Salát Gergely: a gyilkos drog valóban fontos szerepet játszik az amerikai–kínai viszonyban
Az amerikaiak az első Trump-adminisztráció óta azzal vádolják a kínaiakat, hogy szándékosan elárasztják fentanillal a piacaikat, hogy ezzel is az amerikai társadalmat gyengítsék – erről beszélt az InfoRádióban Salát Gergely, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója. Hangsúlyozta, a fentanil a Kínára kivetett vámok egyik ürügyéül is szolgál.
infostart.hu
20 napja
Salát Gergely a leendő budapesti BYD-központról: az európai viszonyokhoz való alkalmazkodásban segíthetnek a magyarok
Az alapkutatásokat és a tervezést továbbra is Kínában végezteti majd a BYD – mondta az InfoRádióban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Beszélt arról is, hogy a Nyugat egyelőre ár-érték arányban „megközelíteni sem tudja a kínaiakat”, Magyarországon pedig sok évtizedes hátrányt kellene valahogy eltüntetni a következő időszakban az elektromos autógyártásban.
infostart.hu
52 napja
Salát Gergely: a sok-sok front közül csak az egyiken kötött tűzszünetet az USA és Kína
A genfi kereskedelmi megállapodás a vámok csökkentéséről arra utaló jel, hogy a felek komolyan gondolják, hogy valamilyen módon normalizálni kell a helyzetet – mondta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A sinológus szerint Kína az utóbbi időben visszább vett harcias retorikájából, hogy azt demonstrálja, üzletileg biztos pont a világban.
infostart.hu
56 napja
Európa lemarad? Magyarország már a konnektivitás új világát építi
„Kína, az USA és az EU: A konnektivitás globális versenye” – tudósításunk a Ludovika Fesztiválról.
mandiner.hu
59 napja
Európa és Kína kapcsolatait normalizálhatja a Trump által indított vámháború
Pogátsa Zoltán közgazdász szerint Peking „ügyesen csinálja, ha vár, nem lehet ugyanis komolyan venni azt a bohóckodást, amit Trump csinál”, „beszállítói láncokat nem lehet pár hét alatt újraszervezni.”
24.hu
63 napja
Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai
Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
infostart.hu
73 napja
Salát Gergely: illúzió, hogy Oroszországot le lehet választani Kínáról
Nemrég Moszkvában tárgyalt Vang Ji kínai külügyminiszter. Ennek üzenetéről és a két ország jelenlegi változó helyzetben lehetséges együttműködéséről írt elemzést Salát Gergely sinológus. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársával beszélgettünk.
infostart.hu
77 napja
Trump vámháborúja és a világrend
Itt a Demokrata Óra Podcast új epizódja.
demokrata.hu
86 napja
Salát Gergely az amerikai–kínai kereskedelmi háborúról: ez mindenkinek fájni fog
Az amerikai és a kínai gazdaság úgy viszonyul egymáshoz, mint két szerelmeskedő polip, vagyis ha levágnak egy csápot, nem tudhatjuk, melyikük csápja volt, és kinek fáj jobban – mondta az InfoRádióban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. A sinológus arról is beszélt, hogy milyen szolgáltatások, iparágak elvesztése fájhatna nagyon Washintonnak.
infostart.hu
89 napja
Salát Gergely a kínai–amerikai vámháborúról: Pekingnek bőven vannak még kijátszható lapjai
A Donald Trump által Kínára kivetett védővámokra még csekély válaszok érkeztek, de ez csak a kezdet lehet a sinológus szerint, aki azt is jelezte, Kína kezében olyan eszközök vannak, amelyeket ha bevet, azzal nehéz helyzetbe tudja hozni az Egyesült Államokat.
infostart.hu
124 napja
Salát Gergely: egyelőre csak árnyékbokszol egymással Kína és az Egyesült Államok
A nyugati világ baja ott kezdődött Kínával, hogy a kínaiak áttértek a gumipapucsokról, meg az alacsony hozzáadott értéket képviselő egyéb termékekről a high-techre. Hszi Csin-ping politikája az, hogy tartsuk erősen a jüant, s csak akkor értékeljük le, hogyha már nem tudunk mást csinálni. Kínában is van belpolitika, csak ez általában a függöny mögött működik. Egyebek mellett ezeket is megállapította Salát Gergely Kína-kutató, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
infostart.hu
146 napja
Salát Gergely: fordulat jön az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban, de nem lesz győztese
Donald Trump második elnöksége alatt tovább fokozódhat a Kínával szembeni kereskedelmi háború. Az amerikaiak több eszközzel is élhetnek, a büntetővámoktól kezdve a technológiai embargó kiterjesztésén át a kínai befektetések korlátozásáig – mondta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója.
infostart.hu
166 napja
Közjogi káosz és fejetlenség van Dél-Koreában, nem tudni, ki mit tehet
Dél-Koreában az Elnöki Biztonsági Szolgálat megakadályozta, hogy a hatóságok letartóztassák a felfüggesztett dél-koreai elnököt. Jun Szogjol ellen azért indult nyomozás, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd néhány órával később visszavonta azt.
infostart.hu
185 napja
Salát Gergely: ha Donald Trump átlépi a vörös vonalat, Kína azonnal háborút indít
A tajvani hatóságok megemelt készültségbe helyezték fegyveres erőiket, miután kínai hadihajókat és a parti őrség hajóit észlelték a Tajvani-szoros közelében és a Csendes-óceánon. A sinológus az InfoRádióban azt mondta, megszokott az erődemonstráció, amire most két oaka is volt Pekingnek.
infostart.hu
209 napja
Salát Gergely: lehet kárt okozni Kínának, de ők is tudnak oda szúrni, ahol nekünk nagyon fáj
A kínai autókra kivetett uniós vámokról Peking még tárgyal, de lesz egy pont, mikor elengedi ezt a történetet, noha nagy szüksége lenne az európai piacra – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Salát Gergely. A Kína-szakértő beszélt a elektromos autógyártás felfuttatásának okairól, a kínai gazdaság problémáiról és a multipoláris világrend elérésének a céljairól is.
infostart.hu
263 napja
Ismét célt ért a „pandadiplomácia” – szent a béke Kína és Ausztrália között?
A kínai miniszterelnök canberrai látogatása a két ország közötti diplomáciai viszony helyreállításának betetőzése – mondta az InfoRádióban Salát Gergely sinológus. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa hozzátette: a kínai vezetés pontosan tudta, hogy a korábban kirótt kereskedelmi szankciókkal sokat árthat az ausztrál gazdaságnak, mostanra azonban mindkét fél belátta, jobb a békesség.
infostart.hu
385 napja
Csúnya véget érhet a kínai autók elleni uniós keresztes hadjárat
Az Európai Bizottság kemény vámokat vetne ki a Kínából importált elektromos autókra, a tervektől azonban rosszul vannak az európai gyártók. A szakértő szerint Peking kétféle módon is
economx.hu
406 napja
Ez az ország tartja nyitva számunkra az EU kapuit
Magyarország 2010-es keleti nyitása óta hídként funkcionál kelet és nyugat között, elhelyezkedése révén pedig központi szerepet tölt be ezen a téren. Silk Road between Beijing and Budapest
economx.hu
419 napja
A kínai elnöki látogatás tanulságai: "Magyarország a saját méreténél sokkal jelentősebb szerepet tud játszani"
Diplomáciai és gazdasági szempontból is nagy jelentőségű volt a kínai elnök Magyarországi látogatása ; mondta az InfoRádióban Salát Gergely sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa.
infostart.hu
423 napja
Szürke eminenciásból globális vezető: így került Kína élére Hszi Csin-ping
A kommunista elitbe született, de saját politikusi rátermettsége is kellett ahhoz, hogy Kína elnöki székéig emelkedjen – és ott is maradjon. Portrénk Hszi Csin-pingről.
mandiner.hu
425 napja
Hszi Csin-ping kínai elnök Budapestre látogat + videó
A Napi aktuális vendége Salát Gergely, sinológus, műfordító, egyetemi oktató és Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője volt, akikkel Velkovics Vilmos a következő témákról beszélgetett: kínai-magyar kétoldalú találkozó, Hszi Csin-ping kínai elnök Budapestre látogat, Húsz éve nem járt Magyarországon kínai elnök.
hirtv.hu
425 napja
Egész Európa irigy lehet a kínai–magyar üzleti kapcsolatokra
Magyarország és Kína vezetése is pragmatikus és realista.
425 napja
Salát Gergely: Magyarország jól tette, hogy csatlakozott a kínai kezdeményezéshez
A magyar kormány Kína-politikája realista – szögezte le a szakértő.
demokrata.hu
425 napja
Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza
A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
infostart.hu
426 napja
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak
A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
infostart.hu
439 napja
Menü