Baktériumok az űrben - A kínai Mennyei Palota űrállomáson talált apróságok egyedi módon alkalmazkodtak
Az űr körülményei között a jelek szerint a mikorbák olyan alkalmazkodókészséget mutatnak, amelyre tapasztalatok híján nem gondolhatott senki. Az űrhajók és az űrhajósok védelme érdekében muszáj tanulmányozni e parányok életét az űr körülményei között. Egyre több lesz az űrmisszió, így egyre nagyobb az esély, hogy különösen a baktériumok adott esetben gondot okozhatnak.
blikk.hu
15 napja
Megrázó felfedezés – ezek az organizmusok élő elektromos vezetékként működnek
A tudósok egy új, elektromosan vezető mikrobát azonosítottak, a Ca. Electrothrix yaqonensis nevű baktériumot. Az eddig ismeretlen faj képes vezetni az elektromosságot. Ez pedig potenciálisan megnyitja az utat az innovatív bioelektronikai technológiák előtt az orvostudomány, az ipari gyártás, az élelmiszer-biztonság, valamint a környezeti megfigyelés és kármentesítés területén.
blikk.hu
61 napja
Munkára fogták a mikrobákat
Létezik egy fiatal tudományterület, amely új perspektívát nyit a biotechnológiában: ez a bio-elektrokémia. Az egyik fellegvára Veszprémben, a Pannon Egyetemen található.
mandiner.hu
67 napja
Ez teljesen komoly: lándzsákkal szurkálja a támadóit egy baktérium
A mikrobák világában a békés együttélés mellett heves versengés is zajlik a tápanyagokért és a térért. Tudósok megfigyelték, hogy bizonyos baktériumok apró, nano méretű lándzsákkal, úgynevezett VI. típusú szekréciós rendszerekkel (T6SS) védekeznek és támadnak. A Pseudomonas aeruginosa baktériumok különösen ügyesen használják ezeket a nanofegyvereket, hogy visszavágjanak. A kutatók a Bázeli Egyetemen szimulálták ezeket a támadásokat, és felfedezték, hogy a baktériumok azonnal reagálnak a sejtburok sérülésére, és precíz válaszcsapást mérnek.
blikk.hu
116 napja
Ugyanaz a jó hírünk, ami a rossz is: az ön lakásának is saját mikrobiomja van
A mikrobiom azon mikrobák összessége, amelyek bennünk és rajtunk élnek. Van, hogy védenek minket, máskor kihasználnak bennünket. Bár a mikrobiom fogalmát az élőlényekkel kapcsolják össze, azonban az otthonoknak is megvan a saját mikrobiomjuk, amelynek jelentős hatása lehet az ott élők egészségére.
hvg.hu
199 napja
Hihetetlen, milyen élőlényeket találtak az antarktiszi Enigma-tó fagyott felszíne alatt
Ha egy külvilágtól teljesen elzárt és sötét helyen kell életben maradni, miközben meglehetősen hideg a környezet, az mindenféle élőlény számára elég nagy kihívás. Az antartktiszi Enigma-tóban (amelynek beszédes neve rejtélyt vagy talányt jelent) a kutatók valami olyasmire bukkantak, amire a körülmények ismeretében nem sok esély volt.
blikk.hu
213 napja
Mikroszkóppal nézték meg a Ryugu aszteroida mintáit, mikroorganizmusokat találtak rajta – aztán jött a csavar
Az Imperial College London kutatóinak is jutott abból az aszteroidamintából, amit 300 millió kilométerre a Földtől gyűjtött be a japán Hajabusza-2 űrszonda. A vizsgálata nem várt fejleményt hozott.
hvg.hu
219 napja
Sokkoló tanulmány jelent meg: elképesztő, mennyi vírus lapulhat a fogkefénken
Az amerikai Northwestern Egyetem szakemberei friss kutatásuk során meglepően nagy mennyiségű és sokféle vírust fedeztek fel a vizsgálatban résztvevő önkéntesek által használt zuhanyfejeken és fogkeféken. A tanulmány rávilágít arra, hogy mindennapi használati tárgyaink rengeteg mikrobának adnak otthont, amelyek között számos, a tudomány számára eddig ismeretlen vírus is található - írta meg a ScienceAlert .
portfolio.hu
265 napja
Kétmilliárd éves kőzetben találták, és még életben van
Egy 2 milliárd éves sziklaképződményben élő mikrobákat találtak – ezzel ez a legrégebbi ismert élő mikrobiális ökoszisztéma. A felfedezés nem csak pillantás a Föld ősi életébe, de bizonyítja, hogy mennyire elképzelhetetlenül alkalmazkodóképes az élet.
raketa.hu
270 napja
Elképesztő felfedezés: kutatók életet találtak egy kétmilliárd éves kőzetben
A Föld felszíne alatt, mélyen a sötétségben egy mikrobaközösség él zavartalanul. Ezek a lenyűgöző mikroorganizmusok több milliárd éve léteznek elszigetelten a külvilágtól – sokkal hosszabb ideje, mint bármely más eddig ismert földalatti életforma. A lelet igazi rekordot dönt: a 2 milliárd éves kőzetben talált mikrobák jóval idősebbek a korábbi, 100 millió éves leleteknél.
blikk.hu
271 napja
A történelem legnagyobb katalógusa bizonyítja: tényleg az vagy, amit megeszel
Az vagy, amit megeszel, tartja a mondás, utalva arra, hogy a test az ételekből tudja fedezni a különféle szükségleteit. Olasz tudósok összeállították az élelmiszer-mikrobák valaha volt legnagyobb katalógusát, és ezzel bizonyították: sokkal mélyebb jelentése van ennek a bölcsességnek.
hvg.hu
291 napja
Mesterséges intelligenciával jöttek rá: a bélflóránkkal is összefügg, milyen gyorsan öregszünk
Az emberi mikrobiom állapota összefüggést mutat az öregedés gyorsaságával - derül ki egy tanulmányból, amelynek első szerzői Kerepesi Csaba, a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI), valamint Torma Ferenc, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem kutatói.
portfolio.hu
485 napja
Mitől lesz egy gyengébb tea jobb, a jó tea pedig szuper? Megtalálták a választ
Egy csésze, az illatában és ízében remek tea mennyei lehet. A kedvelt forró ital minőséget elsősorban tealevelek határozzák meg. Kínai kutatók azonban kiderítették, nem csupán erről van szó, és az ízek másik felelősért a föld alá kell lemenni.
hvg.hu
495 napja
Kipusztuló finom falatok: komoly bajban van a camembert és egy sor kedvenc sajtunk
A nagybani élelmiszer-kereskedelemben szükségszerű, hogy a különféle termékek nagy tételben és azonos minőségben álljanak rendelkezésre. Csakhogy ez az egységesítés a biológiai sokféleség esküdt ellensége, valamint egyenes út ahhoz, hogy a legfinomabb falatok eltűnjenek az asztalunkról. Az értéküket vesztő sajtkóstolókon messze túlmutatnak a camembert, a brie és más sajtok szenvedésének tanulságai.
blikk.hu
506 napja
Menü