Birodalmi stílus, Brüsszelre mutogatás? Így nyerné meg Trump a technológiai versenyt
Öt hónappal második elnökségének kezdete után Donald Trump máris a birodalmi technológiai kormányzás új korszakát indítja el, amelyben mind a hazai, mind a külföldi szabályozó hatóságok alárendelődnek a Big Tech által egyre inkább uralt amerikai kormányzatnak.
portfolio.hu
29 órája
Elképesztő szintet ért el Európa technológiai hanyatlása
Az elmúlt évtizedekben az Európai Unió globális technológiai szereplőből a máshol kifejlesztett technológiák passzív fogyasztójává vált. Ma az Európa digitális átalakulásához szükséges technológiák és szolgáltatások 80%-át a határain kívül, főként az Egyesült Államokban és Kínában tervezik meg és gyártják. Ez a fogyasztói gondolkodásmód olyan mélyen gyökerezik, hogy még az uniós jogszabályok mögött meghúzódó filozófiát is ez formálja: a közelmúltban elfogadott technológiai szabályozások, például a digitális szolgáltatásokról, illetve a digitális piacokról szóló jogszabály célja az volt, hogy az európaiakat, mint fogyasztókat védje, azáltal, hogy az online biztonságukat és a tisztességes versenyt biztosítja.
portfolio.hu
14 napja
Néhány év múlva befellegezhet a jelenlegi tech óriásoknak, mint az Apple vagy a Google?
Egyre több aggódó hangot hallani arról, hogy a generatív mesterséges intelligencia miként számolhat fel hagyományos iparágakat és szakmákat, kezdve az ügyvédektől az Uber-sofőrökön át a könyvelőkig. Amit azonban gyakran figyelmen kívül hagynak, az az, hogy a mesterséges intelligencia által kiváltott diszrupció első nagy áldozata egyértelműen maga a technológiai szektor lesz. A mesterséges intelligencia máris elkezdte kannibalizálni a hagyományos óriás cégeket, átalakítja a szoftverfejlesztést, ami jelentős következményeket okoz a kutatás, a trösztellenes politika és a biztonsági előírások terén.
portfolio.hu
14 napja
Fura kapcsolat alakult ki a dollár árfolyama és az amerikai kötvényhozamok alakulása között
Az államkötvényhozamok közelmúltbeli emelkedése világszerte arra kényszerítette az üzleti vezetőket és befektetőket, hogy szembenézzenek egy súlyos kérdéssel: a vállalatoknak a jelenlegi kamatszintek mellett kellene-e eladósodniuk, mielőtt a kamatok tovább emelkednek? Ugyanakkor a magasabb tőkeköltségek és a tartós piaci volatilitás arra készteti a befektetőket, hogy átértékeljék portfólióikat.
portfolio.hu
14 napja
John Kerry: Nincs idő halogatásra, sürgősen növelni kell a védett területeket az óceánokon
Azzal, hogy véget ért az ENSZ harmadik óceánügyi konferenciája Nizzában, a világnak van mit ünnepelnie, de sok befejezetlen feladatot is meg kell majd oldania az ENSZ klímaváltozással foglalkozó konferenciáján (COP30), amelyet a brazíliai Belémben rendeznek meg idén.
portfolio.hu
15 napja
Már közeleg az AI alapú drónháborúk korszaka – Minden korábbinál nagyobb pusztítással kell számolni
Ukrajna június 1-jei támadása az oroszországi légi támaszpontok ellen máris egy új konvencionális megállapítást eredményezett: az olcsó drónok elavulttá tették a drága, emberek által vezetett harceszközöket (tankok, repülőgépek, hajók), amelyek sokáig meghatározták a világ "fejlett" hadseregeit. Ez a nézet azonban hiányos, és talán veszélyesen félrevezető. Napjaink drónhadviselése kijózanító tanulságokkal szolgál, amelyek messze túlmutatnak a drága, hagyományos fegyverek sebezhetőségén; valamint a mesterséges intelligencia drónhadviselésbe történő közelgő integrációja a jelenlegi állapotokat kifejezetten elavultnak fogja feltüntetni.
portfolio.hu
20 napja
Ha Trump és Putyin ebben a kérdésben alkut kötne, annak a világon mindenhol örülnének
Donald Trump amerikai elnök Oroszországgal kapcsolatos megközelítését Moszkva Ukrajna elleni háborújának befejezésére irányuló törekvése uralja. Az amerikai kormányzatnak azonban lehetősége van arra, hogy előrelépést érjen el egy másik sürgősen megoldandó nemzetbiztonsági kérdésben: a nukleáris fegyverzetek ellenőrzésében. Valójában, miután Trump idén visszatért a Fehér Háza, azonnal tárgyalásokat szorgalmazott Oroszországgal és Kínával a „denuklearizációról ... nagyon nagy mértékben”.
portfolio.hu
21 napja
Tényleg veszélyben van a Fed függetlensége?
Az amerikai Federal Reserve függetlenségének kérdése ismét reflektorfénybe került. Május végén Jerome Powell Fed-elnök a Fehér Házban találkozott Donald Trumppal, hogy „megvitassák a gazdasági fejleményeket”, ahogyan a Fed fogalmazott pőrén a találkozót követően kiadott közleményében . A piaci szereplők azonban kíváncsiak, mi történt a találkozón.
portfolio.hu
21 napja
Varufakisz: a globális pénzrendszer szétszakadását okozhatja Trump terve
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülései általában békés, felejthető eseményeknek számítanak. Idén azonban nem ez történt. Több központi bankár zsigeri rettegéssel tért haza. Mi ennek az oka? Megkísértette őket a GENIUS Act szelleme. Arról a stablecoinokról szóló törvényjavaslatról van szó, amelyet az amerikai kongresszus fogadhat el Donald Trump március 6-i, a stratégiai kriptodeviza-tartalékot létrehozó rendelete után.
portfolio.hu
25 napja
Trump döntései visszafele sülhetnek el – Kínát teheti naggyá az amerikai elnök
Az USA és Kína vámháborúja talán most nyugvópontra jutott, de a két ország között a technológiai fölényért folytatott verseny nagyobb sebességbe kapcsolt. Miközben mindkét állam a mesterséges intelligencia terén kialakítandó dominanciáért – és az ezzel járó termelékenységi és geopolitikai előnyökért – küzd, egy kérdés előtérbe kerül. Vajon Kína AI-képességei utolérik-e Amerikáéit, sőt felülmúlják-e azokat?
portfolio.hu
27 napja
Trump udvari bolondja maga a kötvénypiac
A középkorban gyakran az udvari bolond volt az, aki merészelt kényelmetlen igazságokat is kimondani a királynak. Donald Trump amerikai elnök – aki szíve szerint talán uralkodó lenne – egyfajta udvarában ez a szerep a kötvénypiacé.
portfolio.hu
27 napja
Trump saját maga számolja fel az USA eddigi globális technológiai fölényét
A Szputnyik 1950-es évekbeli kilövésétől az 1980-as évek japán elektronikai boomig az amerikaiak többször is attól féltek, hogy elveszítik technológiai előnyüket a külföldi riválisokkal szemben. Minden alkalommal azonban az USA az erősségei – globális tehetségek vonzása, fejlett kutatásokba való befektetés, a versenyjogi (trösztellenes) törvények érvényesítése –megkétszerezésével reagált, és így végül megerősödve került ki ezekből az időszakokból. Ma azonban Amerika technológiai vezető szerepét nem egy újabb Szputnyik vagy Sony fenyegeti a legsúlyosabban, hanem az alapvető előnyeinek belső eróziója. Szinte úgy tűnik, mintha Donald Trump politikája az amerikai innováció alapvető pilléreinek lebontását célozza.
portfolio.hu
28 napja
Milliárdos bizniszt hoz Trumpnak a pálfordulása – Már készül a jogszabály az új kulcsiparágról
Vannak arra utaló jelek, hogy az Egyesült Államok végre törvénybe foglalhatja a kriptovaluta-szektor egyes részeire vagy egészére vonatkozó alapvető szabályokat. A törvényjavaslat kidolgozása során a törvényhozók jól tennék, ha megvizsgálnák az Európában nemrégiben bevezetett keretrendszert.
portfolio.hu
29 napja
Itt már nem elég néhány környezettudatos ember erőfeszítése – Drasztikus lépések kellenek a műanyagválság kezeléséhez
A tudósok azon dolgoznak, hogy megértsék a mikroműanyagok hatásait, és megállítsák e mérgező szennyező anyagok beáramlását a világ víztestjeibe. A polimerek előállítása azonban ugyanilyen káros hatással van a bioszférára, ami kiemeli a műanyagoktól való függőségünk csökkentésének fontosságát.
portfolio.hu
34 napja
Kínát kellene utánoznia az EU-nak, ha utol akarja érni az USA-t?
Kevés vezetőnek adatik meg, hogy akár csak egyszer is megmentse országát, nemhogy kétszer. Charles de Gaulle-nak ez sikerült: először a II. világháború alatt a Szabad Franciaország élére állt, majd az algériai háború befejezésével és a ma ismert V. Köztársaság megteremtésével. Tavaly Mario Draghinak is megadatott a lehetőség, hogy ugyanezt megtegye.
portfolio.hu
35 napja
Megismétlődik a Szovjetunió összeomlása utáni helyzet? – Ez már nem ugyanaz az ország
Az elmúlt hetekben orosz tisztviselők azt az elképzelést hangoztatták , hogy amint véget ér az ukrajnai háború, a nyugati – különösen az amerikai – cégeket szívesen látják újra Oroszországba. A Trump-kormányzat érdeklődéssel reagált. De mennyire reális ez a kilátás? Valóban visszatérnének a nyugati befektetések és vegyesvállalatok?
portfolio.hu
35 napja
El-Erian: recessziót vagy nagy átalakulást hoz el Trump?
Bár az idei évnek még a fele sem telt el, máris a politika által kiváltott szélsőséges volatilitás éveként vonul be a történelemkönyvekbe – nemcsak a pénzpiacok, hanem a gazdasági narratívák és a nemzetközi kapcsolatok szempontjából is. De hogy ez hová fog vezetni, még nem tudni. Az amerikai belpolitikai és a nemzetközi rend széttöredezésének vagyunk tanúi, vagy csak egy döcögős utazásnak, amely mindkét terület kedvező átrendeződéséhez vezet el?
portfolio.hu
36 napja
Így nyerhetjük meg a harcot, ha kitörne egy újabb világjárvány
A Covid-válság alapvető leckét adott a világnak arról, hogy milyen fontos a globális együttműködés a betegségek elleni küzdelemben. Ezt az együttműködést és annak fenntartásához szükséges feltételeket azonban nehézségek övezik. Az egészségügy és a tudomány jövőbeni finanszírozása megkérdőjeleződött, a fejlesztési támogatások egyes hagyományos donorok általi csökkentése pedig kétségeket ébreszt aziránt, hogy képesek vagyunk-e megelőzni a fertőző betegségeket és megfelelően reagálni azokra a világ legsebezhetőbb országaiban.
portfolio.hu
38 napja
Óva int a Nobel-díjas közgazdász: súlyos válság jöhet, ha sérül a Fed függetlensége
Amikor Richard Nixon amerikai elnök 1970-ben kinevezte Arthur Burnst a Federal Reserve elnökévé, ezekkel a szavakkal köszöntötte : „Tisztelem a függetlenségét. Remélem azonban, hogy ettől függetlenül majd arra a következtetésre jut, hogy az én nézeteimet kell követni.”
portfolio.hu
49 napja
Rogoff: Trump terve hibás elgondolásokon áll, amely a dollár gyengítését célozza
Most, hogy Donald Trump amerikai elnök vámháborúja teljes erővel zajlik, a befektetők világszerte azt kérdezik: mi lesz a következő lépés a világgazdasági rend felforgatását célzó programjában? E téren sokak fejében az úgynevezett Mar-a-Lago-i egyezmény motoszkál. A Stephen Mirren, Trump gazdasági tanácsadói testületének elnöke által javasolt terv arra irányul, hogy Amerika kereskedelmi partnereivel egyeztetve a dollár gyengítését érje el.
portfolio.hu
56 napja
A Nobel-díjas közgazdász Ferenc pápáról: öröksége a nemzetközi pénzügyek reformjára szólít fel
Ferenc pápa halálával a világ egy rendkívüli vezetőt veszített el. Öröksége azonban megmarad nemcsak az általa inspirált emberek szívében, hanem azokban a konkrét kezdeményezésekben is, amelyeket egy igazságosabb, humánusabb és fenntarthatóbb világgazdaság megteremtése érdekében indított el.
portfolio.hu
63 napja
Amit hosszú idő alatt elért Amerika, azt egy pillanat alatt lerombolhatja – A font példája tanulságos lehet az USA számára
Donald Trump amerikai elnök azt állítja, hogy meg akarja őrizni a dollár tartalék- és fizetési valutaként betöltött nemzetközi szerepét. Ha ez igaz, akkor a font történelme azt mutatja, hogy a pénzügyi stabilitást kellene elősegítenie, korlátoznia kellene a vámok alkalmazását, és erősítenie Amerika geopolitikai szövetségeit.
portfolio.hu
64 napja
Joseph Stiglitz: Trump politikája a világ legnagyobb adóparadicsomává teszi az USA-t
Donald Trump rövid idő alatt a történelem legnagyobb adóparadicsomává változtatja az Egyesült Államokat. Elég csak azt megjegyezni, hogy a pénzügyminisztérium megbízást adott a cégtulajdonosok valós személyazonosságát megosztó átláthatósági rendszerből való kilépésre , és a Trump-kormányzat visszalépett a nemzetközi adóügyi együttműködésről szóló ENSZ-keretegyezmény létrehozásáról szóló tárgyalásoktól. Továbbá az is kiemelhető, hogy a Trump-adminisztárció elutasítja a külföldi korrupciós gyakorlatokról szóló törvény végrehajtását, valamint a kriptodevizák terén jelentős deregulációt hajt végre .
portfolio.hu
66 napja
Így kellene az AI-rendszerek biztonságáról gondoskodni, mielőtt katasztrofális hibák következnek be
A generatív mesterséges intelligencia kiszámíthatatlan kockázatokat rejt magában, az adatsértéstől kezdve a manipulált kimenetelekig, ami elavulttá teszi a hagyományos biztonsági modelleket. Ahogyan a légiközlekedési ipar is szigorú biztonsági protokollok bevezetésével nyerte el a közbizalmat, az AI-vállalatoknak is azonosítaniuk és kezelniük kell a kritikus sebezhető pontokat, mielőtt azok valós károkat okoznának.
portfolio.hu
75 napja
Amerikának lépnie kell egy fontos kérdésben, különben gyengülhet a dollár globális pozíciója
A globális pénzügyi rendszer átalakulás előtt áll. Amint arra a Bretton Woods-i Bizottság nemrégiben megjelent tanulmánya rámutat, a stablecoinok – olyan digitális eszközök, amelyeket általában egy fiat valutával, egy árucikkel (commodity) vagy egy másik kriptovalutával fedeznek (backed by) a volatilitás minimalizálása érdekében – gyorsabbá, olcsóbbá és átláthatóbbá tehetik a fizetési tranzakciókat, átutalásokat, miközben a pénzügyi inklúziót is erősítik. Éppen ezért számos állam, köztük az Európai Unió és Japán már igyekszik kihasználni az ebben rejlő potenciált azáltal, hogy egyértelmű szabályozási keretet biztosít az iparág számára. Végső soron azonban az Egyesült Államok van a legjobb helyzetben ahhoz, hogy az élére álljon ennek a folyamatnak, mivel a ma forgalomban lévő 200 milliárd dollárnyi stablecoin túlnyomórészt dollárban denominált.
portfolio.hu
75 napja
Daniel Gros: Elkerülhető a globális kereskedelmi háború? Az EU-nak kulcsszerepe lesz ebben
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
portfolio.hu
76 napja
A mesterséges intelligencia óriási veszélyeire figyelmeztet a Nobel-díjas közgazdász
Az AI-ügynökök jönnek, akár készen állunk rá, akár nem. Bár még sok a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy az AI-modellek mikor lesznek képesek önállóan együttműködni digitális platformokkal, más AI-eszközökkel, sőt még az emberekkel is, aligha lehet kétséges, hogy ez a fejlődés transzformatív lesz – jó vagy rossz értelemben. Az agentikus mesterséges intelligenciával kapcsolatos megszólalások (és hype) ellenére azonban sok nagy kérdés továbbra is megválaszolatlan maradt. A legnagyobb ilyen kérdés, hogy milyen típusú AI-ügynököt szeretne kifejleszteni a technológiai ipar?
portfolio.hu
78 napja
Menü