Bíróságon támadják az EU-s büntetővámokat a kínai autógyártók
Az Európai Unió elektromos járművekre kivetett importvámjai ellen három kínai gyártó, a BYD, a Geely és a SAIC is jogi lépéseket tett. A vállalatok az Európai Unió Bíróságán támadták meg a döntést, amely októberben lépett életbe. Az intézkedés hátterében egy uniós szubvencióellenes vizsgálat áll, amely a kínai elektromos járműgyártók állami támogatását vizsgálta.
portfolio.hu
164 napja
Kína már a lakosság előtt sem titkolja a válságot
A kínai kormány közölte, hogy néhány napon belül egyszeri készpénzes segélyt nyújt a mélyszegénységben élőknek. A bejelentés mindössze egy nappal azután történt, hogy a kínai kormány
economx.hu
285 napja
Sarokba szorította Magyarországot és Németországot az Európai Bizottság
Az Európai Unió döntése a kínai elektromos autókra kivetendő büntetővámokról jelentős kihívást jelenthet mind Magyarország, mind Németország számára. Az EU célja a kínai állami támogatásokkal torzított versenyhelyzet ellensúlyozása, hogy megvédje az európai autóipart, amelyre mindkét ország erősen támaszkodik, de a két ország ellenzi az intézkedést, attól tartva, hogy az súlyosan érintené gazdaságukat, különösen a kínai beruházásokra és az ázsiai ország felvevő piacára építő járműiparukat. Ha az EU végül bevezeti a vámokat, mindkét országot komoly kihívások elé állíthatja, márpedig ez tűnik valószínűnek: a legtöbb uniós ország lesújtana Kínára.
portfolio.hu
287 napja
Harcias, tisztességtelenebb Európai Unió épül az új fenyegetések miatt
Az EU jelentős kihívásokkal néz szembe versenyképességének fenntartásával a tiszta technológiáknál, főként Kína és az Egyesült Államok nemzetközi szabályokra fittyet hányó lépései miatt. Mario Draghi, korábbi EKB-elnök új versenyképességi jelentésében új intézkedéseket javasol, hogy az EU egyenlőbb versenyfeltételeket teremtsen magának, így csökkentheti a kritikus nyersanyagimporttól való függőségét, fokozhatja innovációs és gyártási képességeit, ami hosszabb távon ellenállóbbá teszi az unió gazdaságát és belső piacát. Új elemként egy protekcionistább, harcosabb EU megalkotását szorgalmazza.
portfolio.hu
301 napja
Kína visszavág az EU-s büntetővámok miatt
Az Európai Unió és Kína között fokozódik a feszültség a kereskedelmi szabályokat illetően. Peking szubvencióellenes vizsgálatot indított az EU-ból származó tejtermékek importjánál, válaszul az EU által a kínai elektromos járművekre kivetett vámokra.
portfolio.hu
320 napja
Németország vétózhatja meg az uniós védővámokat
Sajtóinformációk szerint a német kormány képviselői tartózkodni fognak a kínai elektromos autókra kivetett uniós vámokról szóló szavazáson. Németország valószínűleg tartózkodni fog
economx.hu
360 napja
Kína keményen visszavág: megtámadnák az EU Achillesz-ínát
Miután az EU megerősítette, hogy az ideiglenes vámok pénteken lépnek hatályba, a kínai állami Global Times cikket közölt, amelyben arra szólította fel az EU-t, hogy „legyen őszinte” az elektromos járművek korlátozásáról folytatott tárgyalások során, és felhívta a figyelmet az amerikai Tesla elektromos járműgyártó sanghaji gyárára. Valamint Peking bejelentette, hogy az EU-s brandy- és szeszesitalimport esetében szubvenciós vizsgálatot indít.
portfolio.hu
368 napja
Kemény válaszlépés érkezett Kínából
Kína kereskedelmi minisztériuma csütörtökön bejelentette, hogy vizsgálatot indít az Európai Unióból származó sertéshúsimportra vonatkozóan. A lépés célja, hogy megvédje a hazai ipar érdekeit és jogait
portfolio.hu
369 napja
Megvan a kínai válaszcsapás, vágóhídra küldik az EU egyik ágazatát
Kína szubvencióellenes vizsgálatot indított az EU sertéshús-behozatala ellen, ami az első ellenintézkedés egy esetleges kínai-európai kereskedelmi háborúban. A vizsgálatra azt követően került sor, hogy az EU magas vámokat vetett ki a kínai elektromos járművekre
portfolio.hu
385 napja
Lélegeztetőgépre kerülhet a magyar modell – egyetlen mondat leplezte le az EU tervét
Pótvámokat vetett ki az Európai Bizottság a kínai elektromos autók importjára arra hivatkozva, hogy állami támogatásokkal tisztességtelenül és mesterségesen szorítják le az árakat az ázsiai országban. A lépést a magyar kormány ellenzi, protekcionista és diszkriminatív intézkedésnek nevezte. Azonban egy bizottsági félmondatból kiderül, hogy az egész kínai autóipari értékláncot versenytorzító módon hozták helyzetbe, ami miatt Brüsszel az új magyar iparpolitikai modellt is kikezdheti.
portfolio.hu
390 napja
Beváltotta ígéretét az EU: jönnek a rettegett védővámok
Az Európai Bizottság a mai nap bejelentette, hogy 38,1%-ig terjedő ideiglenes vámot vet ki a kínai elektromos járművek behozatalára, amire Kína nagy valószínűséggel gazdasági retorziókkal
economx.hu
390 napja
Kína szubvenciós vizsgálatot indíthat az EU-ból importált tejtermékekre
Lapinformációk szerint a kínai vállalatok szubvencióellenes vizsgálatot kérnek az EU-ból importált tejtermékekre. Az EU 2023-ban 1,7 milliárd euró értékben exportált tejtermékeket Kínába.
portfolio.hu
394 napja
Az EU-s autóipar létkérdése miatt muszáj gáncsolnia az Európai Bizottságnak
Az Európai Bizottság vagy megfékezi a kínai e-autógyártók előrenyomulását, vagy az egész európai autóipar felkészülhet a zuhanásra – lényegében erre a megállapításra jutnak az Allianz szakértői. A cég e-járműipari elemzése szerint ha így folytatódik a kínaiak európai térnyerése, 2030-ra már évi 25 milliárd eurós kárt szenvednek el a belső autógyártók. Magyarország lenne az egyik legnagyobb vesztes Csehország, Németország és Szlovákia mellett. Ráadásul egyre biztosabb, hogy a kínai szereplők versenyképességüket az állami támogatásoknak köszönhetik, ami miatt várhatóan a következő hetekben az Európai Bizottság vámokat vezet be, hogy megvédje a belső piacot.
portfolio.hu
410 napja
Brüsszel beviszi a gyomrost az új magyar gazdasági modellnek
Az Európai Unió a hírek szerint arra készül, hogy vámokat vet ki a kínai elektromos autókra, a hivatalos bejelentés a következő két hétben várható. Peking válaszul egyre több megtorló lépést lengetett be, de valójában az e-autóimport esetében már csak az új behozatali terhek mértéke a kérdéses. A Portfolio úgy tudja, hogy 30-70 százalék között lehet az új vámtétel, ami így is elmarad az EU-t lépéskényszerbe hozó, múlt héten bejelentett amerikai 102,5 százalékos tételekhez képest.
portfolio.hu
412 napja
Európa nagyon ráfarag, ha követi az amerikai példát a kínai vámokkal
Az európai autógyártók nem véletlenül ellenzik a lépést.
418 napja
A magyar–kínai üzletek is ütést kaphatnak, súlyos gazdasági lépést tesz az EU
Az Európai Bizottság tavaly ősszel indított szubvenciós vizsgálatot a kínai e-autók gyártói ellen, az EP-választások előtt pedig szinte biztosan védővámok kivetéséről döntenek. Ursula von der Leyen bizottsági elnök szerda este már erős utalást tett a válaszlépéssel kapcsolatban. A Portfolio értesülései szerint mindez kihathat magyarországi üzletekre is a betelepülő kínai autógyártók miatt, ráadásul az akkuipar is hamarosan Brüsszel célpontjává válhat.
portfolio.hu
439 napja
Brüsszelnek elege lett a kínai cégekből, az akkumulátorgyártóknál kezdenek kutakodni
Egyre feszültebb Kína és az Európai Unió viszonya: már három szubvenciós vizsgálatot indítottak az ázsiai ország árudömpingje miatt, de az új tiltott állami támogatásokat érintő jogkörével élve az Európai Bizottság razziákat indított a belső piacon működő kínai cégekkel szemben. A turbinagyártók tevékenysége, a gyógyszerpiac és az elektromos autók importja után most egy biztonsági cég beszállítóját vették célba. A Portfolio-nak nyilatkozó uniós tisztviselők elmondták, hogy hivatalos eljárást még nem indítottak, de már gyűjtik az adatokat olyan piacokon is, mint a telekommunikációs rendszerek gyártása, sőt az akkumulátoripari beszállítói láncok is célkeresztbe kerülnek, ami sok magyarországi szereplőt is érinthet.
portfolio.hu
439 napja
Olaf Scholz Kínának: akár védővámok is jöhetnek, a dömpingáru ellen
Kínai látogatásán a német kancellár az igazságos verseny fontosságát hangsúlyozta.
448 napja
Új fronton indít támadást az Európai Unió a kínaiak ellen
Az Európai Unió szigorú vizsgálatot indít a kínai szélturbina-ágazat állami támogatásai miatt, amelyekkel a gyanú szerint versenyelőnybe jutnak az EU belső piacán. Annak ellenére, hogy az államszövetség az éghajlatváltozás elleni küzdelemben partnerséget vállal Kínával, a kereskedelmi dinamika rideg valósága eltérő érdekeket mutat. Az Európai Bizottság attól tart, hogy Peking olyan támogatási politikát alkalmaz, amellyel mesterségesen leszorítja a kínai importtermékek árait, így európai munkahelyek kerülnek veszélybe.
portfolio.hu
454 napja
Nekiment Brüsszel két kínai napenergiás cégnek
Az előzetes vizsgálat arra utalt, hogy az uniós piacot torzító külföldi támogatást kapott két kínai napenergia-ipari vállalat, ezért ma szubvencióellenes vizsgálatot indított velük szemben az Európai Bizottság - jelentette be a brüsszeli testület szerdán.
portfolio.hu
460 napja
Az EU vett egy 180 fokos fordulatot, beintett Angela Merkel örökségének
<p>Az Európai Unió jelentős külpolitikai fordulatot hajtott végre 2023-ban, amelynek részeként átértékelte a Kínával szembeni megközelítését: bár kereskedelmi partnerként tekint az ázsiai országra, egyre inkább leválik gazdaságilag róla az államszövetség. Az EU megkezdte az ellátási láncai diverzifikálását, technológiai téren is egyre inkább elzárkózik a Kínával való együttműködéstől. A cél egy egyensúlyibb kereskedelmi mérleg fenntartása, miközben pár éve még Angela Merkel német kancellár egy szorosabb EU-Kína együttműködésért lobbizott.</p>
portfolio.hu
556 napja
Menü