Ebben elsőként léphet Magyarország az EU-ban, fellélegezhetnek a cégek
Magyarország lehet az egyik első EU-tagállam, amely implementálja az Omnibusz rendelet CSRD halasztásra vonatkozó rendelkezéseit. Ez alapján a nagyvállalatnak minősülő, nem közérdeklődésre számot tartó vállalkozásoknak (CSRD 2. kör) először két évvel később, a 2027-es üzleti évükre kötelező alkalmazniuk a fenntarthatósági jelentéstételre vonatkozó szabályokat.
piacesprofit.hu
46 napja
Az EU meglepő húzása: több idő a felkészülésre, de szigorúbb szankciók jönnek
Ahogy arról már korábban beszámoltunk az Európai Bizottság 2025. február 26-án az omnibusz javaslatcsomag részeként bejelentette, hogy egyszerűsítéseket tervez az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (CBAM) szabályozása kapcsán - a CSRD és CSDDD, illetve az EU Taxonómia mellett. Utóbbiakról már többször írtunk, a legfontosabb CBAM vonatkozású javaslatokat a PwC Magyarország összegezte közleményében.
portfolio.hu
117 napja
Omnibusz: szükséges egyszerűsítés vagy visszalépés a fenntarthatósági törekvésekben?
Ahogy arról beszámoltunk, tegnap megjelent az omnibusz, az EU azon javaslatcsomagja, ami a CSRD, a CSDDD és az EU Taxonómia Rendelet szerinti jelentéstételi kötelezettségeket egyszerűsítené és hangolná össze, ezzel csökkentve a vállalatok adminisztratív terheit. De vajon mit jelent ez a hazai vállalatokra nézve, mire számíthatnak a fenntarthatósági jelentés elkészítésére 2025-ben kötelezettek, illetve változhat-e az ESG-törvény által érintett ESG-beszámolókészítési kötelezettség?
portfolio.hu
129 napja
Fellélegezhetnek az 1000-nél kevesebb főt foglalkoztató vállalatok - Megjött az EU egyszerűsítési javaslatcsomagja
Megjelent az omnibusz, az Európai Bizottság javaslatcsomagja a fenntarthatósági jelentéstételek egyszerűsítéséről. A várakozásoknak megfelelően a korábban meghatározott - jelentésre kötelezett - vállalati kör mintegy 80%-kal csökkene. Az egyszerűsítési terv jelentőségével és várható hatásaival március 6-án, a Portfolio Green Transition & ESG konferencián részletesen foglalkozunk.
portfolio.hu
129 napja
Áll a bál Brüsszelben: Ursula von der Leyen szanálja az EU-s szabályokat
Az Európai Bizottság drasztikus deregulációra készül, többek között kukázhatják azt a szabályozást is, amely a vállalatokat arra kötelezi, hogy mérjék és jelentsenek a környezeti károkat, amelyeket okoznak. A cél az uniós versenyképesség javítása, de szakértők súlyos kockázatoktól tartanak.
portfolio.hu
135 napja
Nagy áttörés jöhet hamarosan az ingatlanpiacon - Elárulták a szakértők, mire kell számítanunk
Múlt héten tartották a világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztési szakkiállítását, a müncheni Expo Real-t, ahol a magyar ingatlanpiac szereplői közül is többen jelen voltak. Ahogy korábban írtunk róla , a Magyarország-stand fókuszában a bővülő ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések szerepeltek, de lakóingatlan-, hotel- és irodaportfólióikat is felsorakoztatták a nagy hazai ingatlanfejlesztők. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, a jelenlévők milyennek látták a piaci hangulatot, mi hozhatja el az áttörést és a fordulatot az elmúlt évek negatív hangulata közepette, és milyen kérdések foglalkoztatják most a nemzetközi szakmát. Íme néhány vélemény.
portfolio.hu
265 napja
Sarcként tekintenek a cégek az ESG-törvényre
A Világgazdaság által megkérdezett Color Pack szerint is össze kell fogni a környezetvédelemért, de amíg a világ legnagyobb kibocsátói alig vagy egyáltalán nem tesznek semmit, addig a hazai cégek joggal érzik azt, hogy egyelőre csak megadóztatják őket.
361 napja
ESG-index bevezetését tervezi az Erste Bank - Így támogatná a kkv-szektor zöldülését
A kkv-szektor aktualitásairól, a fenntartható működésről, a társadalmi-környezeti felelősségvállalásról, valamint arról is szó volt az Erste Bank sajtóreggelijén, hogy idén milyen gazdasági, üzleti környezetben kell helytállniuk a kis- és középvállalkozásoknak, illetve mikor érdemes belevágni a felkészülésbe az ESG-törvény előírásainak teljesítését illetően. Az Erste kkv üzletágának, valamint fenntarthatósági irodájának vezetői arról is beszámoltak, hogy egy ESG-index bevezetését tervezik a kkv-szektorból érkező partnereik számára is, a nagyvállalatoknál ugyanis ez már működik.
portfolio.hu
380 napja
Fenntarthatósági jelentés: küzdenek a vállalatok, bonyolult a rendelet végrehajtása
Bár a cégek többsége (63%-a) bizakodó azzal kapcsolatban, hogy felkészült lesz az EU kötelező vállalati fenntarthatósági jelentéstételről szóló irányelve, a CSRD-követelmények teljesítésére (vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló uniós irányelv), de sokan még nem igazán tudják, hogyan - derül ki a PwC első alkalommal elkészített Global CSRD Survey kutatásából.
portfolio.hu
383 napja
Az ESG-törvény legfontosabb rendelkezései: erre készülhetnek a magyar vállalkozások
Az ESG-törvény követelményrendszeréről és a kapcsolódó EU szabályozásról szervezett webináriumot a CMS nemzetközi ügyvédi iroda. Tisztázták a "kötelező fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségek" egyes vonatkozásait, a kötelezettek körét, az ESG-beszámoló tartalmát, valamint a „fenntarthatósági jelentéstétel” részleteiről is beszélt dr. Kovács Veronika (Szenior tanácsadó, CMS) és dr. Jókay László (Szenior ügyvéd, CMS). Az ESG-törvénnyel, valamint az ingatlanpiaci vonatkozásokkal május 30-án a Property X konferencián foglalkozunk, ahol többek között előadást tart Túri Anikó államtitkár.
portfolio.hu
429 napja
A pénzügyesekre vár a világ megmentése?
A KPMG felmérése szerint még az évek óta fenntarthatósági úton járó cégeknek is fejtörést okoz, hogy miként emeljék a döntéshozói szintre a fenntarthatósági jelentéskészítéshez kapcsolódó feladatokat, megfelelően integrálva azt a szervezet működésébe. A kutatás alapján az eddig inkább kvalitatív beszámolók egyre inkább válnak kvantitatívvá, ennek következtében elkerülhetetlenül a pénzügyi és kontrolling területek illetékeseire hárulnak az ezzel kapcsolatos feladatok. A fenntarthatósági kérdések, problémák és lehetséges megoldások, a zöld átállás, a finanszírozás, és még sok kapcsolódó témával a Portfolio is foglalkozik április 24-én a Sustainable Tech konferencián. Részletek a linken.
portfolio.hu
465 napja
Több hónapnyi halogatás, de elfogadta az Európai Tanács a vállalatok fenntarthatósági átvilágításának irányelvét
Több hónapnyi halogatás és zárt ajtók mögött folyó egyeztetések után 2024. március 15-én az Európai Tanács elfogadta a Vállalatok Fenntarthatósági Átvilágításáról szóló Irányelvet (Corporate Sustainability Due Diligence Directive), amely röviden, mint CSDDD, vagy CS3D kering a köztudatban több mint két éve - írja a KPMG közleményében. A Tanács elfogadásával ugyanakkor még nem ért célba az irányelv, hiszen az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia azt. Egyre több megfelelésre kell készülniük a vállalatoknak a fenntarthatósági területeken, ileltve a szabályok hatálya alá tartozók köre is folyamatosan bővül. Az üzleti világ fenntarthatósági kérdéseivel, különböző aspektusaival foglalkozunk többek között az április 24-i Sustainable Tech konferencián.
portfolio.hu
471 napja
Magyarországi ESG-törvény: aki lapít, akár pénzbüntetésre is számíthat
A 2024. január 1-jétől hatályba lépett ESG-törvénnyel a jelentéstételi kötelezettség mellett számos új más feladat is vár a szervezetekre és az üzleti folyamataikra: dedikált személyek kiválasztása, új munkafolyamatok felállítása, kockázatkezelési és panaszkezelési rendszerek bevezetése, vagy az ESG menedzsment platformra történő adatfeltöltés. A kedvező hitelbírálatot is támogató ESG-beszámolóban az érintett vállalatoknak évente kell nyilatkozniuk a környezeti és társadalmi hatások fenntarthatósági célú átvilágításáról, beleértve a saját működésüket és a beszállítói lánc tevékenységét is. Az intenzív időszak előnye a pozitív reputáció és jó hitelkonstrukciók lehetősége a kötelezettségeket betartó cégek számára, azok azonban, akik ennek nem tesznek eleget, 2026-tól pénzbírságokra számíthatnak - írja a denkstatt Hungary közleményében.
portfolio.hu
524 napja
Sokan nem készültek fel rendesen az új ESG-s kötelezettségekre - Hogy állnak a magyar cégek?
Az ESG egyre meghatározóbb tényező a vállalatok működésében, ezért a cégeknek érdemes keresniük és integrálniuk vállalati döntéseikbe a fenntartható megoldásokat. A szabályozási és a piaci trendek az ESG jelentések növekvő jelentőségét mutatják, hiszen az ESG általános szabályozási elvvé kezd válni, valamint a befektetők és pénzügyi elemzők egyre inkább beépítik ezeket a szempontokat az értékelési modelljükbe. A BDO Magyarország ESG üzletága a vállalat 9 közép-kelet-európai irodájának részvételével a régiós vállalatok fenntarthatósághoz való hozzáállásáról készített kutatást. Az eredmények alapján a legtöbben tudják, hogy az üzleti működés során elkerülhetetlenek az ESG-szempontok, de még nincsenek felkészülve a jogszabályi megfelelésekre. A magyar vállalatok egy része pedig nincs tudatában annak, hogy a CSRD szabályozás alá esik.
portfolio.hu
529 napja
Vállveregetés helyett már minimum kritériumot kapnak a vállalatok - A magyarországi ESG-törvény hatásai
Az elmúlt hetekben számoltunk be róla, hogy életbe lépett a magyarországi ESG-törvény, elsőként a közérdeklődésre számot tartó nagyvállalatokon a sor, hogy ebben az évben már az ESG-szempontoknak megfelelően gondolják át a mindennapi tevékenységüket, a kockázatokat és ezekről egy év múlva nyilvánosan is számot adjanak. Három tanácsadót - a KPMG-t, a PwC-t és a Dandelion Group-ot kérdeztünk meg arról, hogy miként látják a szereplők felkészültségét és milyen következményekre számítanak a piacon a törvényi kényszerítés hatására. Amire eddig dicséretet kaptak a vállalatok, az mostantól minimum kritériummá vált.
portfolio.hu
538 napja
Menü