„Őrzők, vigyázzatok a strázsán” – Gondolatok a tudomány védelmében
A tudomány az emberi szellem legnagyszerűbb alkotásainak egyike, szerepe a modern civilizációban megkerülhetetlen. A tudomány legfőbb ismérve a szabadság, eszköztára pedig olyan idejétmúlt elemeket tartalmaz, mint a kételkedés, alaposság, tájékozódás, vita, konstruktív kritika, vagy a tévedés jogának fenntartása. Ezek napjainkban kifejezetten irritálják az alternatív valóság tetszetős világában pallérozódó tömegeket és döntéshozókat, akik egészpályás letámadást indítottak a tudomány ellen, megállapításait puszta véleménnyé silányítva. Hasonlóval már néhányszor találkozhattunk a történelemben, és nagyon nem lett jó vége…
portfolio.hu
16 napja
„A régi rend elbukott, az új még nem született meg” – A liberális világrend bukását tárgyalták Budapesten
Tudósításunk az idei Budapest Global Dialogue nyitónapjáról.
mandiner.hu
19 napja
A globalizáció átka: a fejlődő országok is nyögik Trump kereskedelmi háborúját
A világ feltörekvő országainak akár kétharmadában is visszavetheti a gazdasági növekedést a világkereskedelmi háború - írja a Financial Times . A globalizálódó világgazdaság ugyanis megnövelte a feltörekvő országok fejlettekkel szembeni kitettségét, így a közelmúlt sokkjai (koronavírus-járvány, inflációs válság és kereskedelmi háború) a világon mindenhol éreztették negatív hatásukat. Bár a feltörekvő devizák és kötvénypiacok erősödtek 2025-ben, a most elszenvedett reálgazdasági károk helyreállítása akár évtizedekig is eltarthat.
portfolio.hu
21 napja
Lomborg: az amerikai rozsdaövezet lehangoló képei ellenére ki kellene tartani a szabadkereskedelem mellett
Az emberek világszerte kezdik felismerni a szabadabb kereskedelem előnyeit. A szabadkereskedelem kérdését övező fásultság és a növekvő protekcionizmus évei után az amerikaiak többsége szerint az Egyesült Államoknak globális szabadkereskedelmet kellene folytatnia, miközben az Európai Unió olyan gyorsan köt szabadkereskedelmi megállapodásokat , ahogy csak tud, és még az egymás regionális geopolitikai riválisainak számító Kína, Dél-Korea és Japán is nagyobb mértékű együttműködésben állapodtak meg .
portfolio.hu
21 napja
Nehezebb a helyzet, de Magyarország jól áll – Megszólal a Citi egyik globális vezetője
Két évtizede még a magyarországi Citibank első embere volt, ma pedig már a Citigroup globális menedzsmentjének a tagja Zdenek Turek kockázatkezelési vezető (CRO), akivel vámháborúról és gazdasági környezetről, banki üzletről és mesterséges intelligenciáról egyaránt beszélgettünk, amikor nemrég Magyarországon járt. A szakember szerint nem valószínű, hogy újra visszatérnek nálunk a lakossági bankpiacra, de a vállalati és intézményi ügyfelek bőven adnak nekik munkát, hiszen ez az ügyfélszegmens továbbra is erőteljes igényeket támaszt, és jelentős növekedési potenciállal bír.
portfolio.hu
24 napja
Lagarde: Globális recesszióval fenyeget az amerikai-kínai kereskedelmi háború
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a kereskedelmi kapcsolatok rendezésére kérte Kínát és az Egyesült Államokat - számolt be róla a Politico . Az EKB-elnök pekingi beszédében kijelentette, hogy a globális recesszió csak kooperációval előzhető meg, melyre még geopolitikai válságok közepette is törekedniük kell a világ vezető gazdasági hatalmainak.
portfolio.hu
25 napja
A nemzetek Európájának prominensei nem is biztos, hogy értenék, mi megy végbe ma Európában
A globalizáció korában a nemzeti jobboldal rákényszerül, hogy idegenben, globális válogatottal, köztük Soros György szoldateszkájával vívja meg ki-ki meccseit.
magyarnemzet.hu
36 napja
Európában ma megfojtják a szólásszabadságot, büntetik az innovációt és gyengítik a védelmünket, figyelmeztetett Mateusz Morawiecki
Az eddig ismert világrendnek vége, a globalizációt újra kell gondolni, kevesebb illúzió és kitettség, több egyensúly és ellenőrzés kell – mondta a volt lengyel miniszterelnök a CPAC-en.
hirado.hu
37 napja
Teljesen nonszensz azt gondolni, hogy az USA visszatérhet Detroit fénykorába
Branko Milanović közgazdász, a globalizáció kutatója a Telexnek arról beszélt, miért megoldhatatlan probléma az USA-nak a globalizáció, mennyire jöhet be Trump és Hszi Csin-ping számítása a vámháborúban, és mitől lesz politikai a kapitalizmus.
telex.hu
40 napja
Egész életemben Kínával foglalkoztam, Kínáról gondolkodtam, írtam róla húsz könyvet. Azt mondanám Orbán Viktornak, hogy legyen óvatos
Orville Schell amerikai Kína-szakértő szerint a most megkezdett amerikai–kínai tárgyalások a vámháborúnak véget vethetnek, de a két ország közötti alapvető ellentmondásokat nem oldják fel. Hszi Csin-ping és Donald Trump sokban hasonlít, mégsem várható, hogy tárgyalnak majd egymással.
telex.hu
44 napja
Magyarország inkább a szövetségeseitől vagy az ellenségeitől függ?
Az utóbbi évtizedekben az volt jellemző, hogy a vállalatok a hatékonyságot, a termelési költség csökkentését tartották szem előtt és ezek mentén szervezték ki a termelés bizonyos lépéseit távoli országokba. Az orosz-ukrán háború kitörése óta azonban egyre több geopolitikai eseménynek lehetünk szemtanúi, amelyek drasztikusan átalakítják a globális értékláncok szerkezetét és az országok külkereskedelmével kapcsolatos politikáját. Az tapasztalható, hogy a világ egyre jobban megosztottá válik a globalizáció pedig lelassul. A kérdés az, hogy egy ilyen környezetben Magyarország, az európai gazdaság szerves részeként mennyire tud semleges maradni a külkereskedelmi kapcsolatait tekintve.
portfolio.hu
58 napja
Kovács Zoltán: A konnektivitás az új globalizáció
A konnektivitás a magyar nagystratégia talán legfontosabb hívószava, mondta Kovács Zoltán a Ludovika Fesztiválon.
demokrata.hu
58 napja
Globális fánkozóban, csirkézőben és tacózóban sem ehetünk itthon, de Obama kedvenc gyorsétterme már közeledik
Többen kivonultak, többen pedig nem lépték még át a magyar határt a nagy nemzetközi láncok közül, így nem ehetünk olyan fánkokat, burritókat, se hamburgereket, amelyeket más országokban gond nélkül megkóstolhatunk. Ön melyiket látná a legszívesebben Magyarországon?
hvg.hu
59 napja
A Nobel-díjas közgazdász Ferenc pápáról: öröksége a nemzetközi pénzügyek reformjára szólít fel
Ferenc pápa halálával a világ egy rendkívüli vezetőt veszített el. Öröksége azonban megmarad nemcsak az általa inspirált emberek szívében, hanem azokban a konkrét kezdeményezésekben is, amelyeket egy igazságosabb, humánusabb és fenntarthatóbb világgazdaság megteremtése érdekében indított el.
portfolio.hu
63 napja
Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak
Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
infostart.hu
65 napja
Megjött a figyelmeztetés: Trump álma nem fog megvalósulni
Ken Griffin, a Citadel alapítója szerint Trump vámintézkedései nem fogják visszahozni az amerikai munkahelyeket, és az országnak inkább az erősségeire kellene összpontosítania - számolt be a Bloomberg .
portfolio.hu
71 napja
Jó reggelt, Európé kisasszony!
Az, hogy Európa az Európé nevű föníciai királylányról, Zeusz szerelméről kapta-e a nevét, ma a nyelvtörténészeken kívül keveseket érdekel. Egy másik magyarázat azonban, mely szerint a kontinens neve az európosz szóból származik, politológusok számára is csilingel valamit. Ez a szó ugyanis „szélest” és „tágast” jelent, de „sötét” jelentéssel is bír. És valóban, a földtáj, amely a görög és római civilizációk otthona, majd gyilkos kereszteshadjáratok szervezője volt, amely a gőzmozdony feltalálása és a francia forradalom után egy hitleri pokoltanya létrejöttéig is eljutott, mindig ki van téve az egymásnak ellentmondó fejlődési trendeknek. Ez már csak egy ilyen világ. Hol vihar dühöng, hol napfény simogat. Ami persze az emberi civilizáció egészére érvényes, de minket, itt lakókat most elsősorban ennek a félmilliárd lakosú kis kontinensnek (Ausztrália után a második legkisebb) a közeljövője foglalkoztat.
nepszava.hu
73 napja
Távozik Klaus Schwab, a davosi Világgazdasági Fórum alapítója
Távozik a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) igazgatótanácsából Klaus Schwab, a fórum alapítója - jelentette be a befolyásos globális elit éves találkozójának otthont adó szervezet hétfőn.
portfolio.hu
75 napja
Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
Ilyen heves esésre az S&P 500 indexben a tőzsde elmúlt 125 évében csak néhány példa volt. Az index februári élete csúcsáról a 200 hetes mozgóátlaga közelébe esett, ez pedig kritikus szintet jelent. Ha ez a támasz is elesik, további szakadás jöhet, láttunk már ilyet változó világrend és recesszió idején. Jelenleg úgy néz ki, hogy simán lehet egyszerre recesszió, a vámok miatt inflációs nyomás és az 1919-eshez és 1929-eshez hasonlóan az esés első hulláma után bekövetkező rossz technikai kép a vezető indexben. Ez lehet egy olyan hármas szerencsétlen együttállás, ami bő másfél évtizede nem látott helyzetet hozhat az amerikai részvénypiacra.
portfolio.hu
82 napja
Hatalmas botrány lett az amerikai alelnök mondatából, tombolnak Kínában
Felháborodást váltott ki Kínában J. D. Vance amerikai alelnök "kínai parasztokról" szóló megjegyzése, amelyet a globális gazdaságot kritizálva tett a Fox News interjújában - tudósított a CNN .
portfolio.hu
88 napja
Évszázadonként mindössze egyszer van ilyen hiba az Egyesült Államokban
Nehéz egy átgondolt stratégia részeként látni Donald Trump vámjait. Hasonlót 1930-ban láttunk, Herbert Hoover elnöktől, aminek nem lett túl jó vége. A szabadkereskedelmet sokan a fejlődés kulcsának tekintik – bár kétségtelen, hogy negatív hatásai is vannak –, de ami még fontosabb: a globális békés együttélés alappillére.
portfolio.hu
89 napja
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.
portfolio.hu
94 napja
Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot – mondja a szakértő
Hidegháború dúl az Egyesült Államok és Kína között, a mostani vámintézkedések is ide vezethetők vissza – mondta az InfoRádióban Reile Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok számára a külkereskedelem egy fegyver, ezt használja például Oroszország ellen az orosz–ukrán háború beszüntetésére, ezt veti be Kanadával és Mexikóval szemben is.
infostart.hu
94 napja
Menü