A faltól a falig: a tüchtig német diktatúra a magyar slamperájban
A Balaton partján nemcsak hekk és napernyő várta az endékásokat, hanem a Stasi megfigyelői is. Jobst Ágnes könyve feltárja, hogyan simult egymásba a német precizitás és a magyar barkácsállam a szocialista titkosszolgálatok világában. Bak Mihály írt a történeti kötetről az Olvasni muszáj sorozatban.
magyarnarancs.hu
52 napja
Természetes Vészek Kollektíva: Lét-Paradoxon
Az Árvai György képzőművész, díszlettervező nevéhez köthető csapat a Kádár-kor utolsó évtizedeinek meghatározó ellenkulturális jelenségeként tűnt fel 1984-ben.
magyarnarancs.hu
60 napja
Exhumált krimik
Török Lajos: Detektívtörténet és szocializmus. Fejezetek a Kádár-kori bűnügyi irodalom történetéből
nepszava.hu
114 napja
Szőrszálat hasogat
Nem akármi, hogy Bolgár György, a kései Kádár-kor sztárújságírója – csókosoknak csak Drágabolgárúr (így, egybeírva) – évtizedek óta a napisajtóban mozog.
magyarnemzet.hu
202 napja
Hasonlíthattak Sophia Lorenre vagy Brigitte Bardot-ra, de csak egy bizonyos dekoltázsmélységig – ilyen volt nőnek lenni a szocializmusban
Miért számított az ötvenes években magánlázadásnak a rúzsos száj, a festett haj és a pirosra lakkozott köröm? Milyen volt az a darabka Nyugat, amit Zalatnay Sarolta és Koncz Zsuzsa hozott be az országba a táncdalfesztiválokon? Miként működött a seftelés a szépségiparban? És a sufnituning, aminek halálos áldozata is lett egy Népszínház utcai állami fodrászatban? Erről beszélgettünk Magyari Hajnalkával, a Trendi nő a szocializmusban című könyv szerzőjével, aki azt is elmondta, mi volt a valós ára annak, hogy két kiló krumplinak megfelelő összegért már be lehetett ülni egy arckezelésre.
hvg.hu
204 napja
Járulékos veszteség
Valamikor a 80-as évek első felében történt. Az írószövetség Aczél György látogatására készült. Az alatt az öt év alatt, amíg ott dolgoztam, ez volt az egyetlen alkalom, hogy a kultúrpolitikus az írók egy kisebb csoportjával személyesen akart elbeszélgetni.
hang.hu
245 napja
A magyar félmúlt krónikása – Kanyó Béla fotográfiáin mutatja meg magát a legvidámabb barakk diszkrét bája
Nem pusztán fotográfus, de életművész is volt Kanyó Béla (1939–2020), aki viszonylag későn, harmincas évei elején kezdte professzionális karrierjét a hetvenes évek Magyarországán. Mintegy ötvenezer darabot számláló fotográfiai hagyatéka az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gyűjteményeiben található; ebből az anyagból jelenleg 658 kép böngészhető a Fortepanon.
24.hu
330 napja
Vegyenek kínait!
A buborék kipukkadt – mondhatjuk a pénzügyi válságok nyelvén, merthogy az a folyamat, ami idehaza a bélyeggyűjtéssel kapcsolatban lezajlott, erősen hajaz a klasszikus spekulációs válságokra. László Géza írása.
magyarnarancs.hu
340 napja
A jazzprofesszor (részlet)
Szántó T. Gábor új könyve, A jazzprofesszor egy drámai életút és a modern magyar jazz regénye: a zongorista-zeneszerző Gonda János titokban tartja múltját: a nyilasüldöztetést és a Rákosi-rendszer alatti börtönbüntetését. Ebből olvasható most egy részlet.
hang.hu
344 napja
Elfeledett évtizedek – Avagy plébános úr feltekint a Kádár-címerre
Számos kortársammal együtt a régi magyar vidéki, paraszti élet utolsó éveinek szemtanúja voltam, amely élet szinte se perc alatt tűnt el és valami egészen más lépett a helyébe. Mint az ott élt embereknek egyik utóda, persze elfogult vagyok. (Szép Szó)
nepszava.hu
504 napja
Mélyrepülésben
Egy ország határain belül is kiépíthetők egymással szöges ellentétben működő, egymástól elszigetelt állapotok. És a határokon belül is fönntartható két(?), egymásra gyűlölettel tekintő embercsoport, amelynek tagjai egytől egyik a másik bukásáért drukkolnak…
hang.hu
523 napja
Menü