Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek
A görög Munkaügyi Minisztérium új törvényjavaslatát a következő hetekben nyilvános konzultációra bocsátják, ugyanis a szakszervezetek szerint ez nagyon rossz ötlet, de a munkaadók sem
economx.hu
2 napja
Mérföldkő az Amazonnál: kiderült, mi vár a dolgozókra a robotok mellett
Az Amazon raktáraiban hamarosan több robot lesz, mint emberi munkaerő. Az online kereskedelmi óriás világszerte már több mint 1 millió robotot üzemeltet – ötször többet, mint 2020-ban – beleértve a mechanikus karokat és kerekes szállítóeszközöket - számolt be a Retail Gazette .
portfolio.hu
5 napja
Szijjártó Péter évek óta bejelenti, hogy megdőlt a beruházásrekord, de hová tűnik a pénz?
A GKI az elmúlt időszakban átfogó elemzéssorozatot készített a magyar nemzetgazdaság ágazatainak munkatermelékenységéről. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyar vállalatok munkatermelékenysége elmarad a régiós versenytársakétól, különösen a gazdaságpolitika fókuszában lévő ágazatok esetén.
piacesprofit.hu
20 napja
Megdöbbentő igazság derült ki az inflációról: nem az árrés okozta a nagy drágulást
Az Európai Bizottság friss elemzése szerint a Covid-19 járvány és az orosz–ukrán háború által kiváltott válsághelyzetek idején a vállalati nyereségek átmenetileg jelentősen hozzájárultak az inflációhoz, különösen 2021-ben. Ugyanakkor a kutatás megállapította, hogy a nyereségnövekedés mögött nem árrés-emelések vagy piaci visszaélések, hanem termelékenységjavulás, beruházások és innováció álltak. Az infláció fő mozgatórugói továbbra is globális tényezők, mint az energiaválság és az ellátási láncok akadozása voltak. A „greedflation” fogalma így árnyaltabb megítélést igényel: a vállalatok nem torzították szándékosan a piacot, hanem válságreakcióként alkalmazkodtak a körülményekhez. A tanulmány készítői szerint a gazdaságpolitikai fókusznak nem profitellenes retorikára, hanem versenypolitikára, beruházásösztönzésre és hatékonyságjavításra kell épülnie.
portfolio.hu
22 napja
A különadók kiéheztették a bankokat, de így is lenyomják a többi ágazatot a termelékenység javulásában
Magasan a hazai átlag felett javult az elmúlt durván másfél évtizedben a bankok termelékenysége. Még úgy is felfelé húzzák az átlagot, hogy 2021 óta a különadók hatására nem tudtak tovább javítani – állapította meg a GKI.
hvg.hu
25 napja
Olyan bajok vannak a magyar közigazgatással, hogy Brüsszel szerint az már a versenyképességet veszélyezteti
A magyar intézményi keretrendszer fejlődése egyenetlen: bár a digitális közszolgáltatások, az igazságszolgáltatás működése és egyes adminisztratív reformok terén történt előrelépés, a jogalkotási folyamat átláthatósága, a korrupció visszaszorítása, a társadalmi párbeszéd, valamint az államigazgatás vonzereje terén súlyos strukturális problémák maradtak fenn az Európai Bizottság 2025-ös országjelentésének elemzése szerint. A jogbiztonság megerősítése, az érdemi közéleti konzultációk visszaállítása és az antikorrupciós eszközök hatékony alkalmazása nélkül Magyarország intézményi teljesítőképessége továbbra is problémát jelent ütközik. Ez közvetlenül kihat a versenyképességre, a közbizalomra és a közszolgáltatások minőségére.
portfolio.hu
30 napja
Miért hagyott le minket annyira Lengyelország? Leginkább az oktatásban kell keresni az okokat
A közgazdaságtan tele van olyan tételmondatokkal, amelyeket szinte mantraszerűen ismételgetünk, mert tömören ragadják meg a szakma alapigazságait. Az egyik legismertebb ilyen mantra így szól: „Az államnak az oktatásba és humán tőkébe kell fektetnie, ha hosszú távú gazdasági növekedést akar.” Ezt minden közgazdász kívülről fújja – és nem véletlenül. A gond csak az, hogy hiába hangzik el újra és újra ez az alapvetés a hazai közgazdasági vitákban, a döntéshozók mintha teljesen immunisak lennének rá. A figyelmeztetések – miszerint a magyar gazdaság egyik legsúlyosabb strukturális gyengesége az alacsony szintű humántőke-beruházás – már évtizedek óta visszhangzanak, mégsem követi őket valódi változás. Ebben a visszhangtalan közegben a közgazdászoknak egyre frusztrálóbb folyton előrángatni a humán tőkét, mint választ, hiszen úgy tűnhet, mintha beragadt volna egy régi lemez, és semmi eredetit nem tudnánk mondani.
portfolio.hu
37 napja
Ijesztő gazdasági adatok: fordulóponthoz érkezett Magyarország?
A magyar gazdaság jelenlegi helyzete minden, csak nem egyértelmű. A beruházások visszaestek, a költségvetési mozgástér szűkült, miközben a munkaerőpiac szerkezete alapjaiban változik. A
economx.hu
40 napja
Zsiday Viktor: Elbizonytalanodtak az emberek, lassan menekítik a pénzüket az országból
Jelentősen visszaesett a nyugati cégek beruházási kedve, a kormány irreális számokat mond be a növekedésre, a gyenge forint mindenkit érint, az ország legnagyobb problémája pedig a termelékenység. A Most jövök legújabb adásában arról is kérdeztük Zsiday Viktort, hogy mivel is foglalkozik pontosan egy portfóliómenedzser, és mi kell ahhoz, hogy valakiből sikeres befektető legyen. Interjú.
telex.hu
41 napja
Ami most történik Magyarországon, 10-15 éve még jóval kisebb fenyegetés volt
Továbbra is túlsúlyban vannak itthon az alacsony hozzáadott értékű összeszerelő beruházások, ám a tudásalapú gazdaság felé történő elmozdulás, ha lassan is, de tapasztalható – összegezték
economx.hu
42 napja
Hernádi Zsolt: A Molnál már az angol a hivatalos nyelv
A versenyképesség nemcsak lehetőség, hanem túlélési feltétel, anélkül nem lesz jövőnk – hangsúlyozta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az iparkamara Termelékenységi konferenciáján.
economx.hu
42 napja
Ez a magyar versenyképesség kulcsa
Az egyik legnagyobb magyar vállalatcsoport, az egyik legmeghatározóbb tanácsadócég, valamint egy sikeres hazai vállalkozás szemszögéből ismerhette meg a Termelékenység 2025 konferencia közönsége a magyar versenyképesség kulcsösszetevőit. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, valamint Nagy Elek MKIK elnöke előadását követően Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, Jánoskuti Levente, a McKinsey & Company ügyvezető partnere és Majoros Csaba, a Csaba Metál Zrt. vezérigazgatója osztotta meg gondolatait arról, hogy mire van szüksége hazai kkv-szektornak fejlődésük érdekében. Mindhárom előadás lényegét egy fontos üzenetben is össze lehet foglalni: folyamatos fejlesztés nélkül nincs stabilitás, mert akkor a versenyben könnyen elbukhatnak a vállalkozások.
portfolio.hu
42 napja
Nagy Márton úgy kritizálta a gazdaságpolitikát, mintha ellenzékben lenne
Az ázsiai akkugyárak betelepítése nem jelent diverzifikációt, csak a német függést erősíti. Ráadásul a magyar gazdaság túl energiaintenzív. Javítani kellene a termelékenységet, ehhez az élelmiszeripart, a gyógyszergyártást és a turizmust kellene a gazdaságfejlesztés fókuszába helyezni. A 15 éve kormányzó Fidesz gazdasági minisztere egy konferencián felmondta a gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos fő külső kritikákat.
hvg.hu
42 napja
Nagy Márton: újra kell indítani a beruházásokat
Kiemelt cél a magyar gazdaság termelékenységének növelése, a beruházásokat pedig újra kell indítani - hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen rendezett Termelékenységi konferencián hétfőn Budapesten.
hirtv.hu
42 napja
Nagy Márton megnevezte azokat az ágazatokat, amikbe most pénzt kell önteni
A magyar gazdaság egyik legnagyobb kihívása a termelékenység növelése – hangzott el a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara konferenciáján. Miközben hazánk lemaradása az uniós és visegrádi
economx.hu
42 napja
Nagy Márton: Újra kell indítani a beruházásokat
Kiemelt cél a magyar gazdaság termelékenységének növelése, a beruházásokat pedig újra kell indítani – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.
demokrata.hu
42 napja
Nagy Márton: az utolsó véremig harcolok
A nemzetgazdaságért felelős miniszterként belső harcot vív a kormányban a magyar kis- és középvállalkozások támogatása érdekében Nagy Márton - derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett Termelékenységi Konferencia 2025 című rendezvényen. A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy más irányba kellene elmozdulni a gazdaságfejlesztés terén, sokkal kevésbé emberi erőforrás- és energiaintenzív iparágakra kellene fókuszálni, példaként említette a gyógyszeripart, az élelmiszeripart és a turizmust. Az elmúlt 2-3 évben értékelése szerint nőtt a magyar gazdaság függősége a német gazdaságtól, ami a növekedési esélyek szempontjából nem előnyös, és elmondása szerint a dél-koreai vagy kínai akkumulátorgyárak megjelenése a magyar gazdaságban csak tovább növeli a német gazdaságnak való kitettséget. A tárcavezető elismerte, hogy a bérek tekintetében a magyar gazdaság le van maradva, ezért természetes a bérnyomás. Amellett érvelt, hogy nem kell félni a minimálbér emelésétől, de a béremeléseknek igazodnia kell a gazdaság teljesítőképességéhez.
portfolio.hu
42 napja
Először a régiós vetélytársakat kellene utolérni
Ahhoz, hogy a magyar kis- és középvállalkozói szektor magasabb hozzáadott értékű termékekkel tudjon az exportpiacokon versenyezni, mindenekelőtt beruházásra, fejlett technológiára, kutatásfejlesztésre
economx.hu
43 napja
Az elmúlt tíz évben Magyarország közel 80 százalékos inflációt szenvedett el, jóval meghaladva az EU 30–35 százalékát
Az elmúlt tíz év alatt a magyar gazdaság közel 80 százalékos inflációt szenvedett el, jóval meghaladva az EU 30–35 százalékos átlagát. Ez különösen érzékenyen érintette a kis- és középvállalkozásokat (kkv), ahol jelentős termelékenységi eltérések alakultak ki. Az egyszemélyes mikrovállalkozások teljesítménye reálértéken stagnált, míg a 2–9 fős cégek termelékenysége 60–70 százalékkal, a középvállalatoké pedig 40 százalékkal haladta meg az infláció mértékét.
piacesprofit.hu
51 napja
Nagyon alacsonyak a bérek Magyarországon, pedig lenne kiút a gödörből
Magyarországon a megtermelt jövedelemből jóval kisebb arányban részesednek a dolgozók, mint a fejlett országokban – állapítja meg Boda György, a Budapesti Corvinus Egyetem emeritus docense legújabb tanulmányában ( pdf ). A jövedelem egyensúlytalan felosztása rámutat a visegrádi régió gazdaságmodelljének korlátaira, melyek az alacsony hozzáadott értékű, összeszerelő tevékenységből és az elmaradt fejlesztésekből származnak. A kiutat a tudástőke és a termelékenység fejlesztése jelentheti, mely utat nyithat a reálbérek felzárkózásának és a gazdaság szerkezeti átalakulásának.
portfolio.hu
53 napja
Demján Sándor Program: 183 vállalkozás kap húszmilliárd forintnyi támogatást első körben
A cél a hazai kis- és középvállalkozások méretének megduplázása, termelékenységük növelése.
magyarnemzet.hu
54 napja
A hitelezés fellendülése lehet a kulcs a kkv-k felpörgetéséhez – Kecskeméten folytatódott a finanszírozási roadshow
A forrásoldalon nem múlhat: a Széchenyi Kártya Program 10 évre 3 százalékon elérhető beruházási hitele csak egy azon vonzó konstrukciók közül, amelyek segítségével a hazai kkv szektor új lendületet kaphat. A Portfolio és a KAVOSZ országjáró körútjának kecskeméti állomásán a helyi szakemberek ugyanakkor megállapították: az általános gazdasági bizonytalanság, az egyre égetőbb munkaerőhiány, valamint az uniós pénzek elapadása érzékenyen érinti a vállalatokat, amit hatékonyságnöveléssel és átképzésekkel igyekeznek ellensúlyozni.
portfolio.hu
56 napja
Menü