A világhódító édesség, a csokoládé titkai
A csokoládé nemcsak finom, de története is izgalmas: egykor fizetőeszköz volt, majd az arisztokrácia kiváltsága. Ma már mindenkihez eljut, de kevesen tudják, milyen utat tett meg, mire a boltok polcaira került. Magyar csokoládémesterek kalauzolnak végig a kakaóbab Dél-Amerikából induló útján, az első bonbonformákon, a csokigyártás gépein és a modern, művészi bonbonokon át. Megismerhetjük, hogyan változott a technológia és hogyan éledt újjá a csokikészítés a manufaktúrák révén.
rtl.hu
4 órája
Veterán fahajók csillogtak a Rómain
A Római-part ismét régi fényében tündökölt, ahol közel 50 veterán fahajó sorakozott fel egy különleges találkozón. Az esemény nemcsak a hajók szerelmeseinek szólt, hanem mindenkinek, aki szeretne visszacsöppenni egy letűnt kor vízi világába – ahol még minden deszkának története volt. A rendezvény résztvevői nemcsak hajókat, hanem élményeket és életérzést is megosztottak egymással.
rtl.hu
9 napja
Vérfürdő és halálos ütések – mit tudsz a pusztakezes viadalok történetéről?
A csupasz kezes ökölvívás története véres múltból táplálkozik: az ókori arénáktól a titkos pincék világán át napjaink szabályozott keretéig. A pusztakezes boksz, amely egykor a túlélésről szólt, ma újraéled, modern keretek között, és visszaidézi az ősi harcok nyers brutalitását. Mutatjuk a részleteket!
rtl.hu
27 napja
10 történelmi tévhit, aminek még ma is milliók dőlnek be
Hiába teltek el évszázadok, bizonyos mítoszokat egyszerűen képtelenek vagyunk elengedni. Lehet, hogy a filmek, a tankönyvek vagy a közbeszéd terjesztette el őket – de attól még nem igazak. Most lerántjuk a leplet a legmakacsabb történelmi tévhitről, amit talán te is igaznak hittél… eddig!
rtl.hu
29 napja
Feltárult Mohács egyik titka: új elmélet a tömegsírokban nyugvó hősökről
Egy 500 évvel ezelőtti csata, ami örökre megváltoztatta a magyarok sorsát. A mohácsi csatával kapcsolatban még mindig rengeteg a nyitott kérdés. Hiába tárták fel több mint 60 éve az első sírokat, még mindig sok a lezáratlan ügy. De most talán választ kaphatunk arra, hogy kiknek a maradványai maradtak ránk 1526-ból.
rtl.hu
30 napja
Titkosügynökök a vörös szőnyegen? Döbbenetes igaz történetek
Ha azt hinnénk, hogy a kémkedés csak a filmvásznon és a regények lapjain létezik, gondoljuk újra. A történelem során számos híresség – akiket ma tehetségük, bájuk vagy kreativitásuk miatt ünneplünk – titkos életet élt a színfalak mögött, és kulcsszerepet vállalt a második világháború kémháborújában. Íme néhány meglepő történet sztárokról, akik nemcsak a rivaldafényben, hanem a sötétségben is helyt álltak.
rtl.hu
43 napja
Páratlan és titokzatos ókori szobrászműhelyre bukkantak Görögországban
Párosz szigetén különleges felfedezést tettek a régészek: egy több épületből álló ókori szobrászműhely került elő, tele félkész Aphrodité-szobrokkal és egyedülálló művészeti eszközökkel. A leletek arra utalnak, hogy a helyszín nem csupán márványfaragó hely volt, hanem egy teljes gyártási központ, ahol terveztek és festettek szobrokat.
rtl.hu
50 napja
Elbuknál ma a töriérettségin? Tedd próbára magad!
Úgy érzed, már rég elfelejtetted az iskolai törit? Tedd próbára magad ezzel a játékos, de kihívást jelentő történelemkvízzel, amely középszintű érettségi témákon alapul, csak épp valamivel szórakoztatóbb köntösben. Ha emlékszel rá, hogy ki volt a hős Nándorfehérvárnál, vagy hogy mikor volt a mohácsi vész, máris előnyben vagy. Vajon hány pontot szereznél, ha ma kellene újra letenni a vizsgát?
rtl.hu
62 napja
Május 1 nem csak a kommunizmus ünnepe: ez az igazi története
Május elsején május fát állítanak a lányos házaknál - még mindig sok helyen az országban rivalizálnak így fiúk is lányok is egymással. A nagy szabadtéri piknikezés, a majális mellett még mindig sok országban felvonulnak ezen a napon. Tüntetnek is. De kik és miért? Mi mindent ünnepelnek szerte a világban, ki az a munkás Szent József és mi az a may day?
rtl.hu
67 napja
Ma is átmennél a 2005-ös történelem érettségin? Teszteld le a tudásod!
2005-ben új korszak kezdődött a magyar érettségik történetében: bevezették a kétszintű vizsgarendszert. Azóta az érettségi nemcsak egységes minden gimnazista, szakközépiskolás és felnőttoktatásban tanuló számára, de állami vizsgaként közokirati érvényű is.
rtl.hu
71 napja
Felszabadulás vagy megszállás? Mit ünnepeltünk április 4-én?
Április 4. évtizedeken át a „felszabadulás napja” volt Magyarországon – ünnepségekkel, tűzijátékkal és kötelező iskolai felvonulásokkal. De mit is ünnepeltünk valójában? És mi történt pontosan 1945-ben Nemesmedvesen? A Fókusz riportjából kiderül: a történelmi valóság és a hivatalos narratíva köszönőviszonyban sincs egymással.
rtl.hu
94 napja
A Húsvéti nyuszi titkos története – Nem az, amire gondolnál!
A húsvét a keresztények számára a nagyböjt végét és Jézus feltámadását jelenti, de a gyerekek számára ennél sokkal többről szól: egy nap tele izgalommal, tojásvadászattal, csokoládényuszikkal, színes húsvéti kosarakkal és kreatív kézműveskedéssel. És persze minden évben felmerül a nagy kérdés: honnan is jött a húsvéti nyuszi?
rtl.hu
96 napja
Jön az újabb világháború? - A szakértők sötét jövőt jósolnak!
Egyre gyakrabban hangzik el a kérdés: ismétli önmagát a történelem? Szakértők szerint a világ mai politikai helyzete kísértetiesen hasonlít az 1. világháború előtti kaotikus időszakhoz. Vajon képes az emberiség tanulni a múlt hibáiból?
rtl.hu
136 napja
Történészek szerint a magyarok számára a holokauszt még mindig feldolgozatlan trauma
Kövesdi János a deportálások fő szervezőjének, Adolf Eichmann-nak a budapesti villájában dolgozott. De így sem menekült a haláltábor elől. Sokáig nem érzékelte a borzalmakat, csak akkor szembesült a valósággal, amikor a Szabadság hídról a halottakat a Dunába kellett dobnia. Történészek szerint a magyarok számára a holokauszt még mindig feldolgozatlan trauma.
rtl.hu
163 napja
Stiaszni Attila 72 családtagját vesztette el a holokauszt következtében
Stiaszni Attila és Klein András a magyar zsidóság történetének egyik legnagyobb magángyűjteményének tulajdonosai. Szerintük a tárgyak is segítenek megérteni, mi történt a huszadik század legsötétebb éveiben.
rtl.hu
163 napja
8+8 elképesztő bizonyíték arra, hogy az idő és történelem sűrű levesében élünk
Coca-Colát vagy Fantát ihatott inkább Horthy Miklós? Gondolt-e dinoszauruszokra a Himnusz írása közben Kölcsey Ferenc? Hány év telt el az első repülőgép és a Holdraszállás közt? Az efféle kérdések könnyen rádöbbenthetnek bennüket arra, hogy mennyire relatív és szubjektív is az időérzékelésünk. Az alábbiakban nyolc érdekes történelemsűrítő példát mutatunk, lazításnak még nyolc rövid de ütős töprengenivalót.
rtl.hu
282 napja
Mi értelme lenne eltitkolni, hogy ki ölette meg Kennedyt? – Donald Trump a Kennedy-aktával kampányol
John Fitzgerald Kennedy meggyilkolásával kapcsolatban összesen 4000 oldalnyi dokumentumot nem fedtek fel. Most viszont Donald Trump azt mondta, ha megválasztják elnöknek, nyilvánossá teszi ezeket. Miközben a meggyilkolt elnök unokaöccse, Robert Kennedy kiállt Donald Trump mellett, családja nagy része elhatárolódik tőle. Rengeteg összeesküvés-elmélet kering arról, hogy miért kellett meghalnia Kennedynek. Vajon az új információk megváltoztathatják a történelmet?
rtl.hu
315 napja
Einstein agyától Raszputyin péniszéig: van mersze szembenézni ezzel a bizarr kvízzel?
Az emberi társadalom egyik különös vonása, hogy sokszor nem hagyja békében nyugodni halottjait. Különösen igaz ez a hírességekre, a vallás, a kultúra, a tudomány vagy politika fontos szereplőire, akiknek egyes testrészeit máig őrzik ilyen vagy olyan formában. Cikkünk elején játékra invitáljuk az olvasót, tippelje meg, hogy igazak vagy hamisak kvízünk állításai, aztán lejjebb görgetve részletesebben is olvashat az egyes bizarr ereklyékről.
rtl.hu
344 napja
A kánikulán és egy táskán múlhatott Hitler élete – 80 éve hajtották végre a világtörténelem egyik legmerészebb merényletét
80 éve ezen a napon a náci vezérkar egy része merényletet kísérelt meg Adolf Hitler, a Harmadik Birodalom diktátora ellen. A Führernek szerencséje volt: aznap a hőség miatt nem a betonból épített bunkerben, hanem egy faépületben tartották meg az értekezletet, az egyik tiszt pedig odébb tette a bombát tartalmazó táskát. A Valkűr-hadművelet hamarabb véget vethetett volna a második világháborúnak, emberek millióinak életét mentve meg, de végül teljes kudarcot vallott.
rtl.hu
353 napja
Nem egyedülálló a Trump elleni merénylet az amerikai történelemben
Utoljára 43 évvel ezelőtt, vagyis 1981-ben találta el merénylő golyója az amerikai elnököt. Akkor Ronald Reagan, akárcsak most Trump túlélte a támadást. Az Egyesült Államok történelemben gyakran próbálták meg kioltani az ország vezetőjének életét. Négyszer ez sikerült is.
rtl.hu
358 napja
Történelemből megbuktak a villalakók, majd VV Ádi vallomást tett VV Giadáról
Két szerb srác költözött be a villába, a villalakók pedig tánccal és énekkel fogadták őket. Később festményeken keresztül mutatták meg nekik Budapest ikonikus épületeit, majd egy magyar történelmi színdarabot is rittyentettek. A nap végén pedig az is kiderült, mit érez Ádi Giada iránt.
rtl.hu
360 napja
Különleges animációs film mutatja be, hogyan éltek a budai Várban a 17. században
Szamarakat kötöttek egymás után, így hordták fel a vizet a budai Várba, miután Mátyás idejében telepített vízvezeték tönkrement a török hódoltság idején – is kiderül abból az animációs filmből, amin megelevenedik a hódoltsági Buda: a Várhegy, a mai Víziváros és az Alsóváros animációs képeivel válik teljessé az élmény. A filmről kérdeztük Baltavári Tamást, a Történelmi Animációs Egyesület elnökét.
rtl.hu
369 napja
Kasztner Rezső hős, vagy kollaboráns? – 80 éves a legnagyobb vállalkozás, amely magyar zsidók megmentésére irányult
A megmentettek többsége hősként tekintett Kasztner Rezsőre, aki életét kockáztatta az Eichmann-nal folytatott tárgyalások során. Más magyar zsidók kollaboránsnak tartották, és ez a nézet a mai napig tartja magát még azután is, hogy Kasztner nevét néhány éve tisztázták. Egy biztos, ma 80 éve, 1944 szörnyű nyarán gördült ki a vonat, amely nem a haláltáborok, hanem nyugat felé indult, és több száz magyar zsidó származású embernek az életet jelentette.
rtl.hu
373 napja
Egy bronzérem, egy negyedik hely, majd feltámadás 44 év után: a magyar futball Eb-története
A magyar válogatott története ötödik Európa-bajnokságát kezdi meg szombaton. Összehasonlításképpen: nemzeti focicsapatunk olimpián és világbajnokságon is 9-9 alkalommal vett részt, ehhez képest tehát az Eb-történetünk rövidebb, ám nem mondható sikertelennek, még ha négy és fél évtizedig nem is termett számunkra babér. Cikkünkben sorra vesszük, hogy mi történt a magyarokkal eddig az Európa-bajnokságokon.
rtl.hu
388 napja
Volt olyan újraszámlálás, amin a 21. századi világtörténelem múlt
A szavazatok újraszámlálása Magyarországon nem jellemző, több nyugati országban – például az Egyesült Államokban – viszont kifejezetten gyakorinak számít. Olyannyira, hogy talán a 21. század is másképp alakult volna, ha nem történt volna meg néhány újraszámlálás. Az egyik konkrétan eldöntötte, ki legyen az Egyesült Államok elnöke egy történelmileg nagyon fontos időszakban.
rtl.hu
389 napja
Menü