságok már a hivatalosan nem tiltott termékeket is hónapokra visszatartják. A globális ellátási láncok bénulásától tartva egyre több iparági szereplő fordul alternatív források felé – Európában pedig Franciaország megpróbálja maximálisan kihasználni az új gazdasági trendeket. Párizs történelmi ipari hagyományaira és az olcsónak mondható atomenergiára építve igyekszik kiépíteni nagyhatalmi szerepét a kritikus nyersanyagok piacán, miközben milliárdos beruházásokkal próbálják megelőzni a teljes kínai kiszolgáltatottságot. Az Európai Unió is felpörgetné a támogatásokat, de a magyar gazdaságstratégia szempontjából azonban figyelmeztető, hogy hazánk egyelőre teljesen kimarad az uniós támogatott ritkaföldfém-projektekből.
portfolio.hu
5 napja
Róka fogta csuka, a nyugati hadiipar Keleten található ritkaföldfémektől függ
2024 szeptemberében Kína exportkorlátozásokat vezetett be több mint egy tucat stratégiai nyersanyag nyers, illetve feldogozott formájára, melyek közé az antimon is tartozik (CRM – critical raw material). Bár a napokban enyhülni látszik a feszültség a két nagyhatalom között, melynek folyamán az antimon részleges exportja is újraindult az Egyesült Államokba, cserébe az amerikai fél is enyhít a high-tech GPU-k és egyéb informatikai eszközök Kínába való kiviteli tilalmán, de az már most látszik, hogy a több évtizedes gazdasági narratíva, miszerint Kína (és Oroszország) ellátja a világ többi részét antimonnal, nem tartható fenn tovább.
piacesprofit.hu
5 napja
Kína szorításában az EU: közös ritkaföldfém-tartalékot sürget Brüsszel
Stephane Séjourné szerint az olaj- és gáztartalékokhoz hasonlóan, a ritkaföldfémekből is stratégiai tartalékokat kéne létrehozni. Mi történt? Stephane Séjourné, az Európai Unió ipari stratégiáért felelős biztosa közös ritkaföldfémes stratégiai tartalékok létrehozását sürgeti a tagállamok számára, hogy kivédjék a kínai ellátási zavarok és gazdasági nyomásgyakorlás kockázatát – írja a Portfolio. Stephane Séjourné a német Handelsblatt-nak adott […]
forbes.hu
13 napja
Közös ritkaföldfém-tartalékot hozna létre az EU Kína ellen
Stephane Séjourné, az EU ipari stratégiáért felelős biztosa közös ritkaföldfémes stratégiai tartalékok létrehozását sürgeti a tagállamok számára, hogy kivédjék a kínai ellátási zavarok és gazdasági nyomásgyakorlás kockázatát.
portfolio.hu
13 napja
Prognoszizálhatatlan, ki vagy mely cég kap ritkaföldfém-engedményt Kínától
Kína jóváhagyott számos ritkaföldfém-export engedélyt, ami némi enyhülést jelent a túlfeszíglobális ellátási láncok számára, más kérelmeket elutasított. A globális kereskedelmi tárgyalásokon az ásványkincs jó ütőkártya Kína számára.
euronews.com
16 napja
Prognoszizálhatatlan, ki vagy mely cég kap ritkaföldfém-engedményt Kínától
Kína jóváhagyott számos ritkaföldfém-export engedélyt, ami némi enyhülést jelent a globális ellátási láncok számára, más kérelmeket elutasított. A globális kereskedelmi tárgyalásokon az ásványkincs jó ütőkártya Kína számára.
euronews.com
16 napja
A szemünk láttára kezd kibontakozni az EU–Kína közötti teljes gazdasági háború
A Handelsblatt beszámolója szerint Kína nyíltan geopolitikai eszközként használja a ritkaföldfémek exportját az Európai Unióval folytatott tárgyalásokon. A német, brüsszeli és pekingi forrásokra hivatkozó cikk szerint Peking a kivitel korlátozásának feloldását uniós engedményekhez köti – például a csúcstechnológiás chipek gyártásához használt holland ASML gépekre vonatkozó exportkorlátozások enyhítéséhez, a kínai elektromos autókra kivetett vámok csökkentéséhez, valamint a CAI befektetési megállapodás újratárgyalásához.
portfolio.hu
16 napja
Szinte leállt a kínai ritkaföldfém mágnes-export az Egyesült Államok felé
A kínai-amerikai kereskedelni háború miatt több mint 90 százalékkal esett vissza a ritkaföldfém mágnesek exportja éves alapon.
infostart.hu
16 napja
Drámai zuhanás: 92 százalékkal esett vissza a kínai ritkaföldfém mágnesexport az USA-ba
A ritkaföldfém mágnesek kínai exportja májusban látványosan visszaesett, különösen az Egyesült Államok felé, ahol a szállítások éves alapon 92%-kal csökkentek. A visszaesés mögött a Kína és Washington közötti kereskedelmi háború áll, bár a közelmúltbeli diplomáciai egyeztetések reményt adhatnak a helyzet javulására.
portfolio.hu
16 napja
Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az iráni–izraeli konfliktus okozta olajár-emelkedés milyen hatással lehet a magyar üzemanyagpiacra és az árakra. Vendégünk Bujdos Eszter, a Holtankoljak.hu ügyvezetője volt. A második részben egy jelentős európai gyár elindításáról beszélgettünk, amely elősegítheti, hogy az Európai Unió csökkentse függőségét a ritkaföldfémek piacán. Erről Szabó Dánielt , a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.
portfolio.hu
17 napja
Brüsszel ultimátumot adott Pekingnek: „engedjetek, vagy jön a kereskedelmi háború!”
Az EU vezetői a júliusi kínai csúcstalálkozón a ritkaföldfémekhez és kritikus ásványokhoz való jobb hozzáférést fogják szorgalmazni, miközben a két fél számos vámügyi kérdést próbál rendezni. Az Európai Unió tárgyalói viszont kőkemény feltételeket szabnának az ázsiai országnak a belső piachoz való hozzáféréshez. Sok EU-s diplomata nem is számol komoly megállapodások megkötésével.
portfolio.hu
17 napja
500 nap se kellett, hogy az EU beelőzze az USA-t egy új ipari csodával
Egy maroknyi mágnes a világpolitika kellős közepén – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ritkaföldfém-mágnesekkel a kezében jelentette be a G7-csúcson, hogy Európa új korszakot nyit az ipari önállóság terén. A mágnes Észtországban készült, egy kanadai cég és ausztrál nyersanyagok közreműködésével, az EU támogatásával – és éppen ez a globális jelentősége. Az első nyugati mágnesgyár elindítása nemcsak geopolitikai válasz Kína dominanciájára, hanem kulcslépés az elektromos járművek és zöldenergia-hálózatok hatékonyabbá tételében. A narvai üzem – melynek bemutatóján a Portfolio is részt vett – a ritkaföldfém-stratégiák egyik legelső kézzelfogható eredménye, amely az uniós iparpolitika és a klímacélok metszéspontjában épült fel. Észtország digitális engedélyezési rendszerének köszönhetően kevesebb mint másfél év alatt elkészült, és a jövő európai ellátási láncainak egyik sarokkövévé válhat.
portfolio.hu
18 napja
Bármeddig sokkolhatnak minket, vagy bedobjuk végre a Kína-kártyát?
Peking ritkaföldfém-export korlátozásai nem csupán gazdasági eszközök, hanem geopolitikai tesztek is: vajon Európa képes-e önálló, az Egyesült Államoktól független döntéseket hozni?
economx.hu
25 napja
Megegyezett Kína és az Egyesült Államok, ismét exportálhatnak ritkaföldfémeket a kínai vállalatok
Az amerikai és kínai tisztviselők kedden közölték, hogy megállapodtak egy keretrendszerben, amely újra „sínre teheti” a kereskedelmi háború lezárását jelentő májusi megállapodást, és megszüntetheti Kína ritkaföldfémekre vonatkozó exportkorlátozásait.
hvg.hu
25 napja
Donald Trump ezt benézte, de azóta csak jó híreket kap
Ma már Washingtonban is látják, hogy Kína sokkal jobban felkészült a kereskedelmi háborúra, mint arra számítottak. Ráadásul Pekingnek olyan ütőkártya van a kezében, amitől az amerikai
economx.hu
25 napja
Leállhatnak a gyártósorok, óriási bajban az autógyártók
A Kínából származó ásványi anyagok megvonása világszerte megbénítja az autógyártókat. Egy gyors megoldás nélkül lassulhat, de akár le is állhat a termelés. A problémát súlyát tükrözi
economx.hu
27 napja
Leállt a Suzuki Swift gyártása a kínai exportkorlátozás miatt
A japán kormány az USA-val való együttműködést erősítené, hogy a jövőben ne kerüljenek ilyen helyzetbe.
totalcar.hu
28 napja
Menü