„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca
Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.
hvg.hu
86 napja
Csiszár Gábor irodalomtörténésszel Faludy György pokolbeli víg napjairól
Kevés olyan szöveg van a magyar irodalomban, amelynek keletkezés- és kiadástörténete annyira kalandos és szerteágazó, mint a Pokolbeli víg napjaimé. Az önmagára költőként tekintő Faludy György emigrációban, illetve a recski fogolytáborban töltött éveit leíró prózakötete először 1987-ben jelent meg Magyarországon, ám a szöveg mögött ekkorra már közel harmincéves, átdolgozásokkal és újraírásokkal teli múlt állt. 1987-et követően a könyv öt kiadást is megélt, legteljesebb változatára azonban az Európa Könyvkiadónál ősszel megjelent kiadásig várni kellett. A munka filológiai kihívásairól, a közelmúltban felbukkant Faludy-szövegekről és az új kiadás különlegességéről is beszélgettünk a kötetet szerkesztő irodalomtörténésszel, Csiszár Gáborral.
nepszava.hu
93 napja
Milbacher Róbert: Ha egy társadalom csoportokra szakad, az egyén sokkal könnyebben manipulálhatóvá válik
„Amikor olvasunk, szabadok vagyunk, mert előre nézünk, a könyvre. Olyankor sem a politika, sem a fogyasztás nem tud velünk mit kezdeni. Az olvasó ember bizonyos értelemben mindig ellenálló” – véli Milbacher Róbert író, irodalomtörténész, akivel nehezen hozzáférhető klasszikusokról, a nemzeti kultúra fontosságáról, a hosszú 19. századról és a boomer etikáról beszélgettünk.
telex.hu
97 napja
A történeti nyelvtan úttörője, aki beelőzte a németeket – Révai Miklós élete
A nyughatatlan természetű, páratlan műveltségű piarista szerzetes megvetette a történeti nyelvészet alapjait, az etimológia és a szóelemzés mellett tört lándzsát: és igaza lett.
mandiner.hu
132 napja
A pesszimista kulturális migráns
Szilágyi Márton irodalomtörténész, a költőről szóló monográfia szerzője: A verses epikájában, a lírai költeményeiben, a balladáiban, minden művében máig is megoldatlan kérdésekkel viaskodik.
magyarnarancs.hu
144 napja
Puskatussal verték agyon a magyarság egyik legnagyobb kincsét – Szerb Antalra emlékezünk
Teljesítménye az irodalmat az emberi élet etalonjává tette: olyan könnyedséggel változtatta érthetővé az érthetetlent, mint senki más. Minden egyes mondattal többé válik, aki Szerb Antalt olvas.
mandiner.hu
161 napja
Mozgalmas éve volt a tudománynak és a technikának, sok felfedezés és találmány született 2024-ben
A 2024-es évben is büszkeségre adhat okot, hogy több nemzetközi jelentőségű felfedezés, tudományos áttörés mögött magyar tudósok, kutatók munkája áll.
infostart.hu
193 napja
Miért tudunk keveset Vörösmarty erotikus oldaláról? Valóban nemzeti dráma a Bánk bán? Találkozott-e Arany Marxszal?
Megjelent Milbacher Róbert irodalomtörténész új könyve.
nepszava.hu
233 napja
Egyszerre kuruc és hollywoodi Rákay Petőfi-filmje, csak az nem világos, mit akar mondani a történelemről azon kívül, hogy bántják a magyart
A fikcióval önmagában nincs baj, azzal már igen, ha nem értik, miről szólt a reformkor és 1848/49. Miért Petőfi lett a legunalmasabb figura, hogy hamisítják meg március 15-ét, miben más ez, mint Rákosi kurzusfilmje? Interjú Katona Csaba történésszel és Vaderna Gábor irodalomtörténésszel a Petőfi-kultuszról, valóságról, fikcióról és Rákay 6 milliárdos mozijáról.
444.hu
470 napja
A népi Babits
Gróh Gáspár székfoglaló előadása a Magyar Művészeti Akadémián.
magyarnemzet.hu
496 napja
Proust, a furfangos önreklámozó
Egy frissen megjelent, a nagy műhöz adalékul szolgáló kötet kapcsán Bruria Zsuzsa Az eltűnt idő nyomában szokatlan „marketingkampányáról” ír.
magyarnarancs.hu
531 napja
A látáshoz tudás is kell, mert a műveltségünk szerint látunk – Móser Zoltán fotográfus a Mandinernek
A képek ma legalább hatvan százalékban számítógéppel készülnek, és ehhez én nem értek, bár próbálták elmagyarázni, de sikertelenül. Móser Zoltán fotográfussal beszélgettünk.
mandiner.hu
546 napja
Menü