Elővásárlási jogot adott magának a kormány, uniós jogi vita lehet belőle
A kormány felruházta magát azzal a joggal, hogy a magyar állam általános tiltó döntés esetén élhessen elővásárlási jogával stratégiai társaságok tranzakcióinál, nemcsak a naperőművekre korlátozva, mint korábban. Az új szabályozás egyúttal meghosszabbította az engedélyezési eljárás határidejét akár 135 munkanapra, és a változtatások visszamenőleg a folyamatban lévő ügyekre is érvényesek. Mindez annak ellenére történt, hogy az Európai Unió Bírósága már kimondta: a magyar állam korábbi vétójoga uniós jogot sérthet, ha annak indoklása pusztán az általános nemzetgazdasági érdekek.
portfolio.hu
10 napja
Virtuális 28. tagállam jöhet az EU-ban, ami átvenné a meglevő 27 uniós ország helyét
Harminc év után az EU egységes piaca még mindig olyan, mint egy félig összeszerelt IKEA-bútor: az alkatrészek megvannak, de semmi nem illeszkedik tökéletesen. Faxok, kék tinta és 27-féle formanyomtatvány akadályozza a szabad mozgást. Az Európai Bizottság most újra nekiveselkedik, hogy a tagállami bürokrácia kukázza egy közös, nemzetek feletti saját szabályozással. Kérdés, hogy a tagállamok is hajlandók végre összerakni a bútort a használati útmutató szerint. Mindennek komoly tétje van: egy rendesen működő egységes belső piac évente 2-2,5 százalékkal is növelhetné az EU GDP-jét.
portfolio.hu
12 napja
Brüsszel besokallt, újabb eljárásokkal sorozta meg Magyarországot
Az Európai Bizottság több területen is eljárást indít Magyarországgal szemben, mivel szerintük a magyar szabályozás ellentétes az uniós joggal – a legérzékenyebb pont a kiskereskedelmi adózás, az árkorlátozások, a bányászati szerződések átláthatósága és a kibocsátáskereskedelmi díjak.
portfolio.hu
18 napja
Egy évvel az ítélet után: eddig 226 milliárd forintba fájt a kormány költséges szélmalomharca az uniós joggal szemben
Péntekig 226 milliárd forintba kerül Magyarországnak, hogy a kormány nem hajtja végre az Európai Bíróság ítéletét. A gigabírságról pontosan egy évvel ezelőtt született döntés, amelyet a kormány most peres úton akar megtámadni. Egy holland nemzetközi jogi professzor szerint ez egy kétségtelenül vesztes per lesz.
hvg.hu
23 napja
Fellázadtak az uniós fogyasztóvédők: sötét manipulációkkal vádolják a Sheint
Hivatalos panaszt nyújtottak be az Európai Bizottsághoz az uniós fogyasztóvédelmi szervezetek a Shein ellen. A kínai divatcég szerintük megtévesztő praktikákkal igyekszik vásárlásra ösztönözni
economx.hu
31 napja
Az EU bírósága szerint Magyarország megsértette az uniós jogot az LMBTI-tartalmakhoz való hozzáférés korlátozásával
Magyarország az LMBTI-tartalmakhoz való hozzáférés megtiltásával, illetve korlátozásával megsértette az uniós jogot - ismertette álláspontját Tamara Capeta, az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának főtanácsnoka csütörtökön.
infostart.hu
31 napja
Vereség néz ki Magyarországnak az EU Bíróságán a 2021-es melegellenessé tett pedofiltörvény miatt
A melegellenes törvénycsomag megsemmisítését az Európai Parlament és 16 tagállam követelte, a most publikált főtanácsosi szakvélemény - amely rendszerint mutatja a végső ítélet irányát - pedig az, hogy a törvények sértik az uniós jogot.
euronews.com
31 napja
Uniós jogot sértett az Orbán-kormány
Magyarország az LMBTI-tartalmakhoz való hozzáférés megtiltásával, illetve korlátozásával megsértette az uniós jogot – közölte Tamara Capeta, az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának főtanácsnoka.
piacesprofit.hu
31 napja
Brüsszel ismét megbüntetné Magyarországot: szerintük fontosabbak az LMBTQ-tartalmak, mint a gyermekvédelem
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka szerint „a gyermekvédelmi törvény ellentétes az uniós joggal”.
mandiner.hu
31 napja
Népszerű termékekben talált veszélyes anyagot az NKFH, azonnali visszahívást rendeltek el
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizte a lágyított műanyag termékek ftalát tartalmát. 2025-ben a vizsgálatok kiterjednek többek között a mobiltelefon tokokra, a sportolást támogató mobiltokok, átlátszó színes desing táskák, névtáblák ellenőrzésére is. Az NKFH a veszélyes termékek azonnali visszahívásáról döntött.
portfolio.hu
40 napja
Magyarország nyolcadszor is a vádlottak padján – ez egy soha véget nem érő történet
Az Európai Bizottság az EUrologusnak cáfolta azt a hírt, hogy Ursula von der Leyen azt javasolta a biztosoknak, ne utazzanak Budapestre a Pride-ra, mert ezzel provokálják Orbán Viktort. Ettől még a Pride esetleges betiltása meghatározhatja a keddi vitát, ahol Magyarország sokadszorra kerül napirendre a 7. cikk alapján. Az „átláthatósági” törvény, valamint Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak blokkolása ugyancsak téma lesz kedden a tagállamok tanácsában.
hvg.hu
40 napja
Komoly felszólítást kapott a magyar kormány az Európai Bizottságtól
Az Európai Bizottság felszólította a magyar kormányt az átláthatóságról szóló törvényjavaslat visszavonására, mivel annak jelenlegi formája súlyosan sértené az uniós alapelveket és jogszabályokat - közölte a Népszava .
portfolio.hu
43 napja
Bírósági fordulat: mi lesz most a devizahitelek elszámolásával?
Az Európai Unió Bírósága („EUB”) a C-630/23. számú ügyben hozott AxFina ítélete ismét felkavarta a 2011-12 óta húzódó devizahiteles perekkel kapcsolatos indulatokat. Az adósokat képviselő ügyvédek – az EUB devizahitelekkel kapcsolatos ítéletei után már-már szokásosan –beharangozzák az összes fogyasztói devizahitel- és devizakölcsönszerződés megsemmisítését, és az eredetileg folyósított összegen felüli törlesztések bankok általi visszatérítését. Az online lapok gazdasági rovatai e véleményt bombasztikus szalagcímekben visszhangozzák. Számos devizakölcsönnel kapcsolatos perben képviseltünk magyarországi bankokat magyar bíróságok és az EUB előtt. Ezzel a háttérrel szükségesnek látjuk az AxFina ítélettel kapcsolatos jogi helyzet higgadtabb, szakmaibb értékelését.
portfolio.hu
52 napja
Megvan a terv Brüsszelben a magyar kormány teljes megkerülésére, vége a vétófegyvernek
Az Európai Bizottság jogi kiskapukon keresztül készül megkerülni Magyarország esetleges vétóját az Oroszország elleni gazdasági szankciók meghosszabbításában. A cél, hogy a 200 milliárd eurónyi befagyasztott orosz vagyon és más kulcsfontosságú intézkedések érvényben maradjanak, még akkor is, ha nincs egyhangú tagállami támogatás. Az alternatív eszköztár részeként tőkekorlátozások, vámok és új energiapolitikai szabályok bevezetése is szóba került.
portfolio.hu
54 napja
Brüsszel új fegyvert kap: külföldi befektetők szűrése jön, ami felforgathatja az EU gazdaságát
A külföldi befektetések szigorúbb ellenőrzését célzó új szabályokat szavazott meg csütörtökön az Európai Parlament , amelyek célja, hogy jobban kiszűrjék a biztonsági és közrendbeli kockázatokat.
portfolio.hu
59 napja
Brüsszel teljesen lepattintotta a magyar és a szlovák kormányokat, nem hagynak kibúvót
Az Európai Bizottság 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris fűtőanyag-importot, és már júniusban kötelező érvényű jogszabályokat terjeszt elő a leválás végrehajtására. A brüsszeli terv ellen Szlovákia és Magyarország is tiltakozik, szuverenitásra és ellátásbiztonságra hivatkozva. Brüsszelből azonban határozottan reagáltak: a terv jogilag megalapozott, fokozatos leválást irányoz elő, és nem fogja felborítani az uniós energiapiacot, így áremelkedéssel sem jár.
portfolio.hu
60 napja
Sorsdöntő fordulat a devizahitelek ügyében? - Most nem lacafacázott az EU bírósága
Az elmúlt évtized talán legnagyobb „devizahiteles” bírósági győzelmét hozta egy svájci frank alapú lízingszerződés ügyében az Európai Bíróság ítélete közvetlenül a hosszú hétvége előtt. A döntés szerint úgy kell helyreállítani az eredeti állapotot, mintha a tisztességtelen árfolyamkockázati kikötés nem is létezett volna, ez a teljes szerződés semmissé tételét jelentheti, amennyiben erre vonatkozó szándékát az adós kifejezetten kinyilvánítja. A hitelező jogalap nélkül gazdagodott, aminek az összegét vissza kell térítenie a konkrét ügyben. Az Európai Bíróság úgy látja, felülvizsgálatra szorulhat az elmúlt évtized bírósági gyakorlata az április 30-ai döntés után, csakhogy a devizahitelesek számára nem sok babér termett 2015 óta a bíróságokon, így most még nehéz elképzelni, miként fog ez végbemenni.
portfolio.hu
61 napja
Befellegzett a máltai fizetős állampolgárságnak, itt az uniós ítélet
Az Európai Unió Bírósága törvényellenesnek minősítette Málta „aranyútlevél”-programját. Vagyis a döntés értelmében nem lehet pénzért kínálni állampolgárságot befektetőknek.
economx.hu
67 napja
Az Európai Unió Bírósága csúnyán az orrára koppintott Máltának
A máltai törvény, amely felgyorsítja külföldi befektetők honosítását, ellentétes az uniós joggal, az uniós állampolgárság megszerzése nem származhat kereskedelmi ügyletből – olvasható az EU luxembourgi székhelyű bíróságának kedden közzétett határozatában.
infostart.hu
68 napja
Az EU bírósága nagy pofont adott a fizetős bevándorlási programoknak
Az Európai Unió Bírósága kimondta : Málta uniós jogot sértett, amikor pénzért kínált állampolgárságot külföldi befektetőknek. Az ítélet megerősíti, hogy az uniós polgárság nem válhat egyszerű kereskedelmi ügyletté, mert az alapvetően a tagállamok közötti bizalmon és szolidaritáson alapul. A döntés magyar szempontból is fontos lehet, mert a tavaly bevezetett vendégbefektetői tartózkodási engedélyekre is kihathat, ha az Európai Bizottság perre vinné az ügyet.
portfolio.hu
68 napja
A Pride megrendezését is el akarja érni a LIBE-küldöttség – lezárták a vizsgálódást
Az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgált az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) öttagú küldöttsége három napon át Budapesten.
infostart.hu
81 napja
Menü