Így üti meg a Trump-sokk Magyarországot
Magyarország nem tudja elkerülni az amerikai vámsokk negatív következményeit, mivel nagyon nyitott gazdaságról beszélünk - állapítják meg friss anyagukban a BNP Paribas elemzői, akik a magyar gazdaság kilátásairól készítettek friss jelentést az aktuális vámtételek fényében. Kiemelik: a Magyarországot érintő effektív amerikai vámok a március végi 1,4%-ról mára 18,8%-ra emelkedtek. Az elemzők szintén arra számítanak, hogy rövid távon a kormány stimulálni szeretné a gazdaságot, emiatt pedig újabb költségvetési lazító lépések jöhetnek.
portfolio.hu
8 napja
Nem hatásos minden árrésstop, kevesebb az árengedmény, a gond pedig majd a kivezetéskor jön
A következő hónapban a kormányzati beavatkozások az inflációt akár 1,6 százalékkal is csökkenthetik, de a kép ezzel nem teljes.
nepszava.hu
8 napja
A magas inflációt az az illúzió is hajtja, hogy még feszes a munkaerőpiac
Idénre 1%-os gazdasági növekedést és 4,5%-os inflációt valószínűsít az ING Bank - derült ki a pénzintézet sajtótájékoztatóján, ahol Virovácz Péter, a bank vezető elemzője ismertette a hazai gazdaság rövidtávú kilátásaira vonatkozó előrejelzésüket. Virovácz Péter kiemelte: a magas inflációt az az illúzió is hajtja, hogy feszes a munkaerőpiac. Nincsenek nagyon durva elbocsátási hullámok, inkább rejtett leépítések zajlanak, jegyezte meg. Az elemző nem számol azzal, hogy változna idén az alapkamat, illetve év végére 410-415 körüli euró/forint-árfolyamot vár.
portfolio.hu
11 napja
Egy kivételével mindegyik NATO-tagország vállalta, hogy 2035-re a GDP-je öt százalékára növeli a védelmi kiadásait
Egy szót kellett átírni, és sereghajtóként még az utolsó pillanatig ellenkező Spanyolország is rábólintott a kötelezettségvállalás szövegére.
nepszava.hu
13 napja
Gyenge gazdaságra és kényelmetlenül magas inflációra számíthatunk jövőre is
Bár már kétszer is korrigálta a kormány a gazdasági várakozásait, a mostani 2,5 százalékos GPD-növekedés is túl optimista becslés. Mi történt? Bár a kormány 3-6 százalékos GDP-növekedést jövendölt 2025-re, azt először 3,4-re majd 2,5 százalékra korrigálták, ám az elemzők egyet értenek abban, hogy az egy százalék is egy optimista forgatókönyv, a K&H bank friss prognózisa […]
forbes.hu
20 napja
Kereskedelmi háború ide, vagy oda: 2025-ben újra növekedhet a német gazdaság
Két gyenge év után ismét növekedhet Németország gazdasága 2025-ben – állítják a Bloomberg által megkérdezett elemzők. Bár a kilátások nem egységesek, az infrastrukturális és védelmi kiadások várható élénkülése, valamint az év eleji erősebb teljesítmény óvatos optimizmust táplál, még ha a kockázatok jelentősek is.
portfolio.hu
20 napja
Bizalmi válságban
Egyre nagyobb bajban van a magyar gazdaság, hisz a növekedés motorjai az elmúlt években sorra álltak le. A beruházások 2022 közepe, vagyis a legutóbbi parlamenti választások óta évről-évre csökkennek. Nem fejlesztenek sem a vállalatok, sem az állam, a lakosság is csak minimális mértékben. Az export gyakorlatilag 2023 óta stagnál, az elmúlt másfél-két évben szinte kizárólag a lakossági fogyasztás tartotta még úgy-ahogy a felszín felett a magyar gazdaságot.De ez is csak a korábbi szint helyreállítása volt, hisz a 2022–23-as inflációs válság oly mértékben taszította mélybe a lakossági fogyasztást, hogy a növekedés, amit láttunk, nem volt más, mint a inflációs hullámvölgy ledolgozása. Az elmúlt hónapok adatai szerint a lakosság is elbizonytalanodik, nem mer és nem tud fogyasztani: az infláció még mindig itt ólálkodik, a munkanélküliség emelkedik, a foglalkoztatás romlik – érhető, hogy nem költenek, megpróbálnak takarékoskodni, hiszen ki tudja, mit hoz a jövő.
nepszava.hu
25 napja
Minden eddigi tervét a kukába dobta Magyarország – Beleléptek a csapdába a hitelminősítők?
Jelentősen, 651 milliárd forinttal megemelte a 2025-ös pénzforgalmi hiányra vonatkozó előrejelzését a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), illetve ezzel párhuzamosan az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) átalakította finanszírozási tervét. A mostani bejelentés újabb jele annak, hogy a kormány szép lassan lemond az uniós helyreállítási alap (RRF) forrásairól, cserébe devizakötvények eladásából fedezné a kieső összeget a finanszírozásban. Kérdés, hogy erről a hitelminősítők tudtak-e, amikor az elmúlt hetekben helyben hagyták a magyar adósbesorolást, hiszen az időzítés miatt elképzelhető, hogy így akart időt nyerni a kormány. Ha így van, akkor is legfeljebb fél évig tudják elodázni a döntést, hiszen ősszel még mindhárom nagy hitelminősítő vizsgálja majd Magyarországot.
portfolio.hu
26 napja
Euroconstruct: 2027-re állhat talpra az építőipar
Az Euroconstruct szerint 2027-re állhat talpra az európai építési piac a tavalyi visszaesés után.
portfolio.hu
26 napja
Sereghajtók között a magyar GDP-növekedés Európában
Az első negyedévben az Európai Unió éves alapon 1,6, negyedéves alapon 0,6%-os GDP-növekedést produkált - az Eurostat friss jelentése magasabb növekedési adatokat jelent az előzetes számoknál. A meglepetésfaktor ugyanakkor rávilágít, hogy az összkép nem igazán lett jobb, egyszerűen Írország abszurd növekedési számai bekerültek a statisztikába. A részletes jelentésből kiderül, hogy a magyar gazdaság alulteljesítő volt, a növekedési rangsorokban a lista végén foglalunk helyet.
portfolio.hu
30 napja
Felzárkózás helyett lecsúszás: Így veszíti el versenyképességét Magyarország két kulcsterületen is
Magyarország a 2010-es években a közép-kelet-európai régió középmezőnyének tetejéről annak aljára csúszott az oktatási és egészségügyi közkiadásokat tekintve - derül ki a KRTK legfrissebb Munkaerőpiaci Tükör tanulmánykötetéből . A GDP-arányos kiadások mértéke az időszakban jellemzően stagnált vagy csökkent, amely oda vezetett, hogy több régiós szomszédunk is megelőzött minket, miközben a Nyugat-Európához történő felzárkózás még inkább elképzelhetetlennek tűnik. A ráfordítások ingadozó mértéke a konzekvens állami felzárkóztatási stratégia hiányát mutatja, mely valószínűleg a hazai munkaerő versenyképességének erodálódásához is hozzájárulhatott.
portfolio.hu
32 napja
Repülőrajt helyett inkább csak földbe áll a magyar gazdaság, idén már az egyszázalékos GDP-növekedés elérése is kihívás lesz
Nem túlzás kijelenteni, hogy mind a 2025-ös, mind a jövő évi költségvetés légből kapott ígéretek és vállalások gyűjteménye.
nepszava.hu
32 napja
Az egész világra lesújtott Donald Trump, lábon lőtte az Egyesült Államokat
A korábban várt 3,3% helyett már csak 2,9%-os globális GDP-növekedést vár az idei évre az OECD. A növekvő kereskedelmi akadályok, a szigorodó pénzügyi feltételek, a gyengülő fogyasztói és vállalati bizalom, valamint a fokozódó szakpolitikai bizonytalanság okozza a lassulást. Az Egyesült Államok, Kanada, Mexikó és Kína növekedése jelentősen lassul.
portfolio.hu
33 napja
Ezért esett vissza a magyar gazdaság
Az első negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,2%-kal alulmúlta az előző negyedévit. A ma megjelent GDP-"növekedési" adat megegyezik az előzetessel, ami egy hónapja óriási kellemetlen meglepetést jelentett. A ma megjelent részletes jelentésből már tisztább képünk lehet arról, hogy miért nincs gazdasági növekedési Magyarországon.
portfolio.hu
33 napja
Miért hagyott le minket annyira Lengyelország? Leginkább az oktatásban kell keresni az okokat
A közgazdaságtan tele van olyan tételmondatokkal, amelyeket szinte mantraszerűen ismételgetünk, mert tömören ragadják meg a szakma alapigazságait. Az egyik legismertebb ilyen mantra így szól: „Az államnak az oktatásba és humán tőkébe kell fektetnie, ha hosszú távú gazdasági növekedést akar.” Ezt minden közgazdász kívülről fújja – és nem véletlenül. A gond csak az, hogy hiába hangzik el újra és újra ez az alapvetés a hazai közgazdasági vitákban, a döntéshozók mintha teljesen immunisak lennének rá. A figyelmeztetések – miszerint a magyar gazdaság egyik legsúlyosabb strukturális gyengesége az alacsony szintű humántőke-beruházás – már évtizedek óta visszhangzanak, mégsem követi őket valódi változás. Ebben a visszhangtalan közegben a közgazdászoknak egyre frusztrálóbb folyton előrángatni a humán tőkét, mint választ, hiszen úgy tűnhet, mintha beragadt volna egy régi lemez, és semmi eredetit nem tudnánk mondani.
portfolio.hu
36 napja
Zsiday Viktor előre látja: osztogatni fog a kormány
Zsiday Viktor szerint a kormány a 2026-os parlamenti választások előtt, akár már idén ősztől költségvetési költekezésbe fog kezdeni annak érdekében, hogy megnyerje a jövő évi választásokat. A profi befektető szerint viszont az a nem mindegy, hogy ezt milyen környezetben teszi, a nemzetközi piacok elfogadják-e vagy sem. Ha egy olyan környezetben próbál majd meg osztogatni a kormány, amikor a piacok nem támogatóak, akkor abból csúnya baleset lehet szerinte. A szakember beszélt az idei növekedési lehetőségekről, a gazdaságpolitika irányításáról is.
portfolio.hu
39 napja
Megvan a magyar GDP-visszaesés egyik felelőse
Márciusban az ipari termelés jelképes mértékben, 0,1%-kal haladta meg a februárit. Az első negyedév alapján kijelenthetjük, hogy a GDP visszaesésében a szektor szenvedésének kiemelkedő szerepe van.
portfolio.hu
59 napja
2010 óta nem látott mélypontra esett egy fontos beruházási mutató a magyar gazdaságban
Drasztikusan, 16 százalékra csökkent a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) által megkérdezett azon magyarországi cégek aránya, amelyek növelni tervezik fejlesztési kiadásaikat, miközben 30 százalék visszafogná azokat. A mínusz 14 százalékos egyenleg a legkedvezőtlenebb adat 2010 óta, azaz a pénzügyi világválság óta - derül ki DUIHK tavaszi konjunktúrajelentéséből. Arra a kérdésre, hogy ma ismét Magyarországra vinnék-e beruházásaikat, a megkérdezettek cégvezetők 78 százaléka igennel válaszolt. Tavaly még 80 százalék volt ez a ráta, vagyis négy év alatt tíz százalékponttal csökkent a mutató.
portfolio.hu
60 napja
Az újabb gyárak termelésének beindulásával ugrásszerűen fog nőni a gazdaság
Szijjártó Péter: Az elmúlt években megkötött beruházási megállapodások a következő negyedévekben már bőven látszani fognak a GDP-növekedési adatokban.
magyarnemzet.hu
67 napja
Menü