Hijj, az ebadta: ezt a tájszólási kvízt a nagyid nélkül is meg tudod oldani?
Töltsd ki a kvízt és megtudod, mennyire érted a tájszólást!
borsonline.hu
11 napja
Kongassuk a vészharangot a magyar nyelvért? A nyelvész válaszol
Terjedő anglicizmus, erőltetett politikai korrektség és divatos „chatszleng”. Kell kongatnunk a vészharangot? Blankó Miklós nyelvésszel beszélgettünk.
demokrata.hu
88 napja
A magyar tudós, akit Japánban buddhista szentként tisztelnek
1787. március 27-én született Kőrösi Csoma Sándor nyelvtudós, könyvtáros, a tibetológia megalapítója, a tibeti–angol szótár megalkotója.
demokrata.hu
101 napja
Rendhagyó előadások irodalomról és nyelvészetről
Nyáry Krisztián író-irodalomtörténész, Simon Márton költő, műfordító és Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító tart előadást a Free Egyetemen az elkövetkező hetekben. Március 31-én Nyáry Krisztián a Hogy szerettek ők? címmel híres szerzők, mint Ady Endre, Jókai Mór, Petőfi Sándor és Szabó Magda szerelmi életéről fog mesélni.Április 14-én Simon Márton a Kételyek és tanulságok című előadását így harangozta be: „Huszonegy éve publikálok verseket, tizenöt éve jelent meg az első kötetem, tizenegy évig voltam az egyik legjobb magyar kiadó szerzője, ahol nagyjából hét kisebb hadseregnek elegendő könyvet adtam el. (...) Túl vagyok valahányszáz irodalommal kapcsolatos föllépésen. A költészet az egyetlen dolog, amit sosem untam. Megpróbálok mondani róla pár értelmes mondatot.”Végül Nádasdy Ádám az április 28-i Hány szó van egyáltalán? című előadásában a nyelv rejtelmeibe vezeti be a hallgatót. Kérdés például, hogy hány szót tud az átlagember? Ahogy az is, hogy a számlálással komoly szakmai gondok vannak: ha az „almafa” egy szó, akkor a „személyi igazolvány” miért nem az? És az angol „apple tree”? A helyesírásra hagyatkozunk? A „jönni” és a „gyere” vajon egy szó? A felmerülő kérdések érdekesebbek, mint maga a végeredmény. További kérdés, hogy mi legyen az elavult szavakkal (dolmány), a tájnyelvi (ler), szleng (gagyi), idegen (musical) elemekkel? - olvasható a Nádasdy Ádám-előadás ajánlójában.
nepszava.hu
104 napja
Bárdosi Vilmos útja a 15 ezer szólásmondástól a Széchenyi-díjig
A nyelvész, egyetemi tanár, szótárszerkesztő legutóbbi könyve, a Francia-magyar szólásszótár tavaly jelent meg, és 2500 francia szólást, közmondást mutat be, magyar megfelelővel, magyarázattal. A szakértő életművét idén Széchenyi-díjjal jutalmazták. Az InfoRádióban beszélt a francia és a magyar nyelv kölcsönhatásáról is, érdekes példákkal – például azzal, honnan ered a "mutyi" szavunk.
infostart.hu
105 napja
Bárdosi Vilmos útja a 15 ezer szólásmondástól a Széchenyi-díjig
A nyelvész, egyetemi tanár, szótárszerkesztő legutóbbi könyve, a Francia-magyar szólásszótár tavaly jelent meg, és 2500 francia szólást, közmondást mutat be, magyar megfelelővel, magyarázattal. A szakértő életművét idén Széchenyi-díjjal jutalmazták. Az InfoRádióban beszélt a francia és a magyar nyelv kölcsönhatásáról is, érdekes példákkal – például azzal, honnan ered a "mutyi" szavunk.
infostart.hu
106 napja
Hivatalos nyelv lett az angol az USA-ban, ezzel is másoknak üzent Donald Trump
Az angolt tette az Egyesült Államok hivatalos nyelvévé Donald Trump amerikai elnök a hétvégén aláírt rendeletében.
infostart.hu
126 napja
A történeti nyelvtan úttörője, aki beelőzte a németeket – Révai Miklós élete
A nyughatatlan természetű, páratlan műveltségű piarista szerzetes megvetette a történeti nyelvészet alapjait, az etimológia és a szóelemzés mellett tört lándzsát: és igaza lett.
mandiner.hu
132 napja
A nyelvészeti szakértő elárulta, miről árulkodik a Tisza Párt kommunikációja
Véleménye szerint, Magyar Péter mindenkihez szólni szeretne, pártjának közleményeiben megjelennek a divatosnak tekinthető zsargonszavak is, de megannyi elem toxikus légkörre utal.
mandiner.hu
141 napja
„A ChatGPT csak úgy csinál, mintha”
Prószéky Gábor nyelvésszel és programtervező matematikussal a mesterséges intelligencia korlátairól és veszélyeiről, a kínai DeepSeek új modelljéről, a szöveg-előállító modellek „intelligenciájáról” és érzelmeiről, hasznukról és haszontalanságukról beszélgettünk.
magyarnarancs.hu
144 napja
Ó, bár csupán a pázmányos germanisztikáról lenne szó! – De hát nem, nem csak arról van szó
A bécsi tudós számára kész öngyilkossággal érne fel, ha Humboldt nyelvén publikálna. Francesca Rivafinoli írása.
mandiner.hu
146 napja
Latin-Amerikából a Kárpát-medence szívébe – Hungarikumokkal a világ körül 8/6
Brazil kognitív idegtudós, argentin nyelvész és dominikai származású is Budapesten találta meg a számítását.
mandiner.hu
149 napja
Nyelvi jellemzőik alapján is azonosíthatók az álhírek
Jellegzetes szókészlet, tegezés, felszólítás és sugallt jelentések jellemzik az álhíreket. Azonosításukhoz telefonos alkalmazást, böngészőbővítményt és mesterséges intelligencia alapú szoftvert is készítettek szegedi kutatók.
24.hu
191 napja
Nádasdy Ádám: Még mindig jobb, ha egyesek nyelvi dolgokkal gyűlölködnek, mint ha mással tennék
Lassan múló hiedelmeinkről, a mindenki által beszélt „airport English”-ről és az értelem kibontását szem előtt tartó műfordításokról is beszélgettünk Nádasdy Ádámmal, aki a közelmúltban megjelent kötetei kapcsán adott interjút lapunknak. Az írói, költői és fordítói munkásságáról is közismert nyelvésszel arról is szót ejtettünk, hogyan őrködnek nyelvük felett az angol anyanyelvű nemzetek.
nepszava.hu
224 napja
Lenn délen édes éjen…
Mi köthet össze egy rossz modorú virágáruslányt és egy cinikus, a szakmai teljesítményére kimondottan hiú nyelvészprofesszort?
demokrata.hu
252 napja
Prószéky Gábor: néhány dologban lekörözi a PULI a ChatGPT-t
Azok a nyelvek lesznek túlélők, amelyeket a digitális világban is rendszeresen használnak, és a magyar szerencsére ilyen nyelv – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója. A Széchenyi-díjas matematikus, nyelvész beszélt arról is, hogy kifejlesztették a magyar ChatGPT-t, a PULI-t, amely több tízmilliárd szóval dolgozik, és sokkal jobban ismeri a magyar kultúrát, mint az OpenAI terméke.
infostart.hu
315 napja
Menü