Magyar kutatók rájöttek, miért emlékezünk a szokatlan dolgokra is, annak ellenére, hogy elméletben nem kellene
Az információelmélet alapján az agynak nem lenne érdemes a túl ritka vagy szokatlan élményeket megjegyeznie. Ennek ellenére éppen ezek a meglepő élmények gyakran mély és gazdag nyomot hagynak a memóriában.
telex.hu
4 perce
Az agyunk folyamatosan fényben ragyog, ám a tudósok sem tudják, hogy miért
A kutatók először mérték meg az agy halvány ragyogását, ami arra utal, hogy a „biofotonok” potenciális szerepet játszanak a kognitív funkciókban. A jelek szerint az élővilágban nem csak a szentjánosbogarak és a lámpáshalak biolumineszcenciája vagy a hő által termelt sugárzás létezik. A tudósok által ultra gyenge fotonemissziónak (UPE) nevezett jelenségben az élő szövetek folyamatos alacsony intenzitású fényáramot, vagyis biofotonokat bocsátanak ki.
blikk.hu
18 napja
Valóban élesíti az elmét a keresztrejtvényfejtés?
Mi tartja fiatalon az elmét?
demokrata.hu
19 napja
Friss felfedezés: így választja el agyunk a képzeletet a valóságtól
Az érzékszerveink által összegyűjtött információkból és az életünk során szerzett tapasztalatokból az agyunk formál egy képet, amit úgy szoktunk emlegetni, hogy valóság. De ezt a képalkotási mechanizmust képesek vagyunk nem létező, csak a fejünkben lévő világok felépítésére is használni, amit képzelet névvel illetünk. Tudjuk, hogy vannak, akiknél a kettő olykor keveredik. Vajon az agyunk hogyan tesz különbséget közöttük? A választ most találták meg a kutatók.
blikk.hu
30 napja
Fel lehet tölteni az emberi elmét egy számítógépbe? A válasz igen, de nem ez az egyetlen meglepetés
A menő, de talán kissé hátborzongató koncepciót elmefeltöltésnek nevezik. Gondoljon rá az agya digitális másolatának létrehozásaként, amikor az elméjét és a tudatát átmásolják egy számítógépbe. Ott aztán digitálisan élne, talán örökké. Tudatában lenne önmagadnak, megőrizné az emlékeit, és még mindig önmagának érezhetné magát. De (hacsak egy robotot nem használnának erre) nem volna teste.
blikk.hu
35 napja
Ez a chip úgy lát, mint egy valódi szem, úgy gondolkodik, mint az emberi agy, és azonnal emlékszik
Az RMIT Egyetem mérnökei feltaláltak egy kis neuromorf eszközt, amely az emberi agy működését utánozza. Külső számítógép nélkül érzékeli a kézmozgást, tárolja az emlékeket, és feldolgozza az információkat, éppen úgy, mint egy emberi agy. Ez pedig megnyitja az utat a villámgyors robotika és a biztonságosabb autonóm járművek előtt.
blikk.hu
51 napja
Sokkolta a tudósokat a felfedezés: már egy komplett kanalat is ki lehetne rakni az emberek agyában lévő mikroműanyagokból
Egy sor egészségkárosító hatása lehet az emberi szervezetben lévő mikroműanyagoknak, és a fő gond, hogy legalább ennyi még ismeretlen a tudomány előtt is. A tudósok azonban már most is cselekvést sürgetnek.
hvg.hu
69 napja
Sajnos ez a helyzet! A pornó tartósan károsítja az agyat és a kapcsolatokat
Bár a pornográfia az emberiség történelme során különböző formákban – például az ősi erotikus művészettől a modernizált mozgóképekig – mindig is jelen volt, a kutatások szerint az utóbbi évtizedekben a technológia és a hozzáférhetőség növekedése miatt a használata megnőtt. A felhasználók kereshetik a szexuális élvezetet, szórakozásnak találhatják, hogy leküzdjék az unalmat, vagy azért fordulnak hozzá, mert levertek vagy stresszesek, és talán menekülni szeretnének érzéseik elől. És közben óvatlanul rombolják magukat és kapcsolataikat.
blikk.hu
82 napja
Tudta, hogy a génjei befolyásolják, milyen zenét szeret?
Ha a szülők a klasszikus zenét szeretik, a gyerekeknek kisebb esélyük van, hogy élvezetet leljenek a metálban vagy a jazzben? Ha ilyen direkt összefüggést nem is mutattak ki a kutatók, az kiderült, hogy a zene élvezete nemcsak a neveltetéssel vagy a környezettel függ össze, hanem a genetikával is. Darwin nagy kérdésére azonban még nincs válasz.
blikk.hu
90 napja
A Meta bemutatta az új, gondolatolvasó mesterséges intelligenciáját: zavarba ejtő, milyen pontosan dekódol
A modern neuroprotézisek ma már képesek helyreállítani a kommunikációt azoknál a betegeknél, akik elvesztették a beszéd- vagy mozgásképességüket. Ezek az invazív eszközök azonban az idegsebészetben rejlő kockázatokkal járnak. Most egy olyan, nem invazív módszert mutattak be a Meta kutatói, amely az agyi aktivitásból dekódolja és állítja elő írásos formában a mondatokat.
blikk.hu
103 napja
Szereti a rozmaringot? És a zsályát? Segíthetnek küzdeni az Alzheimer-kór ellen
Kaliforniai kutatóknak sikerült először szintetizálniuk a rozmaringban és a zsályában is megtalálható karnozinsavat, és úgy tűnik, ez komoly segítséget jelenthet az Alzheimer-kór elleni küzdelemben.
hvg.hu
111 napja
Jelentős felfedezést tettek magyar kutatók az emberi agy egyik legfontosabb részéről
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatói fontos sejtcsoportokat határoztak meg az emberi hippokampusz különböző rétegeiben. Eredményeik olyan betegségek kutatásában bírhatnak nagy jelentőséggel, mint a skizofrénia, az epilepszia és az Alzheimer-kór.
hvg.hu
114 napja
Bizarr és hatékony: itt a világ első szintetikus biológiai intelligenciája, amely élő emberi agysejteken fut
A Cortical Labs nevű ausztrál biotechnológiai vállalat bemutatta a világ első szintetikus biológiai intelligenciáját, amely élő emberi agysejteken alapul. A CL1 nevű eszköz integrálja az élő neuronokat a hagyományos számítógépes rendszerekkel, amivel új utakat nyit a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás világában. Ami igazán félelmetes, hogy a rendszer sokkal gyorsabban tanul, mint a szilícium alapú platformok.
blikk.hu
125 napja
Nem várt következményei lehetnek, ha a zajszűrős fejhallgatót használunk
A háttérzajok folyamatos kiszűrése nem várt következményekkel járhat az emberi agy számára.
mandiner.hu
128 napja
Kiderült: nemcsak a mobilokban van képstabilizátor, hanem az agyunkban is, ráadásul sokkal jobb
Ha egy videokamerát ide-oda rángat, annak homályos felvétel lesz a vége, de a szemünkkel látott kép éles marad bárhogyan is rázzuk a fejünket. A legfejlettebb akciókamerákat például úgy tervezték, hogy gyors mozgások és változások közben készítsenek felvételeket az események közepéből. Ahhoz, hogy a felvételek megfeleljenek az emberi szemmel szerzett tapasztalatainkon nyugvó elvárainknak kifinomult felszerelésre és optimalizáló szoftverekre van szükség. Hogyan létezik, hogy a szemünk ezt messze jobban csinálja?
blikk.hu
143 napja
Menü