Megszólalt a pszichológus: ez történik a magyarokkal, ha kiesik a válogatott
„Nincs egy másik olyan sport, ami ilyen intenzíven meg tud mozgatni ennyi embert” – fogalmazott F. Takács István pszichológus, aki szerint a szurkolás ősi motivációkat hoz elő az emberekben. Érezzük a csoporthoz tartozás erejét, együtt örülünk, és ugyanolyan mélyen érzünk vereség esetén is. Hogyan fogja érinteni a magyarokat, ha a vasárnapi, skótok elleni meccs után a válogatott elbúcsúzik a foci-Eb-től? A pszichológust a Reggeliben kérdeztük.
rtl.hu
381 napja
Csoportos közömbösség és járókelő-effektus: miért nem segítünk, ha utcai verekedést látunk?
Az ember csoportban viselkedhet nagyon máshogy, mint egyedül – mondta F. Takács István pszichológus arról, hogy a Népligetben fényes nappal megtámadtak egy fiatal nőt. Nem az első eset, hogy egy támadást sokan tétlenül néznek végig – a tudománynak erre már szava is van. De pontosan mi az a járókelő-effektus? Mitől függ, mennyire csökken az egyéni felelősségtudatunk? Hogyan reagálhatunk helyesen egy ilyen esetben, vagy mit kell tenni, ha ránk támadnak az utcán?
rtl.hu
405 napja
A világ egyik felén luxusban élnek, a másikon háború dúl – így oldhatjuk fel a szorongást
Elárasztották a közösségi médiát azok a videók, hogy milyen kettőségben élünk: az egyik oldalon például sztárok vonulnak a MET-gálán, a világ másik felén pedig ott van a gázai helyzet vagy az orosz-urán háború. F. Takács István pszichológus a Reggeliben arra hívta fel a figyelmet, hogy a világban mindig voltak ellentmondások, csak a televízió és a közösségi média megjelenésével most már tudunk is arról, hogy mi zajlik tőlünk több száz kilométerre. Az egyetlen megoldás az emiatt érzett szorongás enyhítésére, hogy megtanulunk ezzel az érzéssel együttélni. De hogyan? A szakember erről a fenti videóban beszélt.
rtl.hu
422 napja
Céltalanul görgetünk, mániákusan nyomkodjuk a telefonunkat, ezt okozza bennünk a mobilozás
Naponta több mint százszor csekkolunk rá a mobilunkra, egy amerikai kutatás szerint egy átlagos munkavállaló óránként 13 percet tölt a közösségi médián, ez pedig 650 milliárd dollár bevételkiesést jelent. Ami dopamint szabadít fel az agyban, azt szeretni fogjuk csinálni – ismertette a biokémiai hátterét a viselkedési addikcióknak F. Takács István. A pszichológus szerint ez vezet például a céltalan telefongörgetéshez vagy a közösségi média platformok akár órákon át tartó böngészéséhez is.
rtl.hu
451 napja
Sokkal egyszerűbb a fotelből ismerkedni, de ez könnyen visszaüthet
A retusált valóság nagyon veszélyes lehet – mondta a Reggeliben F. Takács István pszichológus. Ha a randiappon a legjobb képeinket válogatjuk ki, akkor az nem feltétlenül tükrözi a valóságot – persze így lehet, hogy nagyon pozitív benyomást keltünk, de ez nem feltétlenül „matchel” azzal, akik offline térben vagyunk. Mi nehezíti még meg a mai randizást és hogyan lehet ellensúlyozni ezeket? Kiderül a videóból.
rtl.hu
499 napja
Vegyük vissza a gyeplőt – hogyan kezeljük a jövővel kapcsolatos szorongást?
Egyre több olyan váratlan dolog történik a világban, ami sokakban szorongást vált ki. F. Takács István pszichológus a Reggeliben tippeket adott arra, hogyan kezeljük ezeket az érzéseket, és hogyan készítheti fel a szülő a gyereket a világ eseményeire. A mikrokörnyezetnek – család, barátok – nagy szerepe lehet a megküzdési stratégia kialakításában.
rtl.hu
537 napja
Menü