Vészjósló előrejelzések: Magyarország lehet a vámháború legnagyobb vesztese
A Donald Trump-féle vámháború súlyos gazdasági károkat okozhat az EU-nak. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a közép-, kelet- és délkelet-európai régió szenvedheti el a legsúlyosabb gazdasági károkat az amerikai elnök lépései miatt, különösen Magyarország, amely exportjának jelentős részét a vámtarifákkal leginkább fenyegetett szektorok adják. Az ING elemzői arra figyelmeztetnek, hogy egy 50%-os amerikai büntetővám az euróövezetet a recesszió szélére sodorhatja, és a piaci reakciók alapján már most is érezhető a befektetői bizalom megingása. Míg az EU a válság elkerülésére diplomáciai és gazdasági válaszcsomagokat készít elő, az IMF szerint a valódi kiutat hosszabb távon a belső piaci reformok jelentik. Ezek nélkül a belső kereskedelmi akadályok – amelyek sokszor rejtett vámként működnek – tovább gyengítik a közös piac és a periféria országainak versenyképességét.
portfolio.hu
41 napja
Brutális költekezésbe kezdenek a németek, de ez is kevés lehet
A német kormány a következő évtizedben akár 2000 milliárd euró (800 ezer milliárd forint) adósságot is felvehet anélkül, hogy ez károsítaná a gazdasági növekedést. Ez a lépést a gazdasági stagnálás után égetően szükséges, hiszen az infrastruktúra fejlesztése és a védelmi kiadások növelése a cél, amely beindíthatja az Európa betegemberévé előlépett Németországot – derült ki az FT elemzéséből .
portfolio.hu
118 napja
Német válság: elfeledett csodafegyverhez nyúl a leendő kancellár
A német gazdaság válsága adja a februárban esedékes választás előtti kampány fő témáját. A kancellári poszt várományosa, Freidrich Merz ígéreteiben látványosan visszatükröződnek a német gazdaság problémái, a gazdaságpolitikai programja első látásra sokat ígér: alapavetően piacpárti fordulat várható az országban egy CDU-vezette kormánytól, hasonló reformok pedig már sok ország esetén bizonyították növekedésösztönző hatásukat. Ezzel együtt a szkepticizmus is indokolt: mind belső, mind a külső nehézségek akadályozhatják a jövőbeli kormány gazdaságpolitikai programjának végrehajtását, így a nagy ígéretekből végül nagy csalódás lehet. Mindenesetre a német fejleményeket fontos lesz szorosan követni, hiszen nem egyedül Németország szenved strukturális nehézségektől, a fejlemények így komoly tanulsággal szolgálhatnak egész Európa számára.
portfolio.hu
170 napja
Kedvező adatok érkeztek Németországból, de még korai örülni
A német az ipari termelés és az export enyhe növekedést mutat, miközben a gazdaság továbbra is küzd a kihívásokkal. Bár a két mai adatközlés pozitív fejlemény, a szakértők szerint nem elegendő ahhoz, hogy megakadályozza az újabb negyedéves stagnálást vagy akár zsugorodást. A jövőbeli kilátások bizonytalanok, és a gazdaság strukturális problémái továbbra is megoldásra várnak.
portfolio.hu
178 napja
Óriási bajba került Európa két nagyhatalma - Az egész EU jövője forog kockán?
Miközben Európa egy esetleges kereskedelmi háborúra készül, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök januárban hivatalba lép, az EU két legnagyobb gazdasága nehézségekkel küzd. Míg Németországban tavalyhoz hasonlóan idén sem lesz növekedés , addig Franciaországban jövőre várhatóan kevesebb mint 1%-kal nő majd a gazdaság. Vajon Európa gazdasági stagnálása az elégtelen keynesi ösztönzők eredménye, vagy a túlságosan nagyra nőtt és nem elég rugalmas jóléti állam az oka a gondoknak? Akármelyik is igaz, egyértelmű, hogy azok, akik azt hiszik, hogy olyan egyszerű intézkedések, mint a magasabb költségvetési hiány vagy az alacsonyabb kamatok megoldhatják Európa problémáit, elszakadtak a valóságtól.
portfolio.hu
214 napja
Figyelmeztet a bankvezér: Németország bajban van, azonnal cselekedni kell
Németország gazdasági versenyképességének javítása érdekében sürgős intézkedésekre van szükség - ezt hangsúlyozta a Deutsche Bank vezérigazgatója egy londoni pénzügyi konferencián. Christian Sewing strukturális reformokat, a szabályozás enyhítését és az adóterhek csökkentését szorgalmazta, miközben figyelmeztetett az autópar további leépítéseire és a politikai megújulás szükségességére.
portfolio.hu
214 napja
Kiszivárgott hat EU-tagállam titkos terve az uniós támogatások szigorítására
Németország, az Európai Unió legnagyobb nettó befizetője, és Lengyelország, a legnagyobb nettó kedvezményezett, közös álláspontot fogalmaztak meg az uniós kohéziós politika jövőjéről. A két ország szerint a régiók szerepének megtartása mellett szorosabb összeköttetésre van szükség a strukturális és jogállamisági reformokkal. Az együttműködés azonban nem mentes a konfliktusoktól, hiszen a források elosztása továbbra is versenyhelyzetet teremt a tagállamok között.
portfolio.hu
219 napja
A kormány nem adta le a fontos dokumentumot Brüsszelnek, hamar kiderülhet a titok
A magyar kormánynak október 31. éjfélkor járt le a határidő, hogy elküldje a túlzottdeficit-eljárás kezelését célzó középtávú költségvetési és strukturális tervét, ez azonban nem érkezett meg – állította a Portfolio-nak több uniós diplomata. A kormányzati forrásaink pedig arról tájékoztattak, hogy ma estig küldhetik meg a dokumentumot. A strukturális kiigazítási és növekedési terv fontos részleteket fedhet fel a jövő évre tervezett költségvetési
portfolio.hu
244 napja
Keményen betámadta Moszkvát a német jegybank elnöke
Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke, éles kritikát fogalmazott meg Oroszország G20-as ülésen tett követeléseivel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy az Ukrajna ellen 2022 februárjában indított háború, ellentmondásossá teszi a nemzetközi együttműködésre vonatkozó orosz felhívásokat.
portfolio.hu
253 napja
Több százmillió eurót küldene az Európai Bizottság a Közel-Kelet egyik államába
Az Európai Bizottság elfogadta a Jordániának nyújtandó új, 500 millió eurós makroszintű pénzügyi támogatásra (MFA) vonatkozó javaslatot - közölte hétfőn a brüsszeli testület.
portfolio.hu
454 napja
Menü