Hétvégi kimerültség jelei: ezért vagy fáradt hétfő reggel
Ugye ismerős: fantasztikus hétvégét töltöttél a barátaiddal, végre kikapcsolódtál, és élvezted az életet – mégis hétfő reggel úgy ébredsz, mintha ledaráltak volna? Nem vagy egyedül! Meglepően sokan érzik magukat kimerültnek egy „jóleső” hétvége után. De vajon miért?
rtl.hu
4 órája
Félsz a repüléstől? Ezt próbáld ki, mielőtt felszállnál
Sokan már a repülés gondolatától is rosszul érzik magukat: szaporább légzés, gyors szívverés, sőt akár rosszullét is jelentkezhet. Az aviofóbia – más néven repülésiszony – egy valós és gyakori szorongásos állapot, amelyet azonban kezelni lehet. Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb tüneteket és a leghatékonyabb módszereket a megnyugvásra.
rtl.hu
28 órája
Amitől még Majka és Babett is retteg – így győzhető le a repülésfóbia
Több mint 2 millió ember ül most is repülőn – közülük legalább 200 ezren szorongva várják a landolást. A repüléshez köthető félelem, az aviofóbia, világszerte emberek millióinak okoz stresszt, és akár utazásoktól is visszatarthatja őket. Még hírességek is rettegnek: Köllő Babett halálfélelmet él át a fedélzeten, Majka pedig a családja miatt aggódik. A budapesti szimulátor központban tréner, pilóta és pszichiáter segít a félelem leküzdésében. A statisztikák szerint a repülés biztonságosabb, mint az autózás, mégis sokan érzik magukat kiszolgáltatottnak a levegőben. A videó bemutatja, hogyan lehet újra biztonságban érezni magunkat a felhők felett.
rtl.hu
12 napja
Félelem és szorongás gyerekkorban – így hat a tanulásra és munkára
A félelem és a szorongás nemcsak a gyerekkort nehezíti meg, hanem felnőttként is visszafoghatja a tanulást, a munkavállalást és a kezdeményezést. De miért félünk annyira kérdezni? Miért érezzük magunkat kevesebbnek, ha nem értünk valamit? Sziládi Hedvig oktatás- és képzésfejlesztési szakértővel arról beszélgettünk, hogyan rögzülnek ezek az érzések gyerekkorban, mi a különbség félelem és szorongás között, és mit tehetünk azért, hogy ne blokkolja a fejlődésünket az önbizalomhiány és a kritikus gondolkodás hiánya.
rtl.hu
38 napja
T. Danny: Sokkal férfiasabb, ha valaki mer sírni
Néhány évtizede a sírást a gyengeség jelének tartották. De hogyan viszonyul a világ ma a könnyekhez? Miért gondolják még mindig sokan azt, hogy szégyen a sírás? T. Danny szerint mások előtt sírni nem gyengeség. Teret ad az érzéseinek és a könnyeinek is. Korda György akár egy megható filmen is elsírja magát, míg felesége ritkán hullajt könnyeket. Pedig a szakember szerint a férfiak sokkal inkább visszatartják az érzelmeiket. De mit okoznak az el nem sírt könnyek?
rtl.hu
52 napja
A tudatos jelenlét segíthet visszatalálni a mindennapok öröméhez
Egyre többen érzik, hogy életük rutinszerűvé vált, és elvesztették a mindennapok örömét. Dr. Berczik Krisztina, pszichológus szerint a folyamatos rohanás, a figyelemmegosztás és a túlzott digitális jelenlét miatt eltávolodunk a jelentől. A tudatos jelenlét, a hála gyakorlása és a digitális pihenők segíthetnek abban, hogy újra élvezzük az élet apró pillanatait, és megtaláljuk az örömöt a mindennapokban.
rtl.hu
68 napja
A gyerek nem a vitától sérül, hanem a feloldás hiányától
A feszültség a családi élet természetes része – bármilyen hétköznapi vagy különleges élethelyzetben előfordulhatnak viták, nézeteltérések. A kérdés nem az, hogy veszekedünk-e, hanem hogy hogyan. Dr. Kiss Dániel pszichológus szerint nem az a baj, ha a gyerek tanúja egy konfliktusnak – az a probléma, ha nem lát megoldást. A gyermekek ugyanis életre szóló mintákat visznek magukkal abból, ahogyan a szüleik kezelik a feszültséget. Nem a vita ténye számít, hanem a módja és a feloldása.
rtl.hu
72 napja
Egyre több gyermek küzd figyelemzavarral – Mi áll a háttérben?
Szorongás, figyelemzavar, feldolgozási nehézségek – a mai gyerekek egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe. Dr. Bohács Krisztina intelligencia kutatóval beszélgettünk a GEM módszerről és a kognitív fejlesztés lehetőségeiről.
rtl.hu
102 napja
Figyelemzavar vagy szorongás? Így ismerheted fel a különbséget
A figyelemzavar egyre több gyermeket és felnőttet érint, koncentrációs nehézségeket, feledékenységet és impulzív viselkedést okozva. De hogyan ismerheted fel, és mi a különbség a figyelemzavar és a szorongás között? Legyen szó munkáról, tanulásról vagy hétköznapi teendőkről, a megfelelő technikák és életmódbeli változtatások segíthetnek a koncentráció javításában. Fedezd fel a legjobb megoldásokat a figyelemzavar kezelésére!
rtl.hu
110 napja
Szeparációs szorongás ellen: 5 módszer, ami tényleg működik!
A szeparációs szorongás sokakat érint, legyen szó kisgyermekekről, háziállatokról vagy akár felnőttekről, akik nehezen viselik a szeretteiktől való távollétet. Ha te is ezzel küzdesz, ne aggódj – van megoldás! Íme öt hatékony tipp a szeparációs szorongás leküzdésére.
rtl.hu
112 napja
A 7 leggyakoribb szorongás – így szabadulj meg tőlük!
A hétköznapi szorongások szinte mindenkit érintenek, mivel a modern élet folyamatos stresszhelyzeteket és kihívásokat tartogat. Munkahelyi nyomás, társas kapcsolatok és napi döntések mind feszültséget okozhatnak. Fontos, hogy megtanuljuk kezelni őket! Fedezd fel a 7 leggyakoribb szorongás okát és a hatékony ellenszerüket!
rtl.hu
116 napja
Szorongó tinik 2025-ben: Miért stresszelnek ennyire?
Nem titok, hogy a szorongás egyre több tinédzsert érint. Az elmúlt évek eseményei, az iskolai nyomás, a közösségi média hatásai és az egyre gyorsabban változó világ sok fiatal számára okoz folyamatos stresszt. Ha te is azt látod, hogy gyermeked egyre visszahúzódóbb, feszült vagy túlaggódja a dolgokat, itt az ideje, hogy beszéljünk róla!
rtl.hu
125 napja
Hogyan csökkenthetjük a fiatalkori szorongást?
A 21. században a gyerekek egyre több kihívással szembesülnek, a bizonytalan jövő és a szorongás pedig sok esetben már egészen fiatal korban megjelenik. Hogyan segíthetjük őket abban, hogy magabiztosak legyenek egy változó világban? A szülők és pedagógusok szerepe kulcsfontosságú abban, hogy a gyermekek ne a félelmeikre, hanem saját erősségeikre koncentráljanak.
rtl.hu
137 napja
4 hatékony módszer a szorongás csökkentésére
A mindfulness nem csodaszer, de egy hatékony eszköz lehet a szorongás csökkentésére és a mentális jóllét növelésére. Próbáld ki a tudatos légzést, a testérzékelést, az étkezési mindfulness-t és a meditációt, hogy kiegyensúlyozottabbá és nyugodtabbá válj!
rtl.hu
152 napja
10 tipp a mentális egészséged támogatására 2025-ben
Az új év tökéletes alkalom arra, hogy egy kicsit jobban odafigyelj a mentális egészségedre, és tudatosan támogasd a belső harmóniádat. 2025-ben te is megérdemled, hogy stresszmentesebb, boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet élj. De hogyan kezdj neki? Íme 10 egyszerű, de hatékony módszer, amivel segítheted magad ezen az úton!
rtl.hu
181 napja
„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?
Egyre többen fordulnak pszichológus, pszichiáter helyett chatbotokhoz a lelki problémáikkal. De vajon képes-e a mesterséges intelligencia pótolni a valódi terápiát? Az általunk megkérdezett szociálpszichológus szerint a technológia biztosan megreformálja majd a pszichológusi munkát, de kockázatai is vannak.
rtl.hu
301 napja
Van már lakásod? Van már párod? Életnegyedi válságban a húszasok
Pártalálás, saját lakás, önálló egzisztencia – ezek a Z-generációt leginkább foglalkoztató kérdések. A '95 után és 2012 előtt születtek életében megjelent szorongást hívjuk életnegyedi válságnak. Eddig az életközepi válság kifejezés volt az elterjedtebb, de egyre többször hallani szorongó húszasokról, akik saját egzisztenciát szeretnének, de szülői segítség nélkül esélyük sincs rá. A social média sem segíti őket, a világ kinyílásával csak jobban frusztrálódnak, ha látják, mások sikereket értek el az életben. A Z-generációs boldogtalanságról Kocsis Petra pszichológussal beszélgettünk.
rtl.hu
310 napja
Így csökkentheti az iskolakezdéssel járó stresszt
Augusztus vége van, nemsokára kezdődik az iskola, sok gyerek szorong ilyenkor. Hogy mit lehet észrevenni a gyerekeken, és milyen jelekre érdemes figyelni, arról Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus beszélt a Reggeliben. Segíthet a napi rutin kialakítása – hogy miért, kiderül a videóból.
rtl.hu
313 napja
Felgyújtom a szüleim házát, elrepülök, majd kiesik az összes fogam – miért álmodjuk pont azt, amit?
A kutatók még mindig meglepően keveset tudnak az emberi agy működéséről, és az álmok tudománya is fehér foltnak számít. Azonban egyre érdekesebb teóriák, és egyre megkapóbb bizonyítékok akadnak az egyik legfontosabb kutatási területen: miért álmodjuk pont azt, amit álmodunk? Zsákutca vagy evolúciós előny? És mit tehetünk az éberálomért?
rtl.hu
315 napja
Az orvostudomány óriási vakfoltja: testi betegségek is okozhatják a mentális zavarokat
Egyre több a tudományos bizonyíték arra, hogy különféle mentális betegségek hátterében egészen egyszerű bakteriális fertőzések, autoimmun betegségek állnak – ezek kezelésével pedig a mentális tünetek is enyhülhetnek. Megeshet tehát, hogy nem gyógyszerre és terápiára van elsősorban szüksége a szorongászavarban, depresszióban, ADHD-ban szenvedőknek, hanem egy kézzelfoghatóbb testi baj áll mentális problémáinak hátterében.
rtl.hu
318 napja
Így hathat a merénylet Donald Trump mentális állapotára
Donald Trump könnyebb sérüléssel megúszta a szombati merényletet, a történtek azonban még sokáig rányomhatják a bélyegét a republikánus elnökjelölt mentális állapotára. A pszichológusok szerint a nem halálos lövöldözések túlélői depressziót, szorongást és poszttraumás stresszt tapasztalnak. Ez azt jelenti, hogy Donald Trump az eddigieknél ingerlékenyebbé és agresszívabbá válhat. Szakértők szerint a republikánus elnökjelöltnek vélhetően gyakran eszébe fog jutni a pillanat, amikor rálőttek, rémálmaiban is újra átélheti a történteket, amit szívdobogásérzés, izzadás vagy légszomj is kísérhet.
rtl.hu
354 napja
Szorong a csoportos csevegések miatt? Nincs egyedül
Kutatások bizonyítják, hogy sokakat megterhelnek, stresszelnek és szorongással töltenek el a csoportos chatek, a folyamatos értesítések. Vannak, akik nem mernek kilépni a chatcsoportokból, mert félnek attól, hogy ez kínos helyzetet teremthet. Akad azonban néhány egyszerű tanács, ha ezeket megfogadják az érintettek, akkor könnyebben tudják majd kezelni a közös internetes csevegéseket.
rtl.hu
358 napja
Nyáron néha hagyni kell a gyereket unatkozni, abból is lehet tanulni
Itt a nyári szünet, ilyenkor sok szülő hajlamos gyermekének minden percét beosztani, de vajon jó ötlet ez? A sok pihenéstől nem esik ki a gyerek a mindennapok pörgős rutinjából? Jó-e, ha a gyerek unatkozik? Érdemes-e egyedül hagyni gyermekünket otthon? A szülők számára rengeteg kérdést vet fel a vakáció kezdete, és a Reggeli műsorvezetői majdnem mindet fel is tették Kovács Orsolya gyermekpszichológusnak.
rtl.hu
377 napja
Egyre több férfi megy plasztikai sebészhez, hogy növelje „szexuális piaci értékét”
„Looksmaxxing”: ez a neve a trendnek, ami miatt egyre több férfi is elkezdte igénybe venni a plasztikai sebészek szolgáltatásait. A férfiak elsősorban arcukat kalapáltatnák újra, hogy növeljék vonzerejüket: állimplantátumot tetetnek be, óriási ajkakat növesztenek. Utánajártunk, mi állhat ennek hátterében, és a magyar helyzetre is vetettünk egy pillantást.
rtl.hu
380 napja
Izraelben élő magyar: A halottakhoz nem lehet hozzászokni
Hozzá lehet-e szokni a háborúhoz, és van-e helye a boldogságnak ilyenkor? Székely Róbert Izraelben élő magyar és az Izraelinfo munkatársa azt mondta, „egy légiriadónál az embernek összeszorul a gyomra, annak ellenére, hogy nagyon sok ilyet hallottunk már”. De azt is kezdik megérteni, hogy az élet nem állhat meg, és lehet úgy ünnepelni és boldognak lenni, hogy közben háború van. Hogy ezt hogyan csinálják a helyiek, kiderül a fenti beszélgetésből.
rtl.hu
422 napja
Menü